Lista Trampovih nominacija za najviše državne funkcije puna je šokantnih imena. Najeksplozivnije reakcije izazvala je nominacija kontroverznog ekstremnog desničara Meta Gejca za ministra pravosuđa, funkciju sa koje bi mogao direktno da se obračunava sa Trampovim protivnicima
Izabrani predsednik SAD Donald Tramp sastavlja vladu nepokolebljivih lojalista. To je, možda, najočiglednije iz njegove nominacije jednog od najkontroverznijih američkih političara Meta Gejca za glavnog državnog pravobranioca Sjedinjenih Američkih Država. U prevodu, Gejc je nominovan da postane Trampov ministar pravde.
Ukoliko zaista bude postavljen na ovu funkciju, Gejc će imati nadzor nad federalnim istragama o Trampu. On bi, takođe, mogao da pomogne budućem predsedniku da iskoristi Ministarstvo pravde za istragu svojih političkih protivnika – Tramp je više puta obećavao da će se „osvetiti onima koji su ga proganjali“, piše „Vašington post“.
Zbog čega je ova odluka problematična? Met Gejc je američkoj javnosti poznat kao radikalni desničar i teoretičar zavere, a na optuženičkoj klupi se našao nebrojeno puta.
Optužbe za trgovinu ljudima, seksualno zlostavljanje i upotrebu droga
Bivši republikanski kongresmen sa Floride je ranijih godina bio pod istragom zbog navoda da je prekršio zakone o trgovini ljudima tokom putovanja na Bahame, kada su se pojavile informacije da je koristio usluge poslovne pratnje i da je devojka bila maloletna.
On je takođe bio pod istragom u Predstavničkom domu zbog optužbi za seksualno zlostavljanje, nedozvoljenu upotrebu droga i zloupotrebu sredstava za kampanju.
Gejc, diplomac pravnog fakulteta Vilijam i Meri, vrlo je kratko radio kao advokat pre nego što je ušao u politiku. U Kongres je izabran 2016. godine. Kao desničarski aktivista, 2023. godine je predvodio uspešan pokušaj smene Kevina Makartija s mesta predsednika Predstavničkog doma.
Međutim, sve kontroverze 42-godišnjeg političara padaju u vodu naspram njegove lojalnosti novoizabranom predsedniku. Gejc je godinama jedan od Trampovih najglasnijih branilaca, kako u Predstavničkom domu, tako i van njega. Lojalnost se isplati, te se Gejc svojim istupima u odbranu Trampa preporučio za najvažniju funkciju američkog pravosuđa, sa koje bi mogao da obračunava sa neprijateljima novoizabranog predsednika.
Podrška ekstremno desničarskim grupama
Tokom debate sa Džozefom Bajdenom u septembru 2020. godine, Tramp, tada predsednik, upitan je da li će osuditi bele suprematiste i paravojne grupe koje su se tog leta sukobljavale sa antirasističkim demonstrantima nakon što je policija u Mineapolisu ubila afroamerikanca Džordža Flojda.
Tramp je odgovorio: „Proud Boys, povucite se i budite spremni. Ali reći ću vam nešto, neko mora da uradi nešto po pitanju antife i levice“.
Proud Boys je ekstremno desničarska grupa koja je bila umešana u ulične sukobe tokom Trampovih godina na vlasti, sukobljavajući se sa levičarskim demonstrantima. „Povucite se i budite spremni“ je njihov poznati slogan. Trampova izjava naišla je na ogromno odobravanje ekstremista, nakon čega je tadašnji predsednik izjavio da „ne zna ko su Proud Boys“, kao i da „ko god da su, moraju da se povuku. Neka organi reda rade svoj posao.“
Tramp je u novembru 2020. izgubio na izborima, ali je odbio da prizna rezultate, nazivajući ih „pokradenim“. Neprijateljska atmosfera koju je Tramp dodatno podgrevao dovela je, naposletku, do napada na zgradu Kongresa i pokušaj puča 6. januara 2021. godine, kada je Tramp pozvao svoje pristalice da se „bore do poslednjeg daha“ kako bi sprečili potvrdu njegovog poraza od Džoa Bajdena. Upravo se vođe desničarske grupe Proud Boys nalaze među stotinama izgrednika koji su zbog napada završili u zatvoru.
Nekoliko godina kasnije, na scenu stupa Met Gejc. On je u maju ove godine, dok su kongresmen iz Floride i drugi desničarski podržavaoci bivšeg predsednika SAD prisustvovali njegovom suđenju u krivičnom postupku u Njujorku, ponovio zloglasne reči Donalda Trampa o krajnje desničarskoj grupi Proud Boys.
„Povuci se i budi spreman, gospodine predsedniče,“ napisao je Gejc na društvenim mrežama uz fotografiju svoje grupe podržavalaca koji stoje iza Trampa ispred suda u kome mu se sudilo za pokušaj podrivanja izbora zbog davamja mita glumici pornografskih filmova tokom kampanje 2016. godine. da ćuti o njihovoh aferi.
Da li će ga Senat podržati?
Trampova odluka da nominuje Gejca za jednu od najvažnijih državnih funkcija toliko je šokantna da je naišla na neodobravanje i mnogih republikanaca, piše „Aksios“.
Reakcije republikanaca na Trampove kontroverzne nominacije do sada su bile uglavnom tihe, ali imenovanje desničarskog kongresmena, poznatog po skandalima, na najvišu pravosudnu funkciju izazvalo je ozbiljne kritike.
Ovo je značajno jer Trampovu nominaciju mora da potvrdi Senat, gde su većinu na novembarskim izborima, sa 53 prema 47, odneli republikanci. Gejcu će biti potrebno najmanje 50 glasova senatora da bi bio potvrđen.
Republikanci u Predstavničkom domu po pravilu retko javno kritikuju kolege, ali su ovog puta otvoreno izrazili nezadovoljstvo.
„Gejc ima veće šanse da večera s kraljicom Elizabetom II nego da ga Senat potvrdi“, rekao je republikanski kongresmen iz Ohaja Maks Miler, aludirajući na to da je britanska kraljica preminula 2022. godine.
Republikanski kongresmen Džon Duarte iz Kalifornije izjavio je da bi Gejc bio „kompromitovan“ i da „postoje bolji kandidati“ za ministra pravosuđa, piše „Aksios“,
Ipak, neki republikanci podržali su izbor. Kongresmen Derik Van Orden iz Viskonsina rekao je za „Aksios“ da „podržava predsednika“, dok je kongresmen Troj Nehls izjavio da podržava Gejcovu nominaciju jer podržava „sve Trampove nominacije“.
Drugi kontroverzni kandidati: Robert Kenedi Mlađi
Iako je Gejc, svakako, Trampov „najeksplozivniji“ kandidat, i druge nominacije budućeg američkog predsednika podigle su mnoge obrve. Sve ukazuje na to da se novoizabrani predsednik, kada je pretio da će “srušiti sistem”, uopšte nije šalio.
Kenedi (70) godinama tvrdi da vakcine izazivaju autizam, napisao je knjigu u kojoj optužuje bivšeg zvaničnika Nacionalnog instituta za zdravlje Entonija Faučija da je u zaveri sa tehnološkim mogulom Bilom Gejtsom i proizvođačima lekova za prodaju vakcine protiv kovid-19, prenosi RTS.
Takođe je govorio da su regulatorni zvaničnici marionete u industriji koje treba ukloniti.
Tvrdio je i da bi Trampova administracija mogla da preporuči zabranu fluorida u vodi za piće, koji se dodaje da bi se sprečio karijes, jer kako je naveo da „skoro sigurno“ uzrokuje gubitak koeficijenta inteligencije kod dece.
Foto: AP Photo/Morry GashRobert Kenedi Mlađi
Ilon Mask
Tramp je najavio da će Ilon Mask, najbogatiji čovek na svetu, voditi novoformirani Odsek za efikasnost vlade (DOGE), zajedno s bivšim predsedničkim kandidatom Vivekom Ramasvamijem.
Novo telo neće biti vladina agencija, već spoljna organizacija koja će Beloj kući pružati „savete i smernice“. Tramp je izjavio da će Doge „šokirati vladine sisteme“, dok u saradnji s Kancelarijom za upravljanje i budžet nastoji da kreira „preduzetnički pristup vladi kakav dosad nije viđen“.
Mask, vlasnik društvene mreže Iks, obećao je da će aktivnosti ovog “ministarstva” objavljivati na mreži radi „maksimalne transparentnosti“ i rekao da će voditi „tabelu s najluđim troškovima vaših poreskih dolara“. Ramasvami, bogati biotehnološki preduzetnik koji, kao i Mask, nema iskustva u vladi, odgovorio je na svoju nominaciju na Iks-u, napisavši: „Nećemo otići mirno, @elonmusk“.
Koliko će troškova smanjiti? Mask je u oktobru postavio cilj smanjenja državne potrošnje za dva biliona dolara, otprilike trećinu ukupne potrošnje. Neki stručnjaci smatraju da bi to moglo dovesti do deregulacije koja bi direktno uticala na Maskove kompanije, piše „Gardijan“ koji je nedavno objavio da se povlači sa društvene mreže Iks.
Foto: AP Photo/Alex BrandonIlon Mask sa Donaldom Trampom
Pit Hegset
Tramp je imenovao veterana Nacionalne garde i voditelja „Foks njuza“ Pita Hegseta za poziciju ministra odbrane. Hegset je služio kao čuvar u zatvoru u zalivu Gvantanamo, kao i u Iraku i Avganistanu, pre nego što je postao istaknuti desničarski kritičar vojske. Pozvao je na „čišćenje“ generala zbog njihove podrške „woke“ politikama različitosti.
Zvaničnici Pentagona su, prenosi „Gardijan“, bili šokirani ovim izborom, a „Army Times“ je citirao neimenovanog visokog oficira koji je izrazio zabrinutost da će Hegset, koji ima minimalno menadžersko iskustvo, uspeti da upravlja vladinim sektorom sa budžetom većim od 800 milijardi dolara.
Foto: AP Photo/Andrew HarnikPit Hegset sa Donaldom Trampom
Tulsi Gebard
U sredu je Tramp imenovao Tulsi Gebard, bivšu demokratsku predstavnicu koja je napustila stranku 2022. godine za direktorku nacionalne obaveštajne službe. Gebard je podržala Trampa za predsednika u avgustu. U prošlosti je kritikovala podršku Bajdenove administracije Ukrajini u njenom ratu protiv Rusije.
Iako po pitanju Ukrajine, Sirije i Irana ima anti-intervencionističke stavove,, Gebard je potpuno podržala rat Izraela u Gazi, u kojem je poginulo više od 43.000 Palestinaca, većinom žene i deca.
Bivša obaveštajna službenica i demokratska predstavnica Abigejl Spanberger izjavila je da je „užasnuta ovom nominacijom“ i dodala da je „duboko zabrinuta zbog onoga što ova nominacija nagoveštava za našu nacionalnu bezbednost“, piše „Gardijan“.
Foto: AP Photo/Alex BrandonDonald Tramp, Tulsi Gebard i Taker Karlson
Kristi Noem
Za ministarku unutrašnje bezbednosti Tramp je odabrao Kristi Noem, guvernerku Južne Dakote.
Ona je stekla nacionalnu prepoznatljivost odbijanjem da uvede obaveznu upotrebu maski tokom pandemije kovida.
U januaru je izjavila da su SAD „u vremenu invazije“ i ponudila da pošalje bodljikavu žicu i agente da pomognu u jačanju granice. Noem je navodno bila na Trampovom užem spisku za mesto potpredsednika, ali je uklonjena nakon negodovanja zbog njenog priznanja da je jednom ubila kućnog psa i porodičnu kozu, piše „Gardijan“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Ljudi su u Ukrajini umorni od rata i upiru pogled u Vašington. Njihova sudbina bi mogla da zavisi od pobednika na američkim predsedničkim izborima Donalda Trampa. Poneko je oprezni optimista
Ljudi koji su tužili Filips se nadaju obeštećenju nakon povlačenja sa tržišta aparata za disanje, što je verovatno najveće povlačenje nekog medicinskog proizvoda do sada
Vlasti u Španiji su zadržale narandžasti nivo upozorenja. U Malagi su hitne službe zadržale skoro 4.000 evakuisanih ljudi zbog opasnosti od poplava, dok su škole bile zatvorene u čitavoj provinciji
Stepen državne represije u Srbiji je obrnuto srazmeran rejtingu Aleksandra Vučića i Srpske napredne vrhuške: što jače budu osećali da im je vlast ugrožena, to će represija biti veća
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!