“Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam na čijem sam čelu od 2020. godine, podsticajnim merama namenjenim sektoru privrede, preduzetništva, turizma, regionalno privrednih manifestacija i oblasti zapošljavanja, znatno je uticao na unapređenje konkurentnosti privrede i njenih grana u AP Vojvodini, a posebno na jačanje turističkih kapaciteta i infrastrukture. Zapošljavanjem i dodatnim radnim angažmanom velikog broja ljudi uticali smo i na smanjenje nezaposlenosti na teritoriji Pokrajine, pri čemu je i sama stopa nezaposlenosti na istorijskom minimumu. Vidljivost, dostupnost, konstantnost i pristupačnost odlikuju našu administraciju, a naši napori da ulažemo u oblasti u našoj nadležnosti umnogome menjaju sveobuhvatnu sliku Vojvodine kao privredno- turističke regije, što je čini veoma atraktivnom kako za domaće i strane turiste, tako i kao region sa povoljnom poslovnom klimom”, kaže dr Nenad Ivanišević.
“VREME”: Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam sa Vama na čelu beleži značajne rezultate koji se ogledaju u izuzetnim rezultatima koji su vidljivi u protekle tri godine.
DR NENAD IVANIŠEVIĆ: Fokus Sekretarijata za privredu je u protekle tri godine bio na mikro, malim, ali i na srednjim preduzećima i na preduzetnicima. Moje bogato iskustvo u javnom sektoru, vladinim institucijama, u Gerontološkom centru Subotica, kao profesora na univerzitetu, te sada i kao člana Pokrajinske vlade, omogućilo mi je da širok dijapazon iskustava i znanja stečenih u mnogim oblastima od strateškog značaja za razvoj privrede, infrastrukture, ali i socijalne politike danas implementiram i u rad u Pokrajinskom sekretarijatu za privredu i turizam. Obavljajući dužnost državnog sekretara u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, kao i posebnog savetnika potpredsednice Vlade Republike Srbije, te rezultati koji su ostvareni u toku navedenih mandata, umnogome su uticali na moju današnju poziciju, čoveka koji je sa trenutne pozicije pokrajinskog sekretara u mogućnosti da mnogo doprinese, uspostavi, definiše i kreira, a shodno nadležnostima unutar resora Sekretarijata – privrede, turizma, zapošljavanja i elektronskih komunikacija.
Fokus i koraci koje preduzimate veoma aktivno i afirmativno u oblasti turizma utiču i na sveobuhvatnu aktuelnu statistiku.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku i Privredne komore Vojvodine, u Republici Srbiji u avgustu 2023. u odnosu na avgust 2022. broj dolazaka turista veći je za 4,3 odsto, dok je broj noćenja manji za 6,2 odsto, a u avgustu 2023. u odnosu na avgust 2022. broj noćenja stranih turista veći je za 9,1 odsto. Slični pokazatelji su i na teritoriji AP Vojvodine.
U pogledu Vojvodine, zvanični podaci Republičkog zavoda za statistiku i Turističke organizacije Vojvodine za prvih osam meseci 2023. pokazuju uzlazni trend kretanja turističkog prometa u Vojvodini. U navedenom periodu došlo je do porasta ukupnog broja dolazaka turista u iznosu od 2,9 odsto (463.504 dolazaka) u odnosu na isti period prethodne godine. Broj dolazaka stranih turista je povećan za čak 9,2 odsto (235.658) u odnosu na isti period 2022. godine. U navedenom periodu ostvareno je ukupno 1.304.062 noćenja, što predstavlja ukupan porast od 2,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Broj noćenja stranih turista je povećan za 7,8 odsto (658.359 noćenja) u odnosu na prvih osam meseci 2022. godine.
Banja Vrdnik je zabeležila ukupno povećanje i dolazaka (6,9%) i noćenja (7,9%) turista za prvih osam meseci 2023. Nacionalni park Fruška gora, takođe, beleži ukupan porast dolazaka od 6,7 odsto i noćenja od 10,7 odsto. Zabeležen je i porast dolazaka stranih turista od čak 59,2 odsto, dok porast noćenja stranih turista iznosi 54 odsto više u odnosu na isti period 2022. Povećanje broja dolazaka i noćenja turista evidentirano je u Novom Sadu, Vršcu i Bečeju.
Grad Novi Sad beleži povećanje ukupnih dolazaka turista u iznosu od 11,5 odsto (152.643 dolazaka), kao i povećanje noćenja u iznosu od 6,7 odsto. Grad Vršac beleži ukupno povećanje dolazaka turista u iznosu od 6,3 odsto (11.169 dolazaka) u odnosu na isti period prošle godine.
Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam je ulaganjem više od pola miliona dinara u proteklom periodu pomogao da se povećaju turistički kapaciteti na teritoriji AP Vojvodine. Aktuelni pokazatelji i predviđanja stručnjaka pokazuju da će 2023. znatno nadmašiti proteklu godinu, koja je već sama po sebi premašila čuvenu 2019.
Ono što bi i dalje moglo da definiše i menja celokupan imidž Vojvodine jeste ozbiljniji i ujednačeniji pristup brendiranju Vojvodine kao takve i njenih proizvoda, uz neizostavni proces sertifikovanja i standardizacije pomenutih resursa, kao i njihova medijska promocija.
Značajan dokument koji umnogome definiše Vaš rad i strateški pravac kretanja u narednom periodu donet je 2022. godine.
Novi Program razvoja turizma Autonomne pokrajine izrađen je u skladu sa Zakonom o planskom sistemu Republike Srbije, kao i sa Strategijom razvoja turizma Republike Srbije za period od 2016. do 2025. (u daljem tekstu Strategija). Realno je očekivati da nastaju povoljniji uslovi za značajan razvoj turizma zemlje. U trenutku donošenja Strategije, kao i usvajanja Programa razvoja turizma AP Vojvodine do 2022, turizam je konstantno rastao, kako na pokrajinskom, tako i na nacionalnom i globalnom nivou, s obzirom da je u sektoru turizma načinjen neophodan zaokret u strateškom smislu jer je kovid kriza poremetila ranije definisane planske tokove, pa su uzete u obzir promene poput potrebe uključivanja savremenih tehnologija u turističku ponudu i digitalizacija u razvoju turizma.
Naglasio bih da je Program koji smo doneli u korelaciji sa Prostornim planom Republike Srbije od 2021. do 2035. godine, gde se posebno ističe održivi prostorni razvoj turizma, integrisan u ekonomski, socijalni, kulturni i ekološki razvoj teritorijalnih celina, urbanih i ruralnih naselja i infrastrukture, kao i sa Planom razvoja AP Vojvodine za period od 2022. do 2030. Jednom rečju, svakim svojim aktom, konkursom i projektom, Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam je išao ka formiranju koncepta održivog razvoja turizma u Vojvodini.
Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam je inicijator značajnih strateških projekata čiji se benefiti “prelivaju” na turističku privredu AP Vojvodine.
U pogledu projekata Sekretarijata, važan znak i simbol novog koncepta poslovanja Sekretarijata jeste i ponovno uspostavljanje oznake kvaliteta proizvoda “Najbolje iz Vojvodine” i njegovo proširenje na sektor usluga u turizmu i ugostiteljstvu, kao i na manifestacije. Važno je istaći da je na inicijativu Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, uz podršku Pokrajinske vlade, ponovo uspostavljena oznaka kvaliteta, koja nosi već prepoznatljiv naziv “Najbolje iz Vojvodine” i koja govori o kvalitetu proizvoda, te gde je i kako nastao, i time na najbolji način promoviše određeno područje. Ovim projektom se prepoznaje i nagrađuje najbolji proizvod, usluga i poslovanje, a svi nagrađeni proizvodi zadovoljavaju evropske norme kvaliteta proizvoda – poseduju sertifikat HACCP i standard ISO u 2021. godini, ova oznaka je dodeljena za 18 korisnika, dok je u 2022. godini oznaku poneo 21 korisnik, koji imaju pravo na oznaku u naredne tri godine uz sistemsku kontrolu ispunjenja svih navedenih uslova. I u 2023. se očekuje sličan, ako ne i veći broj korisnika, s obzirom na to da je interesovanje za ovaj znak podjednako aktuelno kao i prethodnih godina.
Sekretarijat je potpisao i ugovor sa Ministarstvom kojim se finansira izrada projektno-tehničke dokumentacije u okviru postupka realizacije projekta i implementacije projektnih aktivnosti na koridoru nekadašnje pruge Petrovaradin–Beočin. Ova staza dužine oko 20 kilometara predviđena je kao područje posebne namene, tačnije turistički pravac poznat pod nazivom “zelena staza”. Za ovaj pravac je iskazano interesovanje za pretvaranje pružne deonice u “zelenu stazu” za pešake i bicikliste.
Istakao bih da smo u poslednje vreme otvorili nove teme poput blokčejn tehnologije i inicirali razgovore sa strukom i predstavnicima privrede, a projekat “Kripto karavan” sprovodimo sa licenciranim predavačima i sertifikovanom agencijom, kao i sa knjigovodstvom kripto sektora.
Pored toga, predstavili smo i prvi vodič za digitalne nomade na teritoriji AP Vojvodine u čijoj smo realizaciji učestvovali. Ovo svojevrsno digitalno i štampano izdanje publikovano je na engleskom jeziku i objedinjuje sve činjenice u vezi sa komparativnim prednostima Vojvodine kao destinacije koja treba da privuče ljude koji koriste savremene digitalne i komunikacione tehnologije za obavljanje svojih poslova i žive “nomadskim” životom.
Naposletku, naglasio bih da smo u protekloj godini, a u svetlu aktuelnih događanja u Indiji i njihovog semirskog programa, podržali jednu od globalno najznačajnijih manifestacija – Svetsko finale CanSat/raketnog šampionata koja je održana upravo u Vojvodini, tačnije na Čeneju, u organizaciji Komiteta za razvoj svemirskog programa (Committee for Space Programme Development – CSPD) iz Novog Sada, koji je okupio relevantne partnere iz čitavog regiona, a kojima je od samog početka podršku pružao upravo naš Sekretarijat. U tom smislu, definisali smo saradnju sa posebnim osvrtom na turistički aspekt i privredne potencijale, dok je sam Šampionat vodio Konzorcijum na čelu sa Indijom i Srbijom u čijem sastavu su 62 zemlje, dok je petnaest zemalja uspelo da se plasira u finale Šampionata i uzme učešće uravo u Vojvodini.
Pokrajinski sekretarijat i ja na njegovom čelu, veoma predano i vredno radimo na što boljoj vidljivosti aktivnosti i programskih mera koje sprovodimo kako bi dosegle što veće razdaljine i doprle do što većeg broja ljudi, onima kojima je institucionalna podrška potrebna, kojima je potrebna topla reč, javni nastup ili podrška u realizaciji planova, poduhvata i projekata.