Agencija za restituciju Republike Srbije nabavlja 225 rokovnika i dnevnika za zaposlene i za to namerava da izdvoji 600.000 dinara, piše Dunja Marić za Novu ekonomiju.
U proseku, to je nešto manje od 2.700 dinara po rokovniku. Međutim, Agencija kupuje tri vrste rokovnika, a stepen njihovog luksuza, kao i cena, drastično variraju.
Agencija nabavlja najviše, preciznije 170 komada, rokovnika formata B5. Rokovnik, kako se izrazito precizno navodi, treba da bude nedatumiran, sa 224 strane, od kojih prva treba da sadrži deo za lične podatke. Ivica knjižnog bloka treba da bude u zlatnoj boji. Tražene dimenzije rokovnika su 17 sa 23,5 centimetara.
Korica treba da bude braon boje, od drveta, sa zlatotiskom i zaobljenim ivicama.
Specifikacija ovog rokovnika u tenderskoj dokumentaciji praktično je od reči do reči prepisana iz specifikacije za rokovnik „kalina B5“ iz takozvane „pravoslavne linije“ rokovnika. Cena po komadu kod jednog od prodavaca je 7,25 evra, odnosno oko 850 dinara, bez PDV-a.
Sa PDV-om ovaj rokovnik košta oko 1.020 dinara. To je i najjeftiniji rokovnik koji Agencija za restituciju hoće da kupi.
Rokovnici od „prvoklasne“ teleće kože
Druga vrsta rokovnika koju nabavlja Agencija za restituciju je od teleće kože, dimenzija 23,5 sa 32 centimetra.
Listova treba da bude 50+/-1, a potrebno je i da oni budu nedatumirani, u beloj boji. U specifikaciji se navodi da se traži „vertikalna agenda organizovana za dokumenta izrađena od prvoklasne teleće kože u jednoj ili dve boje”. Identična formulacija može se naći kod proizvođača rokovnika „Ivković“ za njihovu „Agendu A-26“ koja košta celih 9.990 dinara.
Agencija za restituciju planira da kupi 15 komada ovih rokovnika.
Kako se dalje navodi u javnoj nabavci, unutrašnjost rokovnika treba da bude u kombinaciji teleće kože i impregniranog platna.
Agenda treba da sadrži blok A4 formata koji može da se izvadi i zameni. Takođe, treba da poseduje posebne pregrade za dokumenta i kartice, potom za papiriće za kratke beleške i držač za olovku. Navedeno je i da je potrebno da se zatvara preklapanjem, bez ikakvog mehanizma.
Sve do jedne od ovih specifikacija navode se u katalogu za „Agendu A-26“.
Na kraju, rokovnik treba da bude u plavoj boji i da pri dnu prednje korice sarži suvi žig.
Kupuju se i rokovnici sa svilenom postavom
Na kraju, Agencija za restituciju planira da nabavi i 40 „savijeta sa rokovnikom B5“. U tenderskoj dokumentaciji navodi se da se traži proizvod ručne izrade od “visokokvalitetne goveđe kože”. Preciznije, traženi proizvod sastoji se od rokovnika i kožne korice za isti. Rokovnik treba da bude zamenljiv, tako da u korice može da se stavi i drugi.
Rokovnik treba da ima 330 strana. Na unutrašnjoj levoj strani korica treba da se nalaze pregrade za dokumentaciju, podsetnike, kartice i slično. U dokumentaciji se navodi i da “sa unutrašnje desne strane ispod rokovnika, korice su presvučene kvalitetnom svilenom postavom”. Tražena boja je braon, a pri dnu prednje korice treba da postoji suvi žig.
Identičan rokovnik sa svim traženim detaljima izrađuje firma Princ Leather, a prodaje se na nekoliko mesta u par varijanti. Njegova cena je, prema jednom od dostupnih cenovnika, 8.800 dinara po komadu.
Tražene specifikacije rokovnika su kao preslikane iz kataloga proizvođača, sa jednom razlikom – proizvod se zapravo zove „servijeta“, a ne „savijeta“ – što deluje kao rezultat pogrešnog prekucavanja specifikacije iz kataloga u tendersku dokumentaciju.
Da Agencija planira da kupi upravo ove rokovnike, po ovakvim cenama, pokazuje i činjenica da je njihova ukupna vrednost, imajući u vidu dostupne cene, 673.000 dinara. Kada se oduzme PDV, dobija se iznos od 539.120 dinara – sličan procenjenoj vrednosti nabavke, koja je 600.000 dinara bez poreza.
Interesantno je, inače, da Agencija za zaposlene nabavlja 225 rokovnika, iako je prema podacima iz APR-a, u 2023. godini u njoj bilo zaposleno manje ljudi – 172.
Inače, rok za podnošenje ponuda je 3. decembar, a tender je raspisan 22. novembra, što znači da nabavka traje samo osam radnih dana.
Nabavka suprotna zakonu?
Pitanje je, međutim, kako je Agencija za restituciju smela da raspiše ovakvu nabavku, s obzirom da su postavljeni uslovi koje očigledno može da ispuni samo po jedan proizvođač po svakoj od tri tražene vrste rokovnika.
Agencija je u ovoj javnoj nabavci postavila vrlo precizne i specifične uslove – u kojima je zapravo do detalja opisala konkretne rokovnike, uslove koje je, dakle, teško zamisliti da ijedan drugi proizvođač ikako može da ispuni. Specifikacije koje predmeti moraju da ispune su bukvalno prepisani iz postojećih kataloga proizvođača odnosno prodavaca.
Prema Zakonu o javnim nabavkama, konkretno članu 7, naručilac, u ovom slučaju Agencija, dužan je da omogući što veću konkurenciju. Naručilac, takođe, ne sme da ograniči konkurenciju sa namerom da određene firme dovede u povoljniji položaj u odnosu na druge – kako je ovde po svemu sudeći učinjeno.
Agencija: Većina rokovnika je uobičajena
U odgovorima Novoj ekonomiji, iz Agencije za restituciju kažu da je “nabavka rokovnika pokrenuta u skladu sa realno iskazanim potrebama, broju i rangu zaposlenih”.
“Istom je predviđena nabavka samo 15 rokovnika više klase, koji nisu datumirani i predviđeni su za višegodišnje korišćenje”, navode iz Agencije.
Preostali rokovnici su, kako tvrde, „uobičajeni i po specifikaciji i po ceni“ za ovu vrstu dobara, ali napominju da, ukoliko dostavljene ponude budu u višem cenovnom rangu u odnosu na tržišne, Agencija neće izvršiti nabavku.
“Napominjemo takođe da se nabavka ove vrste rokovnika za zaposlene ne vrši kontinuirano svake godine, već periodično, a što se može utvrditi uvidom u Portal javnih nabavki od momenta osnivanja Agencije za restituciju 2012. godine, pa do danas”, zaključuju.
Prošlogodišnja nabavka rokovnika
Ipak, Agencija je i prošle godine, otprilike u isto vreme, nabavljala rokovnike za zaposlene.
Konkretno, nabavljeno je 85 rokovnika od plave eko kože na 224 strane sa linijama, bez datuma i kalendara, i isto toliko rokovnika u bež boji. Dalje, kupljeno je 100 komada rokovnika od 320 strana sa koricama svetlo plave boje. Ova nabavka bila je vredna 359.000 dinara, uključujući PDV.
Dakle, vrednost nabavke sada je duplirana, s obzirom na to da se ovogodišnja vrednost procenjuje na 600.000 dinara (bez poreza). Prošlogodišnja nabavka, kada se odbije porez, iznosila je 299.300 dinara.
Posao je dobilo preduzeće “Ivađo”, kao jedini ponuđač.