
Blokade ulica
Mlaćenje i hapšenja: Šta se događalo u noći na četvrtak
Batinanja, masovna hapšenja, akcija policijskih specijalnih jedinica: šta se događalo u noći između srede i četvrtka na ulicama širom Srbije
Crvena stisnuta šaka sa ispruženi srednjim prstom u utorak se pojavila se širom Beograda i drugim mestima u Srbiji - na fasadama, mostovima, pa čak i u školskim dvorištima
Dok poruka „krvave su vam ruke“ odjekuje na protestima širom Srbije, praćena otiskom crvene šake, pojavio se novi simbol kao odgovor Srpske napredne stranke.
Crvenim srednjim prstom u utorak je išarano i dvorište Trinaeste beogradske gimnazije. Učenici te škole u međuvremenu su ga prepravili u cvetove, srca, leptire.
„Sinoć je u večernjim časovima neka nepoznata osoba crtala siluete srednjeg prsta po našem školskom dvorištu. Kao maturanti XIII beogradske gimnazije, najoštrije osuđujemo ovaj vid vandalizma i uništavanja naše škole“, navodi se u objavi na Instagram stranici učenika te škole koji su u blokadi.
„Hvala mu što nas je naterao da naše dvorište učinimo još lepšim. Na njihovu bahatost, mi ćemo cvećem. Od varvarstva do lepote. Od igre do slobode.“
View this post on Instagram
Osnovna škola „Banović Strahinja“ u Beogradu će u subotu, 25. januara organizovati akciju oslikavanja, kako bi se sa zidova i iz dvorišta uklonili simboli krvave šake koja pokazuje srednji prst, najavila je u izjavi FoNetu direktorka te škole Tatjana Vasović Novosel.
Slučaj na Voždovcu
Pod okriljem noći u ponedeljak uveče, nepoznate osobe ispisivale su grafite sa siluetom srednjeg prsta i na fasadi beogradske Više škole elektrotehnike i računarstva i napale su portira i studenta te ustanove kada su pokušali da ih spreče, navedeno je na Instagram stranici Studenti u blokadi.
„Osoba nije delovala sama – bila je u pratnji nekoliko lica koja su pritekla u pomoć i izazivala konflikt sa našim kolegama“, saopštili su studenti.
Portir i student su povređeni i imaju “vidljive tragove ugriza”, a napadač je zapretio da će se vratiti i „razbiti glavu svima“.
Narednog dana, pred zgradom te škole orilo se „Odbranimo VIŠER“ i „Nećemo besnilo“, na protestu zbog napada na studente i portira te škole.
Napadač je kasnije uhapšen, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
„Odgovor srpskog naroda na pokušaje obojene revolucije”
Na nekoliko mesta u Beogradu osvanuli su u utorak (21. januar) transparenti sa natpisom „Odgovor srpskog naroda na pokušaje obojene revolucije” uz ilustraciju crvene ruke koja pokazuje srednji prst.
Transparenti su okačeni na velikom broju nadvožnjaka duž moto-puta kroz Beograd – od Arene do Franša D’Eperea.
Transparente su kačili ljudi sa kapuljačama na glavama i sa medicinskim maskama na licima.
Na Mostarskoj petlji u Beogradu došlo je do incidenta, kada su dvojica aktivista skinula transparent crvene šake sa ispruženim srednjim prstom. Tokom ovog incidenta jedan od „čuvara” transparenta je zavrtao ruku Aleksandru Radosavljeviću, kaže za N1 aktivista Srđan Marković, kome je pomenuti „čuvar” transparenta „razbio telefon i isti bacio sa nadvožnjaka”.
SNS objave na društvenim mrežama
Fotografiju crvenih šaka sa ispruženim srednjim prstom prvo je 20. januara na društvenim mrežama podelio gradonačelnik Kraljeva i funkcioner vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Predrag Terzić, kao i novopazarski odbor SNS-a, koji je tu fotografiju kasnije uklonio.
Novopazarski naprednjaci okačili su fotografiju ispruženog srednjeg prsta uz propratni tekst:
„Što se tiče njihovih pobuna, crvenih šaka i obojenih revolucija, poruka srpskog naroda im je sledeća“.
Međutim, pošto su ovaj post objavili lokalni mediji oštro kritikujući takav postupak čelnika vlasti, objava je skinuta sa Fejsbuk stranice.
Upitan da li je Glavni odbor SNS raspravljao o pojavi transparenata u Beogradu na kojima je prikazana crvena šaka sa ispruženim srednjim prstom, premijer Miloš Vučević je rekao da transparenti i grafiti nisu bili tema sednice.
„Nisam mnogo srećan time što sam video, ali verovatno jedna reakcija vuče drugu. Više bih voleo da vidim našu zastavu, naš grb i tradicionalna obeležja nego bilo koji prst, šaku ili ruku u nekim bojama”, rekao je Vučević koji je lider SNS-a.
Termin „obojena revolucija” su u više navrata koristili najviši zvaničnici Srbije tvrdeći da je u Srbiji na delu njihov pokušaj uz instrukcije iz zapadnih zemalja.
„Obojena revolucija” je termin koji se koristio za smenu autoritarnih režima na prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza, kao što je ukrajinska Narandžasta revolucija 2004/5.
Batinanja, masovna hapšenja, akcija policijskih specijalnih jedinica: šta se događalo u noći između srede i četvrtka na ulicama širom Srbije
Zašto Vučić samo još u Ćacilendu može biti svoj sa svojima? Zbog čega ne može više vladati bez pendreka, marice i vašljive zatvorske ćelije? Ko u Srbiji ruši pravni poredak, a ko ga uspostavlja? Kuda vodi hapšenje studenata? I šta su dokazale blokade i građanska neposlušnost
Simbol protesta građana prethodnih dana postao je ovaj deo urbanog mobilijara. U drami Duška Kovačevića on ima pet zvezdica, služi kao menza, prinudni smeštaj i peć na čvrsto gorivo, tako reći ložište. Kontejner je pored toga, simbol odbacivanja nepotrebnih stvari, društvene nejednakosti, a odnedavno je glavno sredstvo privremene regulacije saobraćaja tokom blokada. Tokom studentskih protesta veoma se vodi računa o opštoj higijeni, pa je završetak svakog okupljanja bilo simbolično i bukvalno čišćenje javnih površina. Nasuprot tome, pristalice vlasti su komunalnim službama ostavljale brda đubreta.
Autentično i delatno socijalno nezadovoljstvo ne nose u svom životnom prtljagu penzioneri nego mladi, jer im preti duga budućnost socijalnog beznađa. Ne preti profesorima nego studentima. Svest o oporoj socijalnoj budućnosti istinski je detonator progresivnih promena, a ne nostalgična prošlost. Njeni akteri jesu studenti neopterećeni iskustvom i starom praksom. Nemaju u sećanju ni građanski rat ni međunarodnu izolaciju Srbije, nego samo dugu koruptivnu noć SNS vlasti
Centar za odnose sa javnošću Elektrodistribucije Srbije demantuje pisanje “Vremena” o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve