Saobraćajna nezgoda
Automobil udario dvoje dece na pešačkom prelazu u Kraljevu
Dva dečaka od 9 i 12 godina zadobila su teške telesne povrede u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila u Kraljevu
Komarica kaže da je zadovoljan radom Opštine, a kao glavni adut navodi činjenicu da su zaposleni u upravi iako dolaze iz različitih političkih stranaka, ipak uspeli da ostvare dobru saradnju:
„Shvatili smo da samo timskim radom možemo da postignemo rezultate i zato smo se dogovorili da najviše ulažemo u škole i zdravstvo, i da pomognemo deci i mladima. Napravili smo dobre poteze i iza nas su ostala dela.“
Budžet Opštine Zvezdara je mali, pa ipak tokom godine uradite mnogo. Kako pribavljate sredstva?
Grad Beograd utvrđuje okvire budžeta, ali tokom godine imamo veće prilive, pa krajnja suma uvek bude viša. Dobro sarađujemo sa Gradom koji nam je ove godine dodelio sredstva u iznosu od 20 miliona dinara. Imamo i veće prilive od zakupa poslovnog prostora, lokalnih komunalnih taksi, opštinskih administrativnih taksi itd.
U Bulevaru kralja Aleksandra i dalje, mada u manjoj meri, postoji problem zbog uličnih tezgi. Šta će se dešavati s prodavcima?
SO Zvezdara i njen IO doneli su odluku da se više ne dodeljuju rešenja za vlasnike tezgi na Bulevaru, međutim, i dalje postoji bespravna prodaja. Naša komunalna inspekcija naplaćuje kazne u iznosu od 500 dinara, što je maksimalna propisana kazna. Ustavni sud doneo je odluku da komunalna inspekcija ne može da pleni robu, već to može samo tržišna. Vlasnicima tezgi smo ponudili da pređu u Otvoreni tržni centar. Međutim, većina je tu mogućnost odbila. U Bulevaru su nezadovoljni vlasnici lokala. Za razliku od uličnih prodavaca koji prodaju istu robu, oni plaćaju zakup prostora, poreze i sve ostale troškove.
Dokle se stiglo u rešavanju problema divlje gradnje?
Zahtevi za legalizaciju svih građana koji su ih podneli do 13. maja prošle godine biće razmotreni. Od oko 14.000 zahteva koje smo dobili zasad je obrađeno oko 700 jer je većina nepotpuna. Većina građana podnela je samo zahtev, a neophodni su i arhitektonska skica, geodetski snimak i rešeni imovinsko-pravni odnosi. Postupak za legalizaciju trajaće nekoliko godina. Komisije zasedaju svake nedelje i rešavaju između 30 i 40 zahteva. Za sve objekte koji su građeni nelegalno nakon 13. maja donosimo rešenja o rušenju po hitnom postupku. Zbog toga se problem bespravne gradnje drastično smanjio.“
„Od 2001. do 2004. godine asfaltirano je oko 200 ulica, urađena je kanalizaciona mreža za teritoriju iznad KBC-a Zvezdara, rekonstruisali smo i adaptirali deset osnovnih i pet srednjih škola. Mi smo bili investitori a sredstva su dobijena iz programa ‘Škole za demokratiju’. Renovirali smo obdaništa ‘Sunčica’, ‘Slavuj’ i ‘Lane’, kao i vrtić ‘Zeka’, za koje je opština izdvojila sredstva. Otvorena je nova ambulanta na Konjarniku, a adaptirana je i rekonstruisana ambulanta u Malom i Velikom Mokrom Lugu. U 2002. godini svim školama na Zvezdari dali smo novčanu pomoć od po 50.000 dinara. U 2003. svim školama kupljeni su računari i štampači, a ove godine za svaku školu izdvojeno je oko 150.000 dinara za rešavanje prioritetnih problema.
Iz sredstava budžeta namenjenih za društvene organizacije svake godine se izdvoji oko 150.000 dinara za pomoć sportskim organizacijama, Udruženju prijatelja dece, Crvenom krstu, udruženjima izviđača, boraca i romskim udruženjima.
Za porodilište KBC Zvezdara kupljena su dva inkubatora (fiksni i pokretni), gasni analizator, ultrazvučna sonda, računari, televizor i mini linija u ukupnom iznosu od oko dva miliona dinara.
Dva dečaka od 9 i 12 godina zadobila su teške telesne povrede u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila u Kraljevu
O tome šta nas očekuje u 2025. i koji su ključni prioriteti za unapređenje srpske privrede, društva i javne uprave, za “Vreme” govori Violeta Jovanović, izvršna direktorka NALED-a, udruženja koje već 18 godina predvodi reformske inicijative i aktivno doprinosi modernizaciji Srbije. Violeta Jovanović analizira izazove koji stoje pred nama, od digitalizacije i unapređenja poslovnog okruženja, do jačanja institucija i podrške održivom razvoju i ističe promene koje smatra ključnim za razvoj Srbije
Do 10. februara korisnici pripejda moraće da registruju svoje brojeve u skladu sa Zakonom o elektronskim komunikacijama. Kompanija Yettel pripremila je različite pogodnosti za svoje korisnike
Više od 50.000 roditelja ispratilo Lidlov projekat “Lupilu radionice ranog razvoja”
“Svesni toga da su cene prehrambenih proizvoda možda i najvažnija stavka kućnog budžeta i od izuzetnog značaja za održavanje životnog standarda građana, odlučili smo da upravo pred praznike, u novembru i decembru, ponudimo još povoljnije cene redovnog asortimana i tako pokažemo potrošačima da smo tu za njih u svim tržišnim okolnostima”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve