Izveštaj sa tribine u PDF-u
Od 2012. godine do danas, vlast koju predvodi Srpska napredna stranka produkuje bezbrojne afere koje na različite načine dospevaju u javnost: neke otkrivaju nezavisni mediji i civilne organizacije, neke hrabri pojedinci, a neke su opet evidentno posledica unutarstranačkih sukoba ili pak sukoba između stranaka koje čine vlast. Afere, od kojih bi mnoge u demokratskim zemljama dovele do pada vlade ili ostavke visokih ili lokalnih funkcionera – pogotovo one afere koje su temeljno dokumentovane – nemaju međutim značajan uticaj na rejting predsednika Srbije, koji u potpunosti personifikuje ovu vlast, niti na rejting vladajućih stranaka. Funkcioneri koji su u centru obelodanjenih slučajeva korupcije i kriminala uglavnom nikada ne snose sankcije, retko bivaju “sklonjeni”, a postoji veliki broj slučajeva u kojima, nasuprot, napreduju u hijerarhiji moći.
Jasno je da medijska blokada, odnosno nedovoljna informisanost građana o ovim slučajevima, predstavlja glavni mehanizam sprečavanja štete nastale otkrivanjem afera. Definitivno, međutim, vlast koristi i druge metode koje joj omogućavaju da održi rejting bez obzira na dramatično visok stepen korupcije i mnogo puta dokazanu spregu vlasti i kriminala.
Na tribini smo razgovarali o naprednjačkim mehanizmima uklanjanja štete, o karakteru afera, ali i o dominantnom vrednosnom sistemu u kojem su kriminal i korupcija normalizovani… Kako da dođemo do društva u kojem će vlast snositi odgovornost za svoje postupke, pitanje je na koje smo pokušali da damo odgovor.
Debata je održana u Kraljevu, u klubu “Time”, u četvrtak 27. aprila. Govornici su bili glavni i odgovorni urednik nedeljnika “Vreme” Filip Švarm, novinarka BIRN-a i “Vremena” Jelena Zorić, aktivista Lokalnog fronta Predrag Voštinić i politikolog Vladimir Marović. Suorganizator tribine bio je Lokalni front iz Kraljeva.
Moderator je bio novinar “Vremena” Nedim Sejdinović.
Dodatak priredio i uredio: Nedim Sejdinović