Prosvetari traže od vlade povećanje budžeta za prosvetu za 24,5 odsto, odnosno 26 milijardi dinara, isplatu jubilarnih nagrada za prethodne dve godine, novac za otpremnine kolegama koji su još pre godinu dana otišli iz prosvete, kao i da odmah započnu pregovori o izmeni uredbe o koeficijentima zaposlenih u prosveti
Uprkos najavi sindikata prosvete da će oko 350 škola u Srbiji stupiti u štrajk, prema informacijama Ministarstva prosvete to je u ponedeljak 24. januara učinila samo 131 ustanova, dok sindikat koji je organizovao štrajk, Granski sindikat prosvetnih radnika „Nezavisnost“, tvrdi da su u štrajku bile 232 škole. Časovi su bili skraćeni na 30 minuta, a ministar prosvete očekuje da u petak 28. januara neće biti obustavljena nastava u školama pošto će Vlada Srbije predložiti rešenje za zahteve sindikata.
VELIKE POSLEDICE: Žarko Obradović
Prosvetari traže od vlade povećanje budžeta za prosvetu za 24,5 odsto, odnosno 26 milijardi dinara, isplatu jubilarnih nagrada za prethodne dve godine, novac za otpremnine kolegama koji su još pre godinu dana otišli iz prosvete, kao i da odmah započnu pregovori o izmeni uredbe o koeficijentima zaposlenih u prosveti. Štrajk je organizovao Granski sindikat prosvetnih radnika „Nezavisnost“, a njegov predsednik Tomislav Živanović najavljuje da će se „Nezavisnost“, ako dogovor sa Ministarstvom ne bude postignut, pridružiti potpunoj obustavi rada od 28. januara.
Ministar prosvete smatra da je obustava nastave nezakonita i da bi organizatori štrajka mogli da snose posledice zbog takve odluke. I ministar i prosvetari u ovom trenutku trpe posledice dugogodišnje državne politike nezainteresovanosti za obrazovanje i položaj zaposlenih u prosveti, uprkos proklamovanom stavu da je ulaganje u ovu oblast prioritet. Profesori u Srbiji imaju plate od 38.000 do 41.000, nastavnici od 32.000 do 34.000, dok administrativni radnici mesečno primaju od 18.000 do 20.000 dinara. Najniže plate imaju spremačice, od 15.000 do 16.000 dinara.
Ministar prosvete Žarko Obradović izrazio je očekivanje da u petak 28. januara neće biti obustavljena nastava u školama, pošto će Vlada Srbije predložiti rešenje za zahteve sindikata koji su najavili taj štrajk. „Očekujem da neće doći do obustave nastave i da ćemo se dogovoriti. Vlada će upoznati sindikate sa svojim predlogom. Posledice obustave rada bile bi velike“, kazao je Obradović gostujući na RTV B92. On je istakao da je obustava nastave nezakonita i da bi organizatori snosili posledice takve odluke. Obradović je ponovio da očekuje da predstavnici sindikata kažu koliko je novca potrebno za ispunjenje njihovih zahteva o povećanju plata i isplati jubilarnih nagrada i otpremnina i da će onda Vlada razmotriti šta može da uradi: „Ja sam to ne mogu da odredim. Vlada će morati da izađe sa nekim predlogom“, naveo je Obradović. On je ponovio i da će do kraja nedelje biti nastavljeni pregovori sa sindikatima. Skraćeni časovi u trajanju od 30 minuta održavaju se sada u 180 škola članica Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“, rekao je predsednik „Nezavisnosti“ Tomislav Živanović, i dodao da su to prvi, preliminarni podaci. Živanović je rekao da se na „terenu sprovode strahoviti pritisci“, da „škole obilazi policija“ i da direktori „vrše opstrukciju“. Skraćeni časovi prerašće u potpunu obustavu rada u organizaciji tri sindikata, ukoliko do petka 28. januara sa vladom ne bude postignut dogovor, rekao je Živanović.
Prema podacima Ministarstva prosvete, u protestu učestvuje 131 škola, što je sedam odsto od oko 1800 osnovnih i srednjih škola koliko ih je ukupno u Srbiji.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Studenti u blokadi su na društvenim mrežama podelili video sa brojnim savetima građanima kako da se ponašaju u petak (24. januar), za kada su pozvali na generalni štrajk
Što duže traje studentska i narodna buna, to se više nameće pitanje da li će zahtevi postati „političkiji“ – recimo, prelazna vlada i pošteni izbori. Ali rastu i šanse za međusobice i zađevice, koje su siguran recept za kraj protesta
Ministar kulture Nikola Selaković je bio svestan pištaljki pod svojim prozorom. Kao što su i kulturnjaci u blokadi njegovog Ministarstva videli da ih sa prozora tog istog Ministarstva ljudi pozdravljaju. Delovali su složno, da su na istoj strani. Selaković je bio sam.
Studenti su shvatili da se odvija borba za značenja, u kojoj se jedno ime ne pominje: ime diktatora. Jer, da se to ime pojavilo u njihovim zahtevima ono bi „pojelo“ same zahteve
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!