Protesti u Srbiji
Šta zapravo znači generalni štrajk
Na svim protestima se poslednjih dana čuju uzvici - „generalni štrajk“, a sam pojam mnogima nije najjasniji. U evropskim zemljama je generalni štrajk poslednjih godina više puta organizovan
Država menja pravne akte u građevinarstvu kako bi „ozakonila“ radove za Expo po ubrzanoj proceduri. Na primer – da se u rad puste objekti bez upotrebne dozvole
Poseban zakon za izgradnju objekata za potrebe izložbe EXPO, Vlada Srbije donela je u oktobru 2024. godine, a na poslednjoj sednici, donete su izmene ovog lex specijalisa zbog – kratkih rokova.
Tri su ključne izmene.
Prva se odnosi na omogućavanje izdavanja građevinskih dozvola bez saglasnosti o proceni uticaja na životnu sredinu.
Druga da građevinska dozvola neće morati da bude pribavljena za izgradnju celog objekta, već će moći da se dobije za pojedinačne delove iste zgrade.
Treća omogućava da se privremeni objekti koji nisu predviđeni prostornim planom, mogu privremeno pustiti u rad bez upotrbne dozvole.
EXPO ispred postojećih zakona
Kako se navodi u analizi efekata, razlog za donošenje izmena lex specialisa jesu kratki rokovi, koje država žuri da sustigne, pre svega kada je u pitanju izdavanje dozvola, piše Ekapija.
„Imajući u vidu rokove određene u skladu sa međunarodnopravnim obavezama Republike Srbije kao domaćina međunarodne specijalizovane izložbe EXPO Belgrade 2027, utvrđeno je da rešenja postojećeg zakona nisu najcelishodnija u kontekstu blagovremene realizacije tih obaveza, naročito u domenu izgradnje objekata i infrastrukture. Naime, pojavila se potreba za uvođenjem efikasnijeg režima ishodovanja neophodnih dozvola i druge potrebne dokumentacije kako bi svi objekti i infrastruktura bili izgrađeni pre početka održavanja međunarodne specijalizovane izložbe EXPO Belgrade 2027, a imajući u vidu da je reč o specifičnom načinu građenja objekata koji su po svojoj funkciji različiti“, navodi se u analizi efekata.
Međunarodna specijalizovana izložba EXPO biće održana u Beogradu od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine.
Svi objekti, kako je ranije najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, moraju da budu završeni 1. decembra 2026. godine, jer tada Srbija mora da da ključeve učesnicima te međunarodne izložbe koji treba da se usele u prostore.
Privremeno korišćenje
Izmenama zakona predviđeno je da se objekti u okviru Prostornog plana, kao i objekti koji nisu obuhvaćeni Prostornim planom, a u funkciji su realizacije projekta EXPO mogu pustiti u rad „za privremeno korišćenje“, uz izdavanje pozitivnog izveštaja Komisije za tehnički pregled, piše Ekapija.
Ovi objekti se, kako se navodi, privremeno puštaju u rad i koriste u trajanju od 24 meseca, a investitor je dužan da u tom vremenskom periodu pribavi upotrebnu dozvolu.
„Navedeno rešenje se razlikuje od rešenja u zakonu kojim se uređuje planiranje i izgradnja, budući da ovi objekti predstavljaju paviljone za učesnike međunarodne specijalizovane izložbe koji su privremenog karaktera i po završetku izložbe biće uklonjeni da bi se na tom mestu gradili objekti koji će biti trajnog karaktera i za koje će biti potrebno pribaviti rešenje o upotrebnoj dozvoli u skladu sa zakonom kojim se uređuje planiranje i izgradnja“, navodi se u obrazloženju.
Takođe, Predlog zakona predviđa da za postavljanje i uklanjanje paviljona za učesnike Ministarstvo izdaje privremenu građevinsku dozvolu, dok izvođenje radova po privremenoj građevinskoj dozvoli može da otpočne tek po izdavanju pozitivnog izveštaja Komisije za tehnički pregled o privremenom puštanju u rad objekata.
Vlada bliže uređuje uslove, način i postupak za privremeno korišćenje, odnosno puštanje u rad objekata, kao i pravila za postavljanje i uklanjanje paviljona za učesnike.
Građevinska dozvola bez studije o uticaju na životnu sredinu
Dopunjen je i član 8. Zakona, u kome sada stoji da je za objekte za koje je utvrđeno da podležu izradi studije o proceni uticaja na životnu sredinu, propisano da organ nadležan za izdavanje rešenja o građevinskoj dozvoli može izdati rešenje o građevinskoj dozvoli i prijavu radova bez saglasnosti na studiju o proceni uticaja, uz izjavu odgovornog projektanta da je priložena dokumentacija usaglašena sa merama i uslovima zaštite životne sredine.
Saglasnost nadležnog organa na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu dostavlja se uz zahtev za izdavanje rešenja o upotrebnoj dozvoli.
Građevinske dozvole po etapama
Predložene izmene zakona odnose se i na izdavanje građevinskih dozvola.
Do sada, pribavljanje građevinskih dozvola bilo je podeljeno u dve faze – prva se odnosila na temelje objekta, a druga na ostatak.
Izmenama zakona omogućeno je da se tokom druge faze izgradnje, koja obuhvata završne radove na objektu, izdaju građevinske dozvole za pojedinačne delove objekta, pod uslovom da se ti radovi mogu obavljati nezavisno od ostatka izgradnje.
Za svaku takvu etapu potrebno je priložiti odgovarajuću dokumentaciju uz zahtev za dozvolu.
„Za objekat u celini, građevinska dozvola se izdaje u skladu sa zakonom kojim se uređuje planiranje i izgradnja objekata“, piše u dokumentu.
Opravdanje za ovakvu izmenu dato je u vidu definicije da je to zbog „složenosti objekata i tehnologije izvođenja radova“.
Nove odredbe neće važiti samo za objekte visokogradnje, već za sve u kompleksu, piše Forbs Srbija.
Fasade po gradovima i posebno privredno društvo
S obzirom na to da će se aktivnosti povezane s izložbom odvijati na više lokacija, ukazala se potreba da lokalne samouprave urede prostore gde će se te aktivnosti realizovati. Predlog zakona predviđa da se obnova fasada zgrada u određenim urbanističkim zonama sprovodi u skladu s ovim zakonom i propisima koji regulišu izgradnju, stanovanje i održavanje objekata.
Lokalna samouprava donosi odluku o tome koje će zgrade biti uključene u ovu obnovu.
Dodaje se da je obnova fasada „u funkciji zaštite i očuvanja kulturnih, istorijskih i društvenih obeležja gradova i unapređenja turističkih potencijala lokalnih samouprava, što može imati pozitivne finansijske efekte kako na lokalnu samoupravu, tako i na Republiku Srbiju“.
Takođe, izmenama zakona je propisano da investitor može poveriti upravljanje delovima EXPO kompleksa posebnom privrednom društvu ili društvu posebne namene.
O predlogu zakona treba da se izjasne poslanici republičkog parlamenta.
Izvor: Ekapija/Forbs Srbija
Na svim protestima se poslednjih dana čuju uzvici - „generalni štrajk“, a sam pojam mnogima nije najjasniji. U evropskim zemljama je generalni štrajk poslednjih godina više puta organizovan
Više od 12.000 advokata je u jednonedeljnom štrajku u znak podrške studentima i njihovim zahtevima. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ih naziva „ruljom“, a Viši sud u Beogradu usvojio je jednu žalbu podnetu na njihovu odluku o štrajku
Traje protest prosvetnih radnika u centru Beogarda, dok je širom Srbije u toku jednodnevna obustava rada na početku drugog polugodišta, nezadovoljnih dogovorom sindikata sa vladom o povećanju plata. U sedmodnevni štrajk stupili i advokati. Otvorena SOS linija za studente u Novom Sadu. Direktorka Šabačke gimnazije podnela ostavku
Zvaničan popis koliko od više od 1.700 škola u Srbiji u ponedeljak radi, a koliko ne, verovatno niko neće imati tokom celog dana. Dok se u Beogradu od 11 časova organizuje veliki protest prosvetnih radnika, u većini ustanova je na pitanje da li će učestvovati u obustavi rada, bez ozbira na dogovor sindikata i države, presudila - većinska odluka kolektiva
U Velikom Borku, nadomak Beograda, jutros je izbio požar u staračkom domu. Osmoro ljudi je izgubilo život, nekolicina je povređena. Sumnja se da je požar podmetnut
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve