Vest da je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću pozlilo tokom boravka u Sjedinjenim Državama i da je zbog toga hitno prekinuo posetu, izazvala je mali politički zemljotres u Beogradu.
Zvanična verzija glasi: Vučić je osetio snažan bol u grudima praćen visokim pritiskom, zbog čega je poseta iznenada okončana. Vratio se u Beograd, gde je primljen na Vojno-medicinsku akademiju. Njegovo stanje je stabilno, ali mu je preporučeno mirovanje, pa su sve obaveze u narednim danima odložene, piše Dojče vele.
Međutim, i pre nego što je avion sa predsednikom i delegacijom sleteo u Beograd, u javnosti su se pojavila brojna pitanja. Koja je uopšte bila svrha puta, da li je reč o zvaničnoj ili privatnoj poseti, i da li je Vučiću zaista pozlilo — ili je u pitanju bio neuspešan diplomatski pokušaj?
Državnička ili lična incijativa?
Ministar finansija Siniša Mali, koji je pratio Vučića na putovanju na Floridu, izjavio je da je poseta dugo pripremana i da je njen cilj bio rešavanje ekonomskih problema.
Međutim, događaj na kojem je srpski vrh pokušao da „rešava državne probleme“ bio je sastanak Republikanskog nacionalnog komiteta i donatorska večera koju je priredio predsednik SAD Donald Tramp. Vučić je, navodno, želeo da se tom prilikom neformalno susretne sa Trampom.
Dugogodišnji ambasador Srbije u SAD Ivan Vujačić za DW kaže da u ovom slučaju nisu ispoštovane brojne uobičajene diplomatske procedure.
„Nije uobičajeno da predsednici država idu na partijske sastanke. Uobičajeno je da stranci budu prisutni na konvencijama stranaka, ali tada se zvanično šalje poziv preko Stejt departmenta“, kaže Vujačić za DW.
Pojedini izvori tvrde da je Vučiću čak zabranjen ulazak na događaj u kompleksu Mar-a-Lago, uprkos tome što je platio ulaz, a bivši diplomata Nebojša Vujović u medijima je izneo informaciju da je tu odluku donela šefica Trampovog kabineta.
„Meni se čini da je ova poseta učinjena kroz neformalne kanale, neke lobi grupe, prijatelje, poznanike i zaobilazeći zvanične kanale. Jer ukoliko je tačno da je izrazio želju da ide na donatorske skupove, neko bi mu skrenuo pažnju da to nije moguće po zakonu zemlje koju posećuje, u ovom slučaju Sjedinjenih Država“, objašnjava Ivan Vujačić.
Sličnog je mišljenja i Vuk Vuksanović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku. On, međutim, ne isključuje mogućnost da je američka administracija otkazala prijateljstvo Vučićevom režimu, što bi se, kaže, moglo potvrditi u narednim mesecima.
„Za sada najviše deluje da je ovo bila neuspela improvizacija. Ako se ispostavi da je Vučić tamo išao da obezbedi fotografisanje s Trampom bez zakazanog susreta, to znači da je u ovom trenutku toliko ranjen situacijom u Srbiji da je samo u potrazi za međunarodnim liderima i dešavanjima gde se može promovisati kao svetski državnik s nadom da malo popravi imidž u zemlji“, ocenjuje Vuksanović u razgovoru za DW.
Izbegavanje odlaska u Moskvu?
Profesor Vujačić veruje da je Vučićeva namera bila da se prvo vidi s Trampom, a da potom otputuje na Paradu pobede u Moskvu 9. maja, kako bi Evropskoj uniji poslao signal da ne mari za njihova upozorenja i da ima druge moćne prijatelje u svetu kojima može da se obrati – kao što su Tramp, Vladimir Putin i Si Điping.
Međutim, s obzirom na to da je američki deo plana propao, deo javnosti je vest o pogoršanju zdravstvenog stanja protumačio kao izgovor da se sada izbegne i odlazak u Rusiju.
Reakcije iz EU na samu najavu posete Moskvi bile su izuzetno oštre. Predstavnici Unije su upozorili da bi prisustvo ruskog vojnom defileu moglo ozbiljno ugroziti evropski put Srbije.
„Otići u Moskvu i slaviti s Putinom ili njegovom vojskom koja ubija ljude u Ukrajini, toliko je suprotno evropskim vrednostima i veoma je u suprotnosti s odlukom Saveta EU, koji je 2022. godine odlučio da države članice ne preduzimaju nijedan korak koji bi mogao dati legitimitet Putinu i Rusiji“, rekla je evropska komesarka za proširenje Marta Kos prilikom nedavne posete Srbiji.
Ona je još jednom podsetila na to da Srbija, kao kandidatkinja za članstvo, mora potpuno uskladiti svoju spoljnu i bezbednosnu politiku s EU do trenutka pristupanja.
Vučić je, međutim, tvrdio da ne menja stav pod pritiskom Brisela.
„Rekao sam još pre osam meseci da ću ići u Moskvu. Verovatno ću biti sam koji će otići u Moskvu. Ne želim da Vlada Đure Macuta plaća cenu. Želim da on ima priliku da radi s EU sve kako treba i da niko ne može da mu kaže ništa. Teško da će vojska ići, jer bi bila pod različitim udarima i sankcijama“, rekao je Vučić.
Diplomatija u službi imidža
Da li će Vučić zaista otići u Moskvu, zavisi od niza faktora — uključujući i to da li će paradi prisustvovati slovački premijer Robert Fico, smatra Vuksanović.
Fico je poslednjih dana više puta otkazivao najavljene javne nastupe, što je izazvalo nagađanja o pogoršanju njegovog zdravstvenog stanja i dovelo u pitanje ranije najavljeni odlazak u Moskvu.
„Vučićeva početna filozofija jeste bila da su mu važniji Vašington i Moskva nego Brisel, ali sada pokušava da spreči da izgubi podršku ijednog velikog međunarodnog aktera, jer je politički ranjen“, smatra Vuksanović.
On dodaje da u ovom trenutku u srpskoj diplomatiji ne postoji ništa što je motivisano spoljnopolitičkom logikom, već je spoljna politika u službi popravljanja „političko-marketinške“ slike Vučića kao lidera.
Ali u napetim međunarodnim odnosima njegov prostor za manevar je sve uži.
Izvor: Dojče vele