Saobraćajna nezgoda
Automobil udario dvoje dece na pešačkom prelazu u Kraljevu
Dva dečaka od 9 i 12 godina zadobila su teške telesne povrede u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila u Kraljevu
"Slažem se da postoji veza između društvene odgovornosti i promocije, ali isto tako smatram da je informisanje javnosti o ovoj vrsti aktivnosti važno. Privrednim subjektima je svojstvena konkurencija kad je biznis u pitanju, pa zašto to ne bi bio slučaj i sa društvenom odgovornošću? Od toga koristi može da ima samo društvo, a to nam svima i jeste cilj"
Ove nedelje kompanija Victoria Group dobila je priznanje „Moj izbor 2014“ za ulaganje u zdravstvo i projekat podrške Urgentnom centru u Beogradu. Tim povodom za „Vreme“ o društveno odgovornom poslovanju svoje kompanije govori Nikola Vujačić, direktor operacija Victoria Group.
„VREME„: U čemu se konkretno sastojala podrška Urgentnom centru?
NIKOLA VUJAČIĆ: Naša saradnja sa Urgentnim centrom traje već dve godine i započela je obezbeđivanjem dva vrlo značajna medicinska aparata za rad ove zdravstvene ustanove. Konkretno, priznanje „Moj izbor 2014“ dobili smo za projekat rekonstrukcije Odeljenja urgentne urologije koji je realizovan prošle godine a obuhvatio je izgradnju dve nove operacione sale i odeljenja intenzivne nege. Rezultat je veći broj pacijenata koji je Urgentni centar sada u mogućnosti da primi na lečenje, kao i to da naši sugrađani kojima je nažalost potrebna transplatacija jetre ili bubrega mogu biti operisani ovde, u svojoj zemlji.
Koje je značajnije akcije Victoria Group imala do sada, kada je reč o društvenoj odgovornosti?
Od osnivanja kompanije 2001. godine, Victoria Group zajedno sa svojih deset članica ima dugu tradiciju ulaganja u program društvene odgovornosti. Svake godine izaberemo jedan vodeći projekat ili partnerstvo sa nekom određenom institucijom i na to fokusiramo naše resurse. Tako smo, na primer, 2009. bili glavni donator Banke hrane i donirali hranu u vrednosti od 600.000 evra; 2011. to je bilo učešće u akciji „Bitka za bebe“ kada smo obezbedili pet inkubatora za prevremeno rođenu decu. Te iste godine učestvovali smo u rešavanju stambenog pitanja raseljenih lica u Zrenjaninu. Sistemsko ulaganje u zdravstvo nastavljeno je opremanjem Odeljenja abdominalne hirurgije Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj. Prošle godine ostvarili smo partnerstvo sa Kliničkim centrom Srbije kroz pomenutu donaciju u vrednosti od 200.000 evra. Tu su i višegodišnja partnerstva sa Crvenim krstom Srbije, organizacijom „Mali-Veliki ljudi“, kao i brojnim humanitarnim organizacijama.
Imajući u vidu aktuelnu situaciju u privredi, da li je za vašu kompaniju problem da izdvaja budžet za akcije društvene odgovornosti?
Ova godina je vrlo specifična kad je u pitanju ulaganje u društvenu odgovornost. Naime, 2013. je za nas bila izuzetno teška. Velika suša i izuzetno loša žetva u 2012. godini odrazile su se na finansijske rezultate koje je Victoria Group ostvarila prošle godine. Ipak, iako ova godina protiče u znaku optimizacije poslovanja i mera štednje, nastavili smo realizaciju višegodišnjih partnerstava i ugovora na koje smo se obavezali u prethodnom periodu, kao što su podrška Atletskom savezu Srbije za odlazak na Olimpijske igre u Rio ili podrška Društvu za podizanje Hrama Svetog Save. A kad su Srbiju u maju zadesile katastrofalne poplave, bez oklevanja smo doneli odluku o deset miliona dinara novčane pomoći za najugroženije sugrađane. Osim toga, naše članice su zajedno donirale više od 5,5 miliona dinara u robi, a pozivu za pomoć su se odazvali i naši zaposleni, koji su na sedam lokacija organizovano prikupljali sredstva za ličnu higijenu, garderobu i medicinski pribor za prihvatilišta u Srbiji. Donacija za saniranje posledica od poplava svakako je ove godine centralna aktivnost društvene odgovornosti za koju smo izdvojili najveći deo budžeta.
Ukoliko ne bude novih katastrofalnih situacija u zemlji koje bi zahtevale ad hoc reagovanje, kakvi su vam planovi za 2015. godinu kada je reč o društveno odgovornom poslovanju?
U 2015. godini očekujemo stabilizaciju poslovanja i generalno poboljšanje privrednog ambijenta, što će nam omogućiti da se ponovo fokusiramo na dugoročne projekte u oblastima koje se nalaze u središtu naše politike društveno odgovornog poslovanja. Prvenstveno ulažemo u razvoj poljoprivrede, zaštitu životne sredine, bezbednost i kvalitet hrane, lokalne zajednice u kojima poslujemo, a posebnu pažnju posvećujemo egzistencijalno i zdravstveno ugroženim grupama stanovništva, deci bez roditeljskog staranja i osobama sa invaliditetom. Sledeće godine ćemo nastaviti sa podrškom institucijama koje na sistemski i održiv način mogu rešiti problem ili potrebu većeg broja naših sugrađana. Upravo iz ovog razloga napustili smo praksu dodeljivanja individualnih donacija koja se pokazala neadekvatnom. Za svaku kompaniju, ne samo za Victoria Group, vrlo je nezahvalan, da ne kažem nemoguć, proces selekcije i odobravanja individualnih donacija, s obzirom da u proseku mesečno primimo oko 100 molbi za pomoć. Zato je to posao za zdravstvene ustanove, a mi ćemo kao kompanija podržati unapređenje uslova i kapaciteta za lečenje u njima.
Vaša kompanija ima pravilnik o odobrenju donacija i sponzorstava. Možete li reći po kom ključu je napravljen taj pravilnik, odnosno, kako se došlo do oblasti koje će biti u fokusu?
Victoria Group je sredinom 2013. objavila pravilnik o odobrenju donacija i sponzorstava, sa ciljem da pruži transparentne informacije svim zainteresovanim stranama, kako o ciljevima naše politike društvene odgovornosti tako i o proceduri apliciranja i donošenja odluka o donacijama i sponzorstvima. Upravo u skladu sa tom politikom i delatnošću naše kompanija, definisano je pet oblasti koje sam već pomenuo i koje predstavljaju fokus projekata koje kompanija podržava.
Kompanije često ističu svoje donacije i društvenu odgovornost. Da li to ima neki povratni efekat na poboljšanje poslovanja kompanije? Ovo pitam jer u vašem pravilniku prvo mesto zauzimaju razvoj poljoprivrede i pomoć farmerima kao fokus kompanije.
Imajući u vidu da je Victoria Group jedna od vodećih kompanija u agroindustriji regiona i da je okosnica našeg biznisa saradnja sa poljoprivrednom zajednicom i dugoročna partnerstva sa poljoprivrednicima, za nas je ovo logičan prioritet i kada je reč o društvenoj odgovornosti. Deo našeg „redovnog“ poslovanja upravo i jeste investiranje u poljoprivrednu proizvodnju. Svake godine našim partnerima pružamo podršku za uspešnu setvu i žetvu kroz pretfinansiranje u vidu repromaterijala. Ove godine vrednost pretfinansiranja iznosila je oko 60 miliona evra. Ovakav biznis model svakako ima veliki efekat na poslovanje, međutim naša kompanija realizuje brojne aktivnosti koje prevazilaze komercijalni efekat sa naše strane, odnosno podrazumevaju komercijalnu prednost za farmere. Ovde prvenstveno mislim na stručnu službu Victoria Logistic koja našim partnerima pruža savetodavne usluge i daje preporuke za primenu odgovarajućih preparata i agrotehničkih mera kako bi mogli da ostvare veći prinos i bolji kvalitet svojih useva.
Uporedimo li CSR kompanije sa dobročinstvom nekog čoveka, nekako to dobro delo ima mnogo veću težinu ako se ne oglašava na sva zvona. U teoriji, kakva je veza između CSR i promocije?
Ne bih baš poredio društvenu odgovornost kompanije sa dobrim delima pojedinca, jer je u slučaju kompanije to mnogo kompleksnije. Slažem se da postoji veza između društvene odgovornosti i promocije, ali isto tako smatram da je informisanje javnosti o ovoj vrsti aktivnosti važno. Zašto? Zato što se na taj način zapravo vrši promocija koncepta društveno odgovornog poslovanja. Kod nas korporativna društvena odgovornost još uvek nije redovna praksa i nešto što se podrazumeva. Treba raditi na tome i to tako što će kompanije koje su već angažovane na ovom polju stalno podizati lestvicu i davati primer drugima. Privrednim subjektima je svojstvena konkurencija kad je biznis u pitanju, pa zašto to ne bi bio slučaj i sa društvenom odgovornošću? Od toga koristi može da ima samo društvo, a to nam svima i jeste cilj.
Krajem 2012. Victoria Group ušla je u Forum poslovnih lidera, sada u Forum za odgovorno poslovanje, koji je merio uticaje kompanija na društveni razvoj. Imate li podatke o tome kako vaša kompanija utiče na društvo?
Počeo bih od toga da naša kompanija sarađuje sa oko 40.000 poljoprivrednika, a da od te saradnje direktan benefit ima još preko 100.000 ljudi. Victoria Group zapošljava više od 1600 ljudi, a naše fabrike su „košnice“ privrednog života u lokalnim sredinama u kojima poslujemo. Kao prerađivačka industrija poslujemo u skladu sa načelima održivog razvoja, zaštite životne sredine i očuvanja prirodnih resursa – od efikasne upotrebe energenata preko smanjenja emisije štetnih gasova do načina na koji se upravlja otpadom. Veliki investicioni ciklus u prethodnom periodu bila su ulaganja u obnovljive izvore energije koja su iznosila oko 30 miliona evra. Naše fabrike Sojaprotein i Victoriaoil koriste biomasu kao energent i time doprinose smanjenju korišćenja fosilnih goriva. Ilustracije radi, kotao na biomasu godišnje smanjuje emisiju ugljen-dioksida za oko 13.000 tona, što je tri puta manje u odnosu na gasne kotlove. To su neki od konkretnih podataka u izveštaju koji dostavljamo Forumu za odgovorno poslovanje čiji smo član.
„Vreme uspeha!“ je redovni podlistak nedeljnika „Vreme“, izlazi svakog prvog četvrtka u mesecu. Uređuju: Aleksandar Aleksić i Radmilo Marković
Dva dečaka od 9 i 12 godina zadobila su teške telesne povrede u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila u Kraljevu
O tome šta nas očekuje u 2025. i koji su ključni prioriteti za unapređenje srpske privrede, društva i javne uprave, za “Vreme” govori Violeta Jovanović, izvršna direktorka NALED-a, udruženja koje već 18 godina predvodi reformske inicijative i aktivno doprinosi modernizaciji Srbije. Violeta Jovanović analizira izazove koji stoje pred nama, od digitalizacije i unapređenja poslovnog okruženja, do jačanja institucija i podrške održivom razvoju i ističe promene koje smatra ključnim za razvoj Srbije
Do 10. februara korisnici pripejda moraće da registruju svoje brojeve u skladu sa Zakonom o elektronskim komunikacijama. Kompanija Yettel pripremila je različite pogodnosti za svoje korisnike
Više od 50.000 roditelja ispratilo Lidlov projekat “Lupilu radionice ranog razvoja”
“Svesni toga da su cene prehrambenih proizvoda možda i najvažnija stavka kućnog budžeta i od izuzetnog značaja za održavanje životnog standarda građana, odlučili smo da upravo pred praznike, u novembru i decembru, ponudimo još povoljnije cene redovnog asortimana i tako pokažemo potrošačima da smo tu za njih u svim tržišnim okolnostima”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve