
Beograd
Podzemni prolaz Zeleni venac: Ulazite na sopstveni rizik
Zeleno levi front upozorava da je podzemni prolaz na Zelenom vencu, najvažnijem saobraćajnom i pešačkom čvorištu Beograda, sklon urušavanju, a da Grad ne reaguje
Prvi put u istoriji merenja, u Valjevu, Kragujevcu i Kraljevu registrovani su letnji dani (20+ °C) – u decembru
Za nama je najtoplija godina u istoriji merenja i prva tokom koje je planeta bila za preko 1,5 °C toplija nego u predindustrijsko doba. Ali klimatske promene ne obeležava samo zagrevanje, već ono istovremeno prati i porast učestalosti i intenziteta niza vremenskih ekstrema.
Rekordno topla 2024. tako je za sobom ostavila trag uništavanja širom sveta: od porušenih domova i mostova preko devastiranih useva do izgubljenih života, piše Klima 101.
Usled toplotnih talasa, poplava, suša, poplava i drugih ekstremnih događaja, raseljeno je skoro 830 hiljada ljudi, povređeno preko milion, a preminulo je oko 1.700, pokazuju podaci Svetske meteorološke organizacije (SMO).
SMO je evidentirala ukupno 152 klimatska ekstrema „bez presedana”. To znači da nijedna prethodno zabeležena nepogoda, u datom podneblju, nije bila te jačine kao prošlogodišnje. Povrh toga, od ukupno 607 zabeleženih događaja, skoro 300 je definisano kao „neuobičajeno”.
Polovina najžešćih klimatskih katastrofa, odnosno njih 75, pogodilo je Evropu. A jedan od takvih izlistanih vremenskih ekstrema je i toplotni talas koji je harao Srbijom.
Premda je ovo pojava koju vezujemo za leto, i mnogima su u sećanju ostale rekordne letnje vrućine, toplotni talas bez presedana odvijao se u periodu od 24. decembra 2023. do 6. januara 2024.
Ovaj toplotni talas trajao je 13 dana širom zemlje, a u Beogradu su izmerene temperature koje su bile i do 11 °C iznad normale. Koliko je ovaj nalet visokih temperatura, u sred zime, bio bez presedana govori i sledeći podatak:
Prvi put u istoriji merenja, u Valjevu, Kragujevcu i Kraljevu registrovani su letnji dani (20+ °C) – u decembru.
Toplotni talasi zapravo su bili globalno najzastupljeniji vremenski ekstremi na listi SMO u prošloj godini – njih 57 bilo je bez presedana, uz 53 neuobičajena. Oni jači beleženi su, tokom 2024, od Estonije i Slovenije preko Indije do Tajlanda i Japana gde je na hiljade stanovnika doživelo toplotni udar.
U februaru 2024, temperature su u Karnarvonu, na zapadu Australije, stigle do čak 49,9 °C što je veoma opasno po zdravlje, čak i za potpuno zdravu populaciju.
Obilne padavine i poplave
Za toplotnim talasima, po brojnosti među klimatskim ekstremima bez presedana, slede obilne padavine i poplave.
Među 23 navedene poplave je i jedna iz našeg regiona, tačnije iz Bosne i Hercegovine. Za samo osam sati u noći između 3. i 4. oktobra, u centralnim i južnim krajevima zemlje izručilo se 440 mm kiše, a bujične poplave koje su usledile odnele su 27 života. Ekonomski gubici procenjeni su na preko 138 miliona evra.
Sa druge strane, suša je, u Poljskoj, dovela do pada prinosa za najmanje 20% među posmatranim poljoprivrednim kulturama.
Globalno zagrevanje je prošle godine takođe pojačalo i tropske oluje: primera radi, Filipini su se suočili sa šest tajfuna bez presedana – za manje od mesec dana. Ostaće upamćen i uragan Helen koji se krajem septembra obrušio na Floridu, kao i supertajfun Jagi u Vijetnamu.
Međutim, moguće je da su mnogi ekstremni događaji prošli nezabeleženo.
Svet je već duboko zagazio u klimatsku krizu: svih deset najtoplijih godina do sada desile su se u protekloj deceniji. Uprkos višedecenijskim upozorenjima naučnika o klimatskim promenama, štetne emisije nastavljaju da rastu i trenutno su na najvišim nivoima u proteklih 800 hiljada godina. Dalje njihovo povećanje dovešće samo do dodatnog usložnjavanja problema.
„Lideri moraju da iskorače – koristeći prednosti jeftinih, čistih obnovljivih izvora za svoje narode i privredu”, poručio je generalni sekretar Ujedinjenih nacija, Antonio Gutereš.
Zeleno levi front upozorava da je podzemni prolaz na Zelenom vencu, najvažnijem saobraćajnom i pešačkom čvorištu Beograda, sklon urušavanju, a da Grad ne reaguje
Brojni poštovaoci Josipa Broza Tita, delegacije boraca i organizacija koji baštine sećanje na Narodnoolslobodilačke borbe odali su počast Titu povodom nekadašnjeg Dana mladosti
Pozivajući se na važeći zakon, ministar prosvete Dejan Vuk Stanković je ukazao da mora da se zna datum završetka akademske godine da bi bio organizovan upis sadašnjih maturanata, odnosno budućih brucoša
Porodično letovanje u Grčkoj, Turskoj i Italiji košta kao polovni automobil. To nije samo zgodna novinarska dosetka nego smo stvarno uporedili cene
Godinu dana od požara na deponiji „Duboko“, Užice se guši u sopstvenom smeću. Iz JKP „Bioktoš“ poručuju da nije do njih – već do „neodgovornih pojedinaca“ zbog kojih se „stiče utisak nerada“ preduzeća
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve