Prvaci režima, od predsednika zemlje do predsednika SNS, najavljuju da će blokirati sudove jer „oslobađaju teroriste“, a u pritvoru drže valja čestite članove SNS koji su razbijali glave studentima.
„Teroristi“ – to je novosadska dvanaestorka osumnjičena da je rušila državu na osnovu prisluškivanog razgovora koji su pre više od dva meseca emitovali režimski mediji.
Od njih, šestoro je „u bekstvu“, to jest faktičkom egzilu. Troje još u pritvoru na Klisi, a troje od utorka (20. maj) u kućnom pritvoru.
Među njima je i Marija Vasić koja je štrajkovala glađu i žeđu pre nego što je prebačena na infuzije u zatvorsku bolnicu u Beograd. Danima se nije znalo da li je uopšte živa.
Odluka o pritvorima je nepravična, kaže za „Vreme“ poznati novosadski advokat Vladimir Horovic čija kancelarija brani dvoje osumnjičenih.
„Nepravičnost se sastoji u tome što je Apelacioni sud morao da ukine pritvor bez zabrane napuštanja stana za sve pritvorenike. Osim toga, nije pravilno odredio postojanje osnova za meru zabrane kretanja i komunikacije“, kaže on.
„Tajni“ javni snimak
„Nema sumnje: suština procesa je politički progon neistomišljenika. A politički progon ima još jednu funkciju – zastrašivanje svih građana ove zemlje koji koriste pravo na slobodno mišljenje“, dodaje Horovic u intervjuu za novi broj „Vremena“ koji je na kioscima od četvrtka (22. maj).
Advokat kao besmislice opisuje to što je snimak prisluškivanog razgovora tužilac proglasio za „tajnu“ iako su ljudi njegove velike delove mogli da čuju na televiziji. K tome, u optužnom predlogu se taj snimak i ne pominje.
„Kao branilac, nemam pravo da komentarišem sadržaj snimka, a neki NN televizijski ili radio-emiter može sa njim da radi šta mu je volja! To je, najblaže rečeno, nonsens“, kaže Horovic.
Blizu je Pinoče
Kako dodaje, važno je što postoji društvena pobuna u ovom slučaju koji je poprimio dramatične note pre svega zbog stanja Marije Vasić.
„Nije daleko bio Pinočeov režim u Čileu. Nije daleko bilo to da rodbina mesecima, godinama, nije znala da li su im živi sinovi, kćerke, braća i sestre, očevi i majke, i gde se nalaze“, navodi Horovi. „Moguće je da se naše društvo zaputilo u pravcu Čilea, ali to ne smemo dopustiti.“
Ceo intervju sa Vladimirov Horovicem čitajte u „Vremenu“ od četvrtka (22. maj) ili se pretplatite na štampano ili digitalno izdanje Vremena