Već 13 uzastopnih kvartala kompanija Lenovo je najbrže rastuća velika računarska kompanija, a finansijski rezultati za 3. tromesečje 2012. pokazuju da je dobit kompanije dostigla rekordnih 205 miliona dolara, odnosno za 34 odsto više nego u istom periodu prethodne godine. U razgovoru za „Vreme“, Jovan Glamočanin, regionalni menadžer za jugoistočnu Evropu, objašnjava uspeh ove kineske multinacionalne kompanije, koja je na srpskom tržištu od 2005.
„VREME„: Treći kvartal u 2012. godini bio je svojevrstan rekord – sa 34 odsto većim dobitkom u odnosu na 2011, i sa 12 odsto povećanja prodaje.
Koliko dugo je još moguće da se beleži ovakav rast i uspeh, naročito u situaciji kada se smanjuje tržište u kome Lenovo učestvuje – za oko 8 odsto u odnosu na 2011?
JOVAN GLAMOČANIN: Veoma smo zadovoljni postignutim rezultatima i ubeđeni da ćemo nastaviti da postižemo još bolje uspehe u narednom periodu. Tržište računara nije mrtvo tržište i inovacije će pomoći kompaniji Lenovo da nastavi da raste. Samo zato što su neke od kompanija u težoj situaciji, ne znači da tržište izumire. Uvereni smo da će kompanija Lenovo nastaviti da kontinuirano raste i postiže odlične rezultate. Takođe, verujemo da još ima prostora za napredak u računarskoj industriji i mi ćemo nastaviti da tome doprinosimo.
U već višegodišnjoj ekonomskoj krizi, rezultati kompanije Lenovo deluju prosto neverovatno. Kako objašnjavate ovako konstantan rast na globalnom nivou, ali i na pojedinačnim tržištima?
U trećem kvartalu smo zauzeli drugo mesto na tržištu EMEA (Evropa, Bliski istok i Afrika) sa rekordno visokim tržišnim udelom od 11,1 odsto. Operativni profit je bio 26 odsto veći u odnosu na isti period prethodne godine. Kompanija Lenovo je pozicionirana kao broj 1 u Nemačkoj, Rusiji i Danskoj.
Naveo bih tri razloga za takav uspeh: Imamo odlične inovativne proizvode; imamo ispravnu strukturu i snažno rukovodstvo; i stvorili smo mnogo efektniji model za potrošače. Do sada smo pomoću ove kombinacije postizali rast, a tako ćemo nastaviti i u budućnosti. Očekujte da će ovakav rast biti nastavljen, s obzirom na to da ćemo proširivati i ojačavati naše kapacitete.
Da li postoji razlika u ponudi Lenovo palete proizvoda u Srbiji u odnosu na JI Evropu, i kakva je ova razlika u ponudi u odnosu na najrazvijenija tržišta?
Želeo bih da naglasim da smo srpskom tržištu posvećeni kao i bilo kojem drugom evropskom tržištu, stoga radimo naporno sa našim partnerima kako bismo lokalnim krajnjim korisnicima predstavili najnovije tehnologije i proizvode odmah nakon prvog međunarodnog pojavljivanja.
Da li biste mogli da nešto šire objasnite Lenovo strategiju „Zaštiti i osvoji„, koja se pokazala kao uspešna na globalnom nivou? Koji su osnovni principi ove strategije i na koji način se ona razlikuje od prethodnog nastupa kompanije na tržištu?
Strategiju „Zaštiti i osvoji“ zasnovana je pre svega na proaktivnom pristupu na tržištima gde nove i rastuće prilike postoje, a zatim, na očuvanju našeg vodećeg i snažnog položaja u korisničkom segmentu, geografskim regionima i proizvodnim kategorijama. Pre tri i po godine promenili smo strukturu kompanije i podelili smo je na dve geografske oblasti – tržišta u razvoju i razvijena tržišta. Možda se pitate zašto smo to uradili. Pre svega smo se vodili idejom da postoje različite potrebe na različitim tržištima. Ukratko, „osvajamo“ na tržištima u razvoju, posebno u potrošačkom segmentu, dok svoje poslovanje „štitimo“ na razvijenim tržištima.
Koliko je moguće istu strategiju koristiti na različitim tržištima? Možete li nešto više da kažete o načinu prilagođavanja kompanije na pojedinačno tržište? Koje su specifičnosti tržišta Srbije i JI Evrope, u odnosu, na primer, na zemlje Dalekog istoka, ili, pak, Zapadne Evrope?
Važan deo strategije „Zaštiti i osvoji“ jeste uspostaviti ravnotežu. Ravnotežu između novih i već postojećih tržišta, ravnotežu između unapređenja vodećih inovacija i razvoja novih računarskih proizvoda, kao i ravnotežu između komercijalnih i individualnih kupaca.
Kada su u pitanju tržišta u razvoju, naša strategija je da investiramo u rast brži od tržišta, ostvarimo dvocifreni udeo na ključnim tržištima i unapredimo profitabilnost u regionu. Zvuči ambiciozno, ali znam da mi to možemo!
Primetio sam da se tržište u Srbiji poslednjih godina konstantno razvija i prati evropske trendove gde se mobilnost sve više i više ceni. Kao što sam pomenuo, prema tržištu u Srbiji se odnosimo kao i prema drugim evropskim tržištima. Sarađujemo sa partnerima i trudimo se da najnovija tehnologija, ubrzo nakon svetske premijere, bude dostupna i za lokalne korisnike.
Srbija i zemlje u regionu doprinose budućnosti balkanskog prostora tako što podstiču znanje i ekonomiju.
Da li možete nešto da kažete o učinku kompanije u Srbiji kada bi se gledao njen portfolio – za kojim proizvodima na srpskom tržištu vlada najveća potražnja? Da li biste na osnovu ovih podataka mogli nešto više da kažete o tržištu u Srbiji?
Tokom 2011. smo bili šesti na računarskom tržištu, imali smo veoma zahtevan i težak zadatak da osvojimo vodeću poziciju i zadovoljstvo mi je da kažem da je u 2012. uspeh bio očigledan, jer smo uz tržišni udeo od 10,6 odsto bili drugi prodavac računara u Srbiji. Pokazalo se da pogodne strateške aktivnosti i naporan rad uvek donose dobre rezultate, čak i kada smo u teškoj ekonomskoj situaciji, koja stavlja pritisak na sve segmente društva.
U Srbiji je trenutno najveća potražnja za entry segment uređajima. U skladu sa tim, kada je reč o kompaniji Lenovo, najveća potražnja je za našom Lenovo G580 serijom. U prošlom kvartalu kupcima u tom segmentu takođe smo predstavili i novu seriju Sleekbook S400. Sleekbook je stvoren za ljude kojima je potreban laptop izvan kuće i kancelarije. Debljine 23mm i težine 1,8kg idealan je saputnik gde god da se nalazite. Ali, hteo bih da naglasim da se ne prodaju samo ta dva proizvoda, jer smo stvorili portfolio za sve korisnike i svaki pojedinac može da izabere laptop koji mu najviše odgovara (npr. ThinkPad serija za poslovne korisnike, Y500 za gejmere, Ultrabookovi za mlade i mlade u srcu…).
Koja je svrha nedavnog udruživanja Lenova, PayPala i još četiri firme u alijansu FIDO? Možete li nešto više da kažete o ovom projektu?
Internet – posebno u današnjem brzom razvoju mobilnih i cloud rešenja – izlaže korisnike raznim prevarama više nego ranije. FIDO (Fast Identity Online) jeste alijansa partnera za borbu protiv takvih prevara. Alijansa je stvorena sa zadatkom da identitet svakog onlajn korisnika učini poznatim.
Identifikacija korisnika je veoma važna, kako za preduzeća i mreže zasnovane na cloud tehnologiji tako i za infrastrukture i aplikacije. Čineći identifikaciju korisnika javnom i standardizovanom, alijansa FIDO radi nešto što nije rađeno ranije. Pomoću jasnih standarda, identifikacija korisnika je jednostavna za upotrebu i brzo biva usvojena. Rizik za cloud servise i provajdere značajno je smanjen kada svi mogu da se identifikuju pomoću tehnologija koje već imaju. Alijansa Cloud Security promoviše alijansu FIDO među našim članovima kako bi promovisala standarde identifikacije FIDO – a sve kako bi se pomoglo IT menadžerima koji vode računa o bezbednosti, tehničkim arhitektama i menadžerima sistema da usvoje najjednostavnije i najbezbednije metode identifikacije korisnika.
Šta očekujete u poslovnoj 2013, i na globalnom i na regionalnom tržištu?
Očekujem da ćemo nastaviti da rastemo zahvaljujući našoj strategiji. Nastojaćemo da vodimo računa o tome kako ulažemo novac, jer na taj način ulažemo u sektore koji su u porastu. Imamo i dokaz da je takva strategija uspešna (sektor MIDH sa 11 odsto prihoda; sada ima prihod od 50 odsto) i vrlo smo uvereni da ćemo nastaviti da osvajamo tržište, da se proširujemo u nove sektore poslovanja i da budemo broj 1 u PC+ eri. Godina 2013. će nastaviti da se gradi na temeljima koji su postavljeni u 2012. Pojavljivaće se proizvodi različitih formi – od prenosivih uređaja do velikih ekrana. Svet se pomera u pravcu gde će sve biti zasnovano na formi i funkcionalnosti.
Očekivanja za Srbiju i region su ista kao i za sve druge zemlje i kompaniju Lenovo uopšte – nastaviti sa zdravim rastom i nastojati da postanemo vodeća IT kompanija.