1. Obratite pažnju na ishranu: jedite što više hrane biljnog porekla: razne vrste hleba, cerealija (celuloznih materija), razne proizvode od žitarica, pirinač, pasulj i slično, sveže voć i povrće svaki dan, a posebno zeleno povrće (kupus, brokoli, zelena paprika i sl.), narandžasto i crveno povrće i voće (šargarepa, narandže, breskve, jagode, lubenica), mahunarke i proizvode od soje; izbegavajte hranu sa visokim sadržajem masti životinjskog porekla, a preporučuje se belo pileće meso, posni sirevi; jedite u što većoj meri domaću kuvanu hranu; rasporedite hranu u pet redovnih obroka – tri glavna i dve užine.
2. Vodite računa o redovnom pražnjenju debelog creva (što je povezano sa ishranom).
3. Ostanite fizički aktivni (dovoljno je 30 minuta fizičkih aktivnosti svaki dan u zavisnosti od vaših godina i sposobnosti).
4. Boravak na svežem vazduhu je veoma važan.
5. Pratite svoju porodičnu istoriju obolevanja od malignih bolesti, posebno ako su se pojavile u ranoj životnoj dobi članova vaše uže porodice.
6. Praktikujte zdrav način života (izbegavajte duvanski dim, a konzumiranje alkoholnih pića bi trebalo svesti na razumnu meru).
7. Održavajte normalnu telesnu težinu, a ako ste gojazni, pokušajte da smršate.