Studentski protesti
Oko 1400 nastavnika, saradnika i istraživača podržalo studente
Pismo podrške studentima potpisalo je oko 1400 nastavnika, saradnika i istraživača univerziteta u Srbiji. Broj se iz minuta u minut povećava
Pojedini tabloidi poslednjih dana su tajno slikali studente iz Hrvatske, pa ih proglasili pripadnicima hrvatske tajne službe. Da bizarnost bude veća, studente je na srpskoj granici dočekalo pismo sa pozdravom, kao i oko 50 flašica rakije s nalepnicama srpske zastave
Studenti Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) iz Zagreba posetili su Beograd, tradicionalno i ove godine u saradnji sa Klubom Studenata Tehnike (KST).
Pojedini srpski tabloidi bliski vlasti poslednjih dana su ih proglasili prerušenim pripadnicima hrvatske tajne službe koji su došli da ruše vlast.
Dodatno su objavili njihova imena i tajno snimljene fotografije na beogradskim ulicama.
Studenti su se u ponedeljak (30. decembra) vratili u Hrvatsku. Međutim, na srpskoj granici su u njihov autobus ušli srpski carinik i osoba u civilu koji su im predali paket s istaknutom porukom na ćirilici, preneli su hrvatski mediji.
„Dragi ‘studenti’, hvala vam što ste posetili našu zemlju, nadamo se da vam je prijao boravak, kao i da ćete ubrzo ponovo doći. U Srbiju ste uvek dobrodošli! P.S. Pozdravite kolege iz SOA“, pisalo je na kutiji u kojoj se nalazilo oko 50 flašica rakije s nalepnicama sa srpskom zastavom.
Reakcija premijera Hrvatske
Premijer Hrvatske Andrej Plenković odbacio je optužbe predsednika Srbije Aleksandra Vučića da su hrvatski studenti FER-a iz Zagreba u saradnji s hrvatskom obaveštajnom službom (SOA) došli u Beograd da bi se infiltrirali na fakultete i pomogli u blokadama.
Na pitanje da li će Hrvatska diplomatski reagovati na ovakve napade na hrvatske građane, odgovorio je: „Reagovaćemo!“, prenosi Jutarnji.hr.
Saopštenje studenata
„Klub studenata elektrotehnike (KSET) iz Zagreba ima dugu tradiciju i saradnju sa srodnim Klubom Studenata Tehnike (KST) iz Beograda u Republici Srbiji. Već duži niz godina studenti oba kluba međusobno se posećuju na najvećim festivalima koje organizuju na području svojih fakulteta, pa tako KST obično dolazi u novembru na Brucošijadu FER-a, a KSET dolazi u decembru na KST-ov Maskenbal“, napisali su studenti iz Hrvatske.
Dodali su da se ovakva tradicija nastavila i ove godine, ali u drugačijim okolnostima.
„S obzirom na organizaciju putovanja koja kreće mesecima unapred, prevoz i smeštaj pravovremeno su dogovoreni i plaćeni. Naravno, situacija se promenila kada su kolege iz KST-a na svojim društvenim mrežama objavili 20. decembra kako se Maskenbal odlaže iz solidarnosti s drugim studentima u blokadi. Zbog vremena uloženog u organizaciju i želje da se članovi zajedno druže, putuju te usputno posete svoje kolege u KST-u, odluka je bila da se nastavi s realizacijom puta, ne očekujući sled događaja koji ih je tamo desio“, kazali su.
U Beograd su se članovi zaputili turistički što je naglašeno i prilikom ulaska u Srbiju, 27. decembra.
„Članovi KSET-a, podeljeni u manjim grupama, istraživali su grad, ne znajući da ih zapravo prate novinari Informera koji su 29. decembra objavili niz fotografija i snimki naših članova kako šetaju Beogradom. Osim toga, od 48 osoba koje su učestvovale u putovanju, izneli su od njih osam imena i prezimena, njihove godine i gradove u kojima im je prebivalište, predstavivši ih agentima Sigurnosno obaveštajne agencije (SOA). Imena i prezimena naših članova nismo pružili nijednoj službi u Republici Srbiji, osim na graničnom prelazu, tako da nam nije poznato kako su do svih podataka o našim članovima novinari došli i kako su ih prepoznali uživo, odnosno pratili njihova kretanja. Dodatno su im dodelili epitete koje ne želimo da ponavljamo jer su neistiniti, uvredljivi i neugodni“, naveli su u saopštenju.
Od trenutka kada su saznali za sve članke koje je objavio Informer, obratili su se hrvatskom Ministarstvu spoljnih poslova i ambasadi Hrvatske u Srbiji.
„Na isti dan, članovi KSET-a snimljeni su ispred ambasade Hrvatske gde se odvijalo glasanje za predsedničke izbore. Zbog sopstvene bezbednosti, članovi su se vratili u svoje hostele već u popodnevnim satima istog dana i tako svoj poslednji planirani dan puta proveli prateći izjave komentatora na Informeru i Pink TV-u, među kojima je bio i predsednik Republike Srbije“, naveli su.
Dodali su da su zatečeni i razočarani ponašanjem novinara.
„Teško je opisati osećaj jeze i nelagodnosti naših članova kada su usred stranog grada saznali da su postali javna meta i glavna tema medija zbog turističkog obilaska i posete kolegama. Takođe smo razočarani i osobama koji su neovlašćene snimke iz hostela u kojima su naši članovi odseli tokom iste noći objavili na svojim društvenim mrežama i time dodatno ugrozili njihovu sigurnost“, kazali su u saopštenju.
Pismo podrške studentima potpisalo je oko 1400 nastavnika, saradnika i istraživača univerziteta u Srbiji. Broj se iz minuta u minut povećava
Bila je urednik fotografije u nedeljniku „Vreme“, dajući mu vizuelni identitet gotovo herojskim podvigom. Goranka, draga ličnost vedrog duha
Virusološkinja koja je zaustavila variolu veru u Srbiji dr Ana Gligić preminula je u 91. godini. Svojevremeno, u razgovoru za „Vreme“ je otkrila kako je te 1972. godine shvatila da Srbiji preti epidemija velikih boginja
Kako neki od maturanata koji su u blokadi komentarišu pretnje premijera Miloša Vučevića da će nastavnici dobiti otkaze, a učenici neopravdane izostanke
ANEM i NUNS upozoravaju da su pred Novu godinu po Beogradu iscrtani brojni grafiti koji targetiraju Zorana Kesića. Mnogi od njih imaju nekoliko kvadratnih metara ili su dugi desetak metara. Poslednjih dana ozbiljne pretnje upućene su i Nenadu Kulačinu i Marku Vidojkoviću, Dinku Gruhonjiću i Darka Špera
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve