
Nemačka
Kako do penzije mnogo pre penzije
Neki zaposleni pokušavaju da steknu dovoljno, ne bi li prestali da rade i pre penzije, koja u Nemačkoj počinje u 67. godini. Da li je to zaista moguće, i ako jeste – kako, piše Dojče vele
Ukrajina i Južna Koreja tvrde da su vojnici iz Severne Koreje upućeni u Rusiji na obuku, a s ciljem da pomognu agresiju na Ukrajinu. Moskva i Pjongjang odbacuju te optužbe, ali naglašavaju da jačaju „sveobuhvatno strateško partnerstvo“
Sve više obaveštajnih podataka govori da se Severna Koreja spremala za direktniju ulogu u ruskom ratu u Ukrajini, a i Ukrajina i Južna Koreja su tvrdile da su severnokorejske trupe poslate u Rusiju na obuku sa ciljem da budu raspoređene u Ukrajinu.
Rusija i Severna Koreja su demantovale te izveštaje, a proteklih meseci Moskva i Pjongjang su produbili svoje vojno partnerstvo protiv Sjedinjenih Država, pa je taj narastajući savez zabrinuo je zvaničnike u Kijevu i Vašingtonu.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je nekoliko puta upozoravao da se severnokorejske trupe pridružuju ratu Rusije, rekavši na samitu NATO-a održanom prošle sedmice da da se priprema „10.000 vojnika i tehničkog osoblja“, piše CNN.
Zelenski: Severnokorejski vojnici na privremeno okupiranim teritorijama
Zelenski je rekao da Ukrajina ima obaveštajne podatke o tome da Rusija „obučava dve vojne jedinice iz Severne Koreje” u kojima su možda „dve brigade od po 6.000 ljudi”.
Naveo je i da je Ukrajina videla „severnokorejske oficire i tehničko osoblje na privremeno okupiranim teritorijama“ i da veruje da Rusija „sprema grupu“ za ulazak u Ukrajinu.
Izvor iz ukrajinskih obaveštajnih službi ranije je rekao za CNN da mali broj Severnokorejaca sarađuje sa ruskom vojskom, uglavnom da bi pomogli u inženjerinskim radovima i razmenili informacije o upotrebi severnokorejske municije.
U međuvremenu, južnokorejska Nacionalna obaveštajna služba saopštila je 18. oktobra da je Severna Koreja poslala 1500 vojnika, uključujući borce specijalnih snaga, u Rusiju na obuku.
Činilo se da su ti izveštaji potkrepljeni kada su severnokorejski vojnici snimljeni kako primaju uniforme i opremu na poligonu na Dalekom istoku Rusije.
Drugi video koji kruži društvenim mrežama i koji je geolocirao CNN prikazuje trupe kako stižu na poligon Sergejevka blizu granice Rusije sa Kinom.
Pjongjang: Pokušaj rušenja imidža Severne Koreje
Ipak, Severna Koreja je odbacila optužbe da je poslala trupe u Rusiju da budu raspoređene u sukobu u Ukrajini, odbacujući te tvrdnje kao pokušaj da se naruši imidž Pjongjanga, piše Russia Today.
Navedeno je da je Južna Koreja alarmirala zbog navodnog premeštanja trupa Pjongjanga u zonu sukoba, pozivajući ruskog ambasadora u Seulu i zahtevajući da Moskva „prekine relevantnu saradnju“ sa Severnom Korejom.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov odbacio je spekulacije da je severnokorejska vojska učestvovala u sukobu u Ukrajinom, ocenviši ih kao „lažnu priču“, i dodajući da Moskva i Pjongjang „razvijaju odnose u svim oblastima“.
Peskov je podsetio da Pentagon nije mogao da potvrdi raspoređivanje trupa Severne Koreje u Rusiji, pozivajući se na ranije komentare američkog ministra odbrane Lojda Ostina.
I predstavnik Severne Koreje na sednici Generalne skupštine UN o razoružanju i međunarodnoj bezbednosti odbacio je te optužbe.
„Što se tiče takozvane vojne saradnje sa Rusijom, moja delegacija ne oseća potrebu da komentariše neosnovane i stereotipne glasine koje imaju za cilj da smanje imidž Demokratske narodne republike Koreje i potkopaju legitimne prijateljske i saradničke odnose između suverenih država“, rekao je predstavnik Severne Koreje.
Produbljivanje odnosa Moskve i Pjongjanga
Nakon početka sukoba u Ukrajini, Rusija i Severna Koreja su produbile svoje već bliske veze još iz sovjetskog doba.
Moskva i Pjongjang potpisali su u junu sporazum o nadogradnji svojih odnosa na „sveobuhvatno strateško partnerstvo“, koji predviđa da će, ako jedna strana bude napadnuta, druga „pružiti vojnu i drugu pomoć svim sredstvima koje poseduje“.
Ruski predsednik Vladimir Putin je prošle nedelje zvanično zatražio od parlamenta da ratifikuje taj dokument.
Izvor: CNN/Russia Today
Neki zaposleni pokušavaju da steknu dovoljno, ne bi li prestali da rade i pre penzije, koja u Nemačkoj počinje u 67. godini. Da li je to zaista moguće, i ako jeste – kako, piše Dojče vele
Vođa ekvadorske bande Adolfo Masias Vilamar, poznat pod nadimkom Fito, koji je povezan sa Balkanom, izručen je Sjedinjenim Američkim Državama
U severnoj Gazi je u subotu ubijeno 67 ljudi dok u čekali u redu za hranu, još šestoro na drugim lokacijama, i još 32 u južnoj Gazi
Izrael je izdao upozorenje o evakuaciji centralnog dela Gaze, uprkos strahu porodica izraelskih talaca da se tamo nalaze njihovi rođaci. U međuvremenu, stotine civila čeka pomoć koja ne stiže, dok UN upozoravaju na glad i kolaps zdravstvenog sistema
Slučaj Epstajn je simbol „močvare“ i svih teorija zavere o eliti koja „zaista vlada svetom“. Tramp je stekao slavu (i glasove birača) obećanjem da će „tu močvaru da isuši“. Zašto se sada nećka da objavi spise o tome
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve