Henkel:
Vojkan Marić direktor fabrike u Kruševcu
Početkom jula Vojkan Marić imenovan je za novog direktora Henkelove fabrike u Kruševcu. Na toj funkciji je zamenio Felixa Sobotku, koji je preuzeo nove dužnosti na poziciji direktora Henkelove fabrike za proizvodnju deterdženata i kućne hemije u Holthauzen fabrici u Diseldorfu. Vojkan Marić je svoju karijeru u Henkelu započeo 2006. godine u Srbiji, kao direktor lanca snabdevanja u sektoru Deterdženti i kućna hemija, dok je istovremeno bio i predsednik upravnog odbora. Odatle je 2010. godine prešao u Henkel u Tursku gde je preuzeo funkciju direktora lanca snabdevanja u sektoru Deterdženti i kućna hemija. Od 2012. godine je bio na poziciji menadžera za ključne kupce za internacionalnu proizvodnju kategorije sredstava za pranje posuđa u Henkelovoj centrali u Diseldorfu. Fabrika Henkel u Kruševcu zauzima veoma važno mesto u okviru kompanije Henkel iz koje se snabdeva više od 55 miliona potrošača u regiji i izvoze Henkelovi brendovi na 20 regionalnih i evropskih tržišta. Ovo je prva sertifikovana fabrika u Srbiji sa ISO 50.001 standardom za energetsku efikasnost pored već postojećih internacionalnih standarda koje poseduje: ISO 14001 (upravljanje zaštitom životne sredine), ISO 9001 (upravljanje kvalitetom), i OHSAS 18001 (upravljanje bezbednošću na radu).
Raiffeisen banka:
Nagrada
Raiffeisen banka je dobitnik nagrade „Najbolja banka u Srbiji“, koju dodeljuje ugledni finansijski magazin „Euromoney“ u okviru svog godišnjeg izbora „Nagrade za izvrsnost“. „Ponosni smo što je naš uspeh prepoznala stručna javnost. Ovo je treće priznanje koje Raiffeisen banka dobija ove godine od uglednih svetskih finansijskih magazina. Ono predstavlja još jedan dokaz kvaliteta našeg rada i ispravnosti naše poslovne strategije“, izjavio je Zoran Petrović, predsednik Izvršnog odbora Raiffeisen banke u Beogradu. Istovremeno, nagradu istog časopisa u kategoriji „Najbolja banka u srednjoj i istočnoj Evropi“ dobila je Raiffeisen Bank International (RBI), kao i još tri banke, članice Raiffeisen grupacije.
Atlantic Grupa:
Dobit 17,5 mil €
Atlantic Grupa (u okviru koje u Srbiji posluju Soko Štark, Grand kafa, Atlantic Brands) ostvarila je u prvom polugodištu 2014. godine 327,2 miliona evra prihoda od prodaje što predstavlja rast od 2,1 odsto u odnosu na isto razdoblje lane. Dobit pre kamata i poreza (EBIT) iznosi 30,8 miliona evra i porasla je 5,4 odsto u odnosu na prvo polugodište 2013. godine, dok neto dobit nakon manjinskih interesa iznosi 17,5 miliona evra i predstavlja rast od 14,8 odsto. „Uprkos vrlo izazovnom poslovnom okruženju, koje čine nepovoljna makroekonomska kretanja u regionu i šire kao i nepovoljna tržišna kretanja u većini proizvodnih kategorija, Atlantic Grupa je u prvom polugodištu 2014. godine osigurala rast prihoda i profitabilnosti. Pritom je poseban naglasak bio na širenju proizvodnog i distributivnog portfolija, kapitalnim investicijama u novi proizvodni pogon energetskih pločica, kao i na upravljanju rizicima“, izjavio je Zoran Stanković, potpredsednik Uprave Atlantic Grupe za finansije.
VIP:
Besplatan internet za e–plaćanja
U saradnji sa nekoliko najvećih banaka u Srbiji, kompanija Vip je svojim postpejd korisnicima obezbedila besplatan internet saobraćaj prilikom korišćenja e-banking i m-banking aplikacija. Ova pogodnost dostupna je u Banca Intesa, Hypo, Raiffeisen, Komercijalnoj i Societe Generale banci, a plaćanje Vip mesečnih računa ovim putem je bez provizije. Elektronsko i mobilno bankarstvo predstavljaju savremene vidove jednostavnog, brzog i sigurnog obavljanja različitih finansijskih transakcija, plaćanja, provere stanja na računu i prometa preko mobilnog telefona, kompjutera ili tablet uređaja. Usluge su dostupne sa bilo kog mesta i u bilo koje vreme, 24 sata, sedam dana u nedelji, bez odlaska u banku i čekanja u redovima. Ponuda važi do 30. aprila 2015. godine, za korišćenje interneta u nacionalnom saobraćaju, dok se instaliranje aplikacija naplaćuje po važećem Vip internet cenovniku.
Vojvođanska banka:
Subvencionisani krediti
„Kako bi svojim klijentima obezbedili pristupačne izvore finansiranja u skladu sa njihovim potrebama, Vojvođanska banka i ovoga puta učestvuje u programima subvencionisanih kredita“, izjavila je Mariu Constatinou, direktorka funkcije Upravljanje mrežom i Stanovništvo Vojvođanske banke. Pravo na kreditnu podršku imaju preduzetnici, mala, srednja i velika preduzeća, a maksimalan iznos subvencionisanih kredita je 10 miliona dinara. Krediti se izdaju u dinarima sa kamatnom stopom od 5,45 odsto godišnje. Rok otplate je do 18 meseci uz mogućnost grejs perioda do šest meseci. Naknada za obradu zahteva iznosi 0,5 odsto od iznosa kredita, a zahtevi za subvencionisane kredite mogu da se podnesu u svih 109 ekspozitura Vojvođanske banke širom Srbije.
RB Kolubara:
Ispumpano 1,7 miliona kubika vode
Iz eksploatacionog polja kopa „Tamnava–Zapadno polje“ ispumpano je 1,7 miliona metara kubnih vode tokom prethodnih deset dana, od kada je u rad uključena pumpa iz Rudnika „Kovin“. Voda se ispumpava u staro korito reke Kladnice, koja se uliva u Kolubaru. Reč je o pumpi visokog kapaciteta, snage tri megavata, koja je 24. jula uključena u posao ispumpavanja vode iz tamnavskog ugljenokopa „Zapadno polje“. Kapacitet ove pumpe je 12.000 metara kubnih na sat. S obzirom na kapacitet pumpe, u prethodnom periodu mogla je biti ispumpana i veća količina vode, ali je zbog obilnih padavina i velikog priliva kiše zabeleženo da je nivo vode u kopu spušten za 14 cm. Ova pumpa u Kovinu radila je na bageru na vodi, pa je pre uključivanja u rad bilo izvršeno prilagođavanje drugim uslovima rada. Rekonstrukciju pumpnog postrojenja i prilagođavanje drugim uslovima rada uradile su službe „Metala“, PK „Veliki Crljeni“ i PK „Tamnava–Zapadno polje“.
USAID:
Lakše do posla
Pomoć mladima u Srbiji da lakše dođu do svog prvog posla glavni je cilj programa Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) pod nazivom „Obuka na radnom mestu“. Ovaj dvomesečni program omogućio je plaćenu radnu praksu za 164 mladih u 33 preduzeća širom Srbije. Svi učesnici su imali priliku da steknu specifična znanja i radne veštine i tako prevaziđu najveću prepreku na putu do prvog posla – neiskustvo. Program je osmišljen tako da spaja mlade sa odgovarajućim znanjem i veštinama sa potencijalnim poslodavcima i ima za cilj da pomogne privatnim preduzećima sa pet i više zaposlenih da brzo i lako pronađu kvalifikovane radnike i smanje svoje troškove pronalaženja i angažovanja novih zaposlenih. Program „Obuka na radnom mestu“ finansirao je sa 97.000 dolara USAID Projekat održivog lokalnog razvoja a realizovan je u partnerstvu sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, lokalnim kancelarijama za mlade, Cromer Grupom i Primusom.
Telenor Srbija:
Prihod veći od 10 milijardi
Kompanija Telenor Srbija ostvarila je prihod od 10,236 milijardi dinara u drugom kvartalu 2014. Ne računajući promenu cena interkonekcije, prihodi su bili na istom nivou u poređenju sa drugim kvartalom u 2013. Bazu pretplatnika čini 3,1 milion korisnika, što je pad za jedan odsto u odnosu na isti period prethodne godine. „Srbija je u velikoj meri pogođena nesrećnim i katastrofalnim poplavama u maju. U sprezi sa drugim mobilnim operatorima, Telenorov prioritet bio je da svoje usluge učini dostupnim tokom vanredne situacije i neposredno nakon nje, kao i da obezbedi tekuću finansijsku i humanitarnu pomoć“, rekao je Erlan Neten, izvršni direktor finansija u kompaniji Telenor Srbija.
Banca Intesa:
Municipalne obveznice Šapca
Banca Intesa i Grad Šabac potpisali su danas Ugovor o pokroviteljstvu prve emisije municipalnih obveznica u ukupnom iznosu od 400 miliona dinara kojom će biti obezbeđena sredstva za finansiranje infrastrukturnih projekata u gradu. Ovo je prva javna emisija municipalnih obveznica na teritoriji Republike Srbije namenjenih ne samo institucionalnim investitorima, domaćim i stranim pravnim subjektima, već i fizičkim licima. Takođe, u planu je da obveznice Grada Šapca budu prve opštinske hartije od vrednosti koje će biti kotirane na Beogradskoj berzi, što će omogućiti investitorima da trguju na sekundarnom tržištu. „Ponosni smo na to što je Banca Intesa izabrana za pokrovitelja prve javne emisije municipalnih obveznica na našem tržištu. U okolnostima u kojima lokalne vlasti sve teže dolaze do potrebnih sredstava, municipalne obveznice predstavljajaju veoma važan, ali i nedovoljno iskorišćen izvor povoljnog finansiranja za opštine, koji pritom daje snažan podsticaj tržištu kapitala i stavlja ga u funkciju privrednog rasta zemlje. Istovremeno, mogućnost kupovine obveznica građanima nudi dodatan vid štednje, ali i priliku da aktivno učestvuju u finansiranju razvojnih inicijativa svog grada i direktno ulažu u njegovu budućnost“, izjavila je Slađana Jelić, član Izvršnog odbora Banca Intesa i direktor Divizije za poslovanje sa privredom. Obveznice nominalne vrednosti od 10.000 dinara indeksirane u evrima po srednjem kursu Narodne banke Srbije biće emitovane po fiksnoj kamatnoj stopi od šest odsto na godišnjem nivou sa rokom dospeća od sedam godina, uključujući i period počeka od dve godine.
Google:
Street View u Srbiji
Od kraja jula, Google Street View servis dostupan je i u Srbiji. Za pristup ovom servisu potrebno je na Google mapama zumirati na najniži nivo ili jednostavno prevući narandžastu Pegman ikonicu sa leve strane mape na ulicu koja je plave boje. Time je omogućeno virtuelno kretanje ulicama Beograda, Novog Sada i Niša, uz prikaz od 360 stepeni. Ujedno, Googleova Street View vozila su ponovo na ulicama Srbije, sa ciljem da se obezbedi pokrivenost i drugih gradova i lokacija u Srbiji. Street View je besplatna opcija Google mapa koja je predstavljena u maju 2007. godine i do sada je dostupna u 56 zemalja širom sveta. Ona omogućuje virtuelno istraživanje i šetnju gradovima preko panoramskih slika napravljenih na nivou ulice. Dostupna je i na Google Earth i Google Maps za mobilne uređaje.