Kompanija Rio Tinto je zahtevom za određivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja na životnu sredinu podenla zahtev u kojem je navela da se projekat odnosi samo na eksploataciju rude litijuma i bora iz podzemnog rudnika, a izostao je opis prerade rude i nije poznato koje će se vrste reagensa koristiti, pa nije poznato ni koje će se vrste otpada i otpadnih voda generisati, ni kako će se tretirati, saopštila je nevladina organizacija Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI).
Navedeno ke da je kompanija Rio Tinto obuhvatila samo deo projekta „Jadar“, čime pokušava da potencijalne uticaje na životnu sredinu prikaže manjim nego što bi bili.
Najave da će projekat biti realizovan po najvišim evropskim standardima zaštite životne sredine ovime su u praksi demantovane na samom početku od strane kompanije i Ministarstva zaštite životne sredine, naveo je RERI.
Ta organizaicija je istakla da je Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije postupajući po zahtevu kompanije Rio Tinto, 17. septembra objavilo javni uvid u Zahtev za određivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta podzemne eksploatacije ležišta litijuma i bora „Jadar“.
Time je načinjen prvi korak u postupku procene uticaja na životnu sredinu, a rešenje o određivanju obima i sadržaja je dokument koji Rio Tintu nedostaje da bi pribavio odobrenje za eksploataciono polje.
Istaknuto je da taj zahtev nije izrađen u skladu sa propisima u oblasti procene uticaja na životnu sredinu i sadrži brojne nedostatke, zbog čega RERI smatra da nisu bili ispunjeni uslovi za izlaganje na javni uvid, već je zahtev trebalo da bude vraćen Rio Tintu na dopunu.
Najozbiljniji nedostatak predstavlja činjenica da se Rio Tinto koristio takozvani „salami slajsing“ metod veštačkog razdvajanja projekta na manje celine kako bi izbegao sprovođenje procene uticaja na životnu sredinu za celokupan projekat.
„Rio Tinto je podneo zahtev u kojem je naveo da se projekat odnosi samo na eksploataciju rude litijuma i bora iz podzemnog rudnika, što ne predstavlja samostalan projekat, već samo deo projekta Jadar koji Rio Tinto planira da realizuje na predmetnoj lokaciji“, rekao je programski direktor RERI Mirko Popović.
U zahtevu nije prikazan uticaj prerade rude na životnu sredinu.
„Kako je izostao opis prerade rude nije poznato koje će se vrste reagensa koristiti, te nije poznato ni koje će se vrste otpada i otpadnih voda generisati, ni kako će se tretirati. Ne zna se ni na koji način će se rudnik snabdevati vodom iz aluviona reke Drine“, rekao je Popović.
Naglasio je i da je izostao i prikaz deponovanja mulja iz proizvodnje litijum-karbonata, borne kiseline i natrijum-sulfata, koji potencijalno ima značajne negativne uticaje na životnu sredinu.
Izvor: Beta