Želeći da Beograđanima pruži priliku da na zanimljiv način saznaju ponešto iz duge i burne istorije glavnog grada, Skupština opštine Stari grad i njen Savet za ekologiju još od 1998. godine organizuju i finansiraju program obilaska Beogradske tvrđave, jedne od najvećih i najlepših fortifikacija u Evropi. Interesovanje za ovaj program bilo je izuzetno i samo godinu dana kasnije načinjen je i program obilaska Beogradske varoši. Oba programa realizuju vodiči Maja Stamenković i Branko Rabotić. Maja Stamenković kaže da je sa njima u šetnju svakog prvog četvrtka u mesecu, odnosno svake prve srede u mesecu, išlo do sada preko osam hiljada ljudi. „Program je započet u nekim drugačijim vremenima, ali da je ‘preživeo’ i postao veoma aktuelan otkako su ga počeli najavljivati i drugi mediji pored lista ‘Stari grad’.“
„Danas i po stotinak ljudi krene u obilazak Beogradske tvrđave, a mnogi su tek sa nama saznali gde se nalazi i šta je to Kosančićev venac“, kaže vodič Maja Stamenković.
Samo godinu dana posle Beogradske tvrđave, istovremeno kad i Beogradska varoš, u program je uključena i Botanička bašta Jevremovac, na predlog Saveta za ekologiju SO Stari grad. Prvi obilazak Botaničke bašte Jevremovac u pratnji njenih stručnih vodiča zabeležen je prve subote aprila, dve nedelje posle početka bombardovanja 1999. godine, i od tada se organizuje svake subote u podne, bez izuzetka. „Po lepom vremenu posetilaca bude i preko stotinu, a prva subota avgusta ove godine bila je rekordna – u podne se u Bašti steklo više od dve stotine ljudi“, kaže profesor Jovanović.
I mimo ovog programa, Opština Stari grad pruža pomoć Botaničkoj bašti. Naime, već duže od deset godina ona plaća dva neophodna čuvara.
„Sa porastom broja posetilaca rastu i naše potrebe u čuvanju i održavanju ovog blaga koje je dostupno Beograđanima. Neophodno je da zaposlimo stručne baštovane i da Baštu celom njenom površinom stavimo pod video nadzor“, kaže njen upravnik.