Ministarstvo unutrašnjih poslova je odluku da ukine rešenje donelo 23. oktobra, nakon žalbe advokata kojeg je angažovao Bobrišev, piše RSE.
Postupak pred institucijama se nastavlja, jer se Bobrišev žalio i na drugo rešenje po kojem mu je odbijen privremeni boravak u Srbiji.
Rusko demokratsko društvo, nevladina organizacija koja u Srbiji okuplja ruske antiratne aktiviste, ocenjuje da se slučajem Antona Bobriševa nastavlja progon ruskih državljana u Srbiji zbog njihovih antiratnih stavova.
Kada je doneto rešenje?
Rešenjem MUP-a, koje je izdato 16. septembra, odbijen je zahtev Antona Bobriševa da mu se odobri privremeni boravak u Srbiji, po osnovu vlasništva nad nepokretnošću.
Tri dana kasnije, MUP mu je novim rešenjem naložio i da Bobrišev napusti Srbiju u roku od 30 dana – to jest, do 19, oktobra.
U obrazloženju svoje odluke, Ministarstvo je navelo da nadležni organ nije dao saglasnost za boravak po prethodno traženoj proceni „da li boravak stranca predstavlja neprihvatljiv bezbednosni rizik“.
Oglasio se i sam Bobrišev, te rekao da ne zna po čemu predstavlja rizik za Srbiju, u kojoj živi osam godina.
Ućutkivanje onih koji govore protiv Putina
Bobrišev smatra da je odluka o njegovom proterivanju bila isključivo politička „kao i u drugim slučajevima protiv Rusa koji ne podržavaju predsednika Vladimira Putina i agresiju na Ukrajinu“.
Peter Nikitin iz Ruskog demokratskog društva u je ranije u razgovoru za portal „Vremena” naglasio da je pomagao Bobriševu u sastavljanju odbrane.
„Ovaj čovek nije uradio ništa, osim što je u junu u Pančevu, za rođendan Alekseja Navaljnog, organizovao skup podrške Navaljnom. Tada sam i ja organizovao sličnu akciju u Beogradu, a i u drugim gtadovima širom Evrope je bilo sličnih skupova”, kaže Nikitin i tvrdi da je odluka o proterivanju Bobriševa isključivo političke prirode.
„Sa tačke gledišta BIA-e i nadležnih organa, on predstavlja rizik po bezbednost zemlje. U dotičnom rešenju ne piše ništa,nema obrazloženja zašto Bezbednosno informativna agencija smatra da je njegov boravak ovde bezbednosni rizik, Takvo je bilo i moje rešenje, ali i rešenje koje je dobila Elena Koposova i ostali proterani Rusi”, kaže naš sagovornik.
Prema rečima Nikitina, MUP nije smeo da donese rešenje o proterivanju sve dok traje žalbeni rok na rešenje o odbijanju privremenog boravka, i da je advokat zbog toga uložio žalbu.
Izvor: Radio Slobodna Evropa