Saobraćajna nezgoda
Automobil udario dvoje dece na pešačkom prelazu u Kraljevu
Dva dečaka od 9 i 12 godina zadobila su teške telesne povrede u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila u Kraljevu
"Demokratska stranka Srbije na opštini Stari grad tačno zna šta i kako treba da se radi u sledeće četiri godine. Do sada smo pokazali da smo otporni na pritiske, nepotkupljivi i uporni. Stotine malih promena vodi ka velikim promenama, a to mi činimo"
U okviru predizborne kampanje Nebojša Bakarec, kandidat DSS-a za predsednika Opštine Stari grad, trenutno na funkciji predsednika Izvršnog odbora ove opštine, sastavio je Program DSS-a za Stari grad: šta je urađeno za Stari grad (izveštaj) i šta će da urade u narednom mandatu (program). To nije spisak lepih želja, nego plan kako da nastave ono što već četiri godine rade. Bakarec kaže da ima vizije. Jesu male, lokalne, ali u njih veruje. Dom zdravlja je za njega sveto mesto, kao i škole, vrtići, parkovi. Uporan je komunalac, posvećen zaštiti interesa građana i ambijenta Starog grada.
„VREME„: Vratili ste se u lokalnu upravu u kojoj su, kao što se može videti na primeru Opštine Stari grad, stranački interesi u drugom planu u odnosu na interese građana.
Nisam nikada ni odlazio. Kao ni u prethodnim prilikama, 2000. i 2002. godine, kada sam činio nešto za opštu stvar. Tih godina sam se borio za promene u društvu, za Koštuničinu pobedu, kao ovlašćeno lice DOS-a, i kao ovlašćeno lice DSS-a. Od marta do aprila ove godine bio sam poslanik u Skupštini Srbije, glasao sam za izbor Vlade i vratio mandat, uz saglasnost stranke, jer smatram da ne treba duplirati funkcije. Klackalice su mi važnije od poslaničkog mandata, parkići su mi važniji od visoke politike. Od 1992. do 2000. godine bio sam opozicija u ovoj opštini, imam dvanaestogodišnje iskustvo i tri odbornička mandata za sobom. Imao sam priliku da uvidim šta treba da se radi: da se misli na decu i stare, da se bavi malim ljudskim problemima, svakodnevicom. Inače, saradnja sa strankama demokratske opcije na ovoj opštini veoma je dobra, i tako ćemo nastaviti. Zalažem se za fer i korektnu kampanju u predizbornom periodu, i siguran sam da ovde neće biti negativne kampanje.
Opština Stari grad je dosta ulagala u zdravstvo, školstvo i institucije kulture. Da li će se taj trend nastaviti?
Najvažnije ulaganje opštinskih sredstava jeste u objekte javnih službi, jer to građani najviše osećaju, a mi smo mnogo uložili u Dom zdravlja, škole i vrtiće. U škole se ulaže (krovovi, mokri čvorovi, dvorišta i prozori) već osam godina, i uskoro će se videti efekti. Moja želja je da u narednom periodu Dom zdravlja bude potpuno renoviran: nova fasada, novi prozori, adaptirane sve službe. Do sada smo renovirali tri od sedam zdravstvenih stanica, a ulažemo i u njihovu opremu. To činimo naročito zbog starih ljudi, kojih ima više od 30 odsto na našoj opštini, kojima su zdravstvene stanice ujedno i mesta okupljanja. To je prvi, lepši deo priče i predstavlja nam veliko zadovoljstvo.
Šta predstavlja drugi, teži deo priče?
To je uvođenje komunalnog reda, i to ćemo nastaviti. Na području naše opštine komunalni nered više nije dominantan. Naša nadležnost je uklanjanje i postavljanje kioska i tezgi, uklanjanje bespravno podignutih objekata i sprečavanje bespravne gradnje. Postigli smo dosta, do 2000. godine postavljeno je 300 kioska, do sada smo uklonili oko 190, a uklonjeno je i na hiljade tezgi. Zalagaćemo se za formiranje gradske komunalne policije, koja bi bila u sastavu MUP-a, na isti način kao što su to vatrogasci. Naša ideja je da zaposlimo komunalne policajce koji bi na licu mesta mogli da rešavaju probleme, koji bi imali sredstva veze, kućice gde bi dežurali. Jako je važno da ti policajci budu lokalni, da žive na toj teretoriji, jer bi na taj način više bili motivisani za održavanje komunalnog reda. Formirali smo Odeljenje za sprovođenje izvršenjâ, a broj komunalnih inspektora je povećan sa pet na 15. Ali, to nije dovoljno…
U vašem predizbornom programu posvetili ste jedan deo planovima za budućnost. Šta planirate da uradite u narednom mandatu?
Nemam nameru da radim sam. DSS ima tim za Opštinu. Članovi ovog tima su stručnjaci iz svojih oblasti i biće zaduženi za pojedine resore. Oni predvode opštinsku listu „DSS – Vojislav Koštunica“.
Pre svega, nastavićemo sve ono što smo započeli u prethodnom periodu. Takođe, posvetićemo se popravkama krovova, adaptaciji javnih toaleta, osnivanju komunalne policije, nastavku rešavanja problema parkiranja. U narednom mandatu obratićemo više pažnje hendikepiranima i invalidima. Rekonstruisali smo ulazni hol, tako da invalidi mogu neometano da pristupaju službama. Založio sam se da se dodeli pomoć Udruženju paraplegičara Beograda. Planiramo i da intenzivnije kontaktiramo sa udruženjima slepih i gluvonemih, ali i sa drugima kojima je potrebna baša pomoć.
Ono što sam ja pokrenuo, a što je bilo jednoglasno prihvaćeno, jeste pomoć Lipljanu, a od 2001. srpskoj enklavi Goraždevac. To će se nastaviti i u narednom periodu. Zašto smo to uradili? DSS je imao program ,,30 opština za 30 enklava“, u okviru kojeg smo lokalne predstavnike vlasti pokušali da animiramo da pomažu enklave na Kosmetu. Mnoge opštine u Srbiji to rade, a bilo bi dobro kada bi toga bilo više. Saradnja sa Goraždevčanima odvija se preko njihovog udruženja: kupujemo udžbenike za decu i šaljemo ih na more, popravljamo kuće i krovove. U više navrata smo odlazili tamo. Pre nekoliko meseci bio sam u Visokim Dečanima, kada je iguman tog manastira hirotonisan u vladiku.
Kakva je saradnja sa verskim zajednicama na teritoriji opštine Stari grad?
Veći deo naših donacija upućen je Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Posle požara u Hilandaru izdvojili smo pet miliona dinara, a već dve godine finansiramo manastir Visoki Dečani i Pećku patrijaršiju (svakom po sto hiljada dinara mesečno). Pomogli smo Rusku pravoslavnu crkvu, Svetotrojički hram, koji je oštećen tokom NATO bombardovanja. Pomagali smo islamskoj zajednici. U noći kada je paljena džamija, bio sam na licu mesta, vođen osećajem dužnosti, uz mitropolita Amfilohija. Danas mogu da kažem da smo te noći sprečili da beogradska džamija doživi sudbinu niške. Na moj predlog izdvojili smo dva miliona dinara za njenu popraku.
Mnogi građani vaše opštine imaju primedbe na buku koja dolazi iz kafića. Kada će građani opštine Stari grad ostvariti svoje pravo na miran san?
Saobraćajno zagađenje i buka su neki od najvećih problema naše opštine. Ugostiteljski objekti, koji ne poštuju javni red i mir, mogu već sada biti dovedeni u red, tako što će nadležne gradske i republičke inspekcije primenjivati već postojeće propise (i kazne). Žestoko ćemo se boriti za pravo građana Starog grada na miran san. Drugi način je da nam grad potpuno poveri nadležnost nad ugostiteljskim objektima i inspekcijama, jer zbog podeljenih nadležnosti dolazi do neefikasnog postupanja.
„Jedan od prioriteta je borba protiv uzroka korupcije“, kaže Nebojša Bakarec. ,,Svim našim zaposlenima omogućili smo bolje uslove rada, adaptirali smo prostorije, uveli klima uređaje, omogućili smo im edukaciju i stručno usavršavanje, učenje jezika, rekreaciju, povlastice u lečenju u KBC-u Bežanijska kosa…“ Predsednik IO-a takođe ističe da su, na njegov predlog, svi funkcioneri u opštini Stari grad (samo u IO-u zastupljeno je pet različitih stranaka), još 2000. godine podneli izveštaj o imovinskom stanju, uz obavezu da to učine i na kraju. U opštini Stari grad nema više afera u vezi sa dodelom stanova funkcionerima stranaka, sa građevinskim dozvolama, što je bio slučaj u prethodnim mandatima.
Dva dečaka od 9 i 12 godina zadobila su teške telesne povrede u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila u Kraljevu
O tome šta nas očekuje u 2025. i koji su ključni prioriteti za unapređenje srpske privrede, društva i javne uprave, za “Vreme” govori Violeta Jovanović, izvršna direktorka NALED-a, udruženja koje već 18 godina predvodi reformske inicijative i aktivno doprinosi modernizaciji Srbije. Violeta Jovanović analizira izazove koji stoje pred nama, od digitalizacije i unapređenja poslovnog okruženja, do jačanja institucija i podrške održivom razvoju i ističe promene koje smatra ključnim za razvoj Srbije
Do 10. februara korisnici pripejda moraće da registruju svoje brojeve u skladu sa Zakonom o elektronskim komunikacijama. Kompanija Yettel pripremila je različite pogodnosti za svoje korisnike
Više od 50.000 roditelja ispratilo Lidlov projekat “Lupilu radionice ranog razvoja”
“Svesni toga da su cene prehrambenih proizvoda možda i najvažnija stavka kućnog budžeta i od izuzetnog značaja za održavanje životnog standarda građana, odlučili smo da upravo pred praznike, u novembru i decembru, ponudimo još povoljnije cene redovnog asortimana i tako pokažemo potrošačima da smo tu za njih u svim tržišnim okolnostima”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve