„Pfizer je jedna od vodećih farmaceutskih kompanija u kojoj je razvoj novih onkoloških lekova jedan od najvažnijih prioriteta. Sanjamo dan kada karcinom neće plašiti ljude na pomen te reči, već će se kod pacijenata ostvarivati bolji rezultati uz pomoć terapije. Medicinska i farmaceutska zajednica danas ulažu ogroman napor da se, na najbolji mogući način, suoče sa ovom opakom bolešću i da još više pomognu pacijentima“, kaže za „Vreme“ dr Boban Milojković, strateški menadžer Odeljenja za onkologiju kompanije Pfizer Srbija, o optimizmu u vezi sa budućnošću lečenja kancera.
„VREME„: Koje vrste karcinoma proučava Pfizer?
DR BOBAN MILOJKOVIĆ: Istraživački portfolio Odeljenja za onkologiju Pfizer sadrži više od 20 istraživačkih programa koji su u različitim stadijumima razvoja. Neki od njih se bave retkim vrstama raka za koje do danas postoji malo lekova ili uopšte ne postoji terapija. Kompanija je sada prevashodno posvećena istraživanju karcinoma dojke, pluća, bubrega i čitavog niza hematoloških tumora. Istraživanje karcinoma predstavlja prioritet kompanije Pfizer i hiljade naših naučnika svakodnevno naporno radi na razvoju nove generacije lekova za terapiju raka.
Šta se promenilo u naučnim saznanjima poslednjih godina?
Od osamdesetih godina dvadesetog veka istraživanja na polju molekularne biologije dovela su do znatno boljeg razumevanje biološke osnove kancera. Naučnici su se skoncentrisali na definisanje gena ili genetskih anomalija koje imaju sposobnost da budu okidač ili da intenziviraju razvoj malignog tumora. To je omogućilo razvoj terapija koje ciljaju na određene mutacije, dajući tako onkolozima više ciljanih terapeutskih izbora.
Kako se dolazi do pravog izbora terapije?
Nova epoha u lečenju karcinoma se opisuje terminom personalizovana ili ciljana terapija. Svakom pacijentu se prilazi pojedinačno i drugačije. Uzimajući u obzir određene jedinstvene parametre pacijenta, kao što su genetske karakteristike i biomarkeri, stvara se odgovarajući lek. Obolelom se pruža mogućnost da uzima terapiju od koje ima suštinsku „individualnu“ korist, istovremeno izbegavajući terapije koje, ne samo da nisu neophodne, nego mogu i da štete organizmu. Ulaganjem u dostupnost odgovarajućih testova omogućiće se najbolja terapija za pacijente, a lekari će moći bolje da procene moguću korist u odnosu na rizik.
Koliko se danas primenjuje personalizovani terapeutski pristup u onkologiji?
Živimo u vreme značajnih promena u načinu kako pristupamo kanceru. Poslednjih decenija poznavanje te bolesti se promenilo, od pojednostavljene slike o „uniformisanoj“ bolesti ka složenoj grupi bolesti različitog porekla, različitih genetskih karakteristika i različitoj kliničkoj slici. Zajednički rezultat koji je usledio jeste individualni terapeutski pristup koji je postao činjenično stanje kada je karcinom u pitanju. Razumevajući procedure koje određuju razvoj različitih vrsta raka i ciljajući na uzroke, možemo mnogo pozitivnije da utičemo na ishod kod mnogih pacijenata.
Primer takvog pristupa je karcinom pluća. U ovoj bolesti postoje već terapije kojima, za primenu, treba da prethode specijalni molekularni pregledi koji otkrivaju prisustvo određenih biomarkera. Samo oni pacijenti koji nose određenu molekularnu anomaliju mogu da imaju pristup određenoj terapiji.
Uvreženo je mišljenje da su lekovi za karcinome skupi?
Ulaganje u lekove od suštinskog je značaja za zdravlje i dobrobit ljudi. Vremenom se višestruko vraća, kako pojedincu tako i društvu u celini. Proces otkrivanja i razvoja novog leka je riskantan i skup. Razvoj jednog leka košta između 800 miliona i 1,6 milijardi dolara, dok je vreme potrebno za taj razvoj između 10 i 15 godina. Zbog toga cena lekova može da bude visoka. Međutim, ove terapije mogu da pruže veliku kliničku korist pacijentima i daju im šansu da imaju kvalitetan život. Verujemo da cene lekova odražavaju njihovu vrednost i obezbeđuju potrebna sredstva za aktuelno istraživanje i razvoj novih preparata. Naš cilj je da kancer pretvorimo u hroničnu bolest koja se kontroliše. Nekada neizlečiva bolest nije nepobediva. Borba sa njom zahteva postojanje vizije, strategije i sredstava.