
Saopštenje za medije
SBB zvanično postao deo e& PPF Telecom Grupe
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
Ako bi Grad Beograd samo 30% od prihoda koji dobija za parking odvajao u ekološki fond i koristio ga za poboljšanje javnog prevoza i nove biciklističke staze, kao što to rade u inostranstvu, vazduh u gradu bi bio čistiji
Beograd, za razliku od velikih svetskih gradova, novac od parkiranja ne koristi za poboljšanje ekoloških parametara, ukazuje udruženje građana ’Beograd u pokretu’, i predlaže Skupštini grada i resornom Sekretarijatu da problem čistog vazduha prestonice reši odvajanjem u ekološki fond samo 30 posto od prihoda koji dobija od parkiranja.
„Beograd se guši u saobraćajnim gužvama i zagađenju, dok se sredstva za unapređenje javnog prevoza i ekološke projekte obezbeđuju stihijski ili ih uopšte nema. Zato ’Beograd u pokretu’ predlaže da 30% prihoda od parkiranja u užem centru bude usmereno u namenski ekološki fond, bez dodatnih nameta za građane.“
Predlažu da se taj fond koristi „za poboljšanje javnog prevoza uključujući i nove autobuse na električni pogon, biciklističke infrastrukture i smanjenje zagađenja – upravo ono što nedostaje Beogradu da bi postao održiviji i moderniji grad“.
Navode primere iz sveta:
London je jedan od pionira u korišćenju prihoda od saobraćaja za ekološke svrhe. Još od uvođenja Congestion Charge takse 2003. godine, sredstva prikupljena od naplate saobraćajnog zagušenja reinvestiraju se u unapređenje javnog prevoza, uključujući proširenje mreže autobusa na električni pogon i razvoj biciklističkih staza.
Stokholm je sličan model uveo 2007. godine – prihodi od putarina u centru grada koriste se za poboljšanje ekoloških standarda, dok je nivo saobraćajnog zagađenja smanjen za 14%.
Pariz je 2018. godine ukinuo parking mesta u centru grada i reinvestirao sredstva u biciklističku infrastrukturu i zelene površine, čime je broj automobila u gradu značajno smanjen.
New York City je odobrio uvođenje Congestion Pricing sistema koji će od 2024. godine usmeravati sredstva u poboljšanje metro sistema i smanjenje emisije štetnih gasova.
Zašto sve ovo ne bi mogao i Beograd?
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
Tradicionalni projekat kompanije Lidl Srbija “Čisto iz ljubavi” nastavlja se i ove godine, a osim dobro poznatih akcija uklanjanja otpada iz prirode, obuhvatiće i edukativne radionice namenjene organizacijama i udruženjima građana iz cele zemlje. Nakon učešća na pomenutim radionicama, odabrani akteri civilnog sektora imaće priliku da, uz podršku kompanije, sprovedu akcije čišćenja i time pokrenu pozitivne ekološke promene u svojoj lokalnoj zajednici
“Tražim da sala bude na Terazijama. Humorističko ili bulevarsko pozorište, koje nedostaje Beogradu, mora biti tamo gde ljudi ubijaju vreme, a mi im onda ponudimo smešno ubijanje samoće!”
Kompanija Lidl Srbija, sa željom da doprinese podizanju svesti o očuvanju biodiverziteta u zemlji, donirala je sredstva u iznosu od 850.000 dinara Javnom preduzeću “Palić – Ludaš”, sa ciljem zaštite vlažnih staništa na području Parka prirode “Palić” i Specijalnog rezervata prirode “Ludaško jezero”. Održivo rešenje za očuvanje biodiverziteta na ovom području, projekat koji je Lidl podržao, predstavlja obezbeđene ispaše vodenih bivola i podolskih goveda uz pomoć kojih se uspešno revitalizuje priroda i obnavlja ekosistem
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve