Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Nekadašnji predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić koji je optužen za proneveru pušten je iz pritvora nakon 163 dana. Protiv njega se vodi “politički proces”, kaže advokat Ivan Ninić
Nekadašnji predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić pušten je iz pritvora, saopštio je njegov advokat Ivan Ninić.
On je na mreži „Iks“ napisao da je „nakon 163 dana neosnovanog pritvora i progona danas je usvojen predlog odbrane i NOVICA ANTIĆ je na slobodi“.
Nakon 163 dana neosnovanog pritvora i progona danas je usvojen predlog odbrane i NOVICA ANTIĆ je na slobodi. Izgubio 35 kilograma, ali je sačuvao obraz, dostojanstvo i vojničku čast. Nisu ga psihički slomili, a svima koji stoje iza progona sudiće istorija, ali i redovni sudovi. pic.twitter.com/BlDmTYcJJW
— Ivan Ninić (@INinic) August 20, 2024
„Izgubio 35 kilograma, ali je sačuvao obraz, dostojanstvo i vojničku čast. Nisu ga psihički slomili, a svima koji stoje iza progona sudiće istorija, ali i redovni sudovi“, naveo je on.
Podelio je i fotografiju sa Antićem iz jednog ugostiteljskog objekta.
Podneo 48 tužbi protiv medija
Antić je zbog povrede ugleda i časti i kršenja presumpcije nevinosti Višem sudu u Beogradu podneo 48 tužbi protiv elektronskih i štampanih medija koji su u poslednja četiri meseca „intezivno sprovodili orkestiranu kampanju njegove kriminalizacije“, saopštio je Ninić.
I dodao: „Tužbe su jedini način da Antić u sudskom postupku zaštiti svoj ugled i svoju čast, ali i ugled svoje porodice i svih saboraca, koji su sa njim godinama dosledno i hrabro gradili Vojni sindikat, kao instituciju i poslednji bedem zaštite individualnih i kolektivnih prava svih profesionalnih pripadnika Vojske Srbije“.
Politički proces
Vojni sindikat Srbije dobio je novo rukovodstvo, nakon što je Antić smenjen sa mesta predsednika.
Novica Antić je uhapšen zbog sumnje da je počinio proneveru. On je najpre pušten da se brani sa slobode, da bi mu potom, nakon žalbe, ponovo bio određen pritvor.
Sem Antića još dva sindikalca su privedena, jednom je određen pritvor, drugi se branio sa slobode.
Hapšenju sindikalaca prethodila je prava kampanja protiv Vojnog sindikata u režimskim medijima. Antić je negirao optužbe tvrdeći da se radi o „montiranom političkom procesu“ zbog aktivnosti sindikata i obelodanjivanja u javnosti da vrh Ministarstva odbrane i Generalštaba krše zakone, kao i zbog ukazivanja na zloupotrebe Vojnobezbednosne agencije.
Otvorena „Pandorina kutija“
Hapšenje predsednika Vojnog sindikata je izazvalo revolt ne samo članova sindikata, nego i kod svih mnogih pripadnika Vojske Srbije, sadašnjih i bivših.
Kada je Antić uhapšen, „Vreme“ je pisalo da je time otvorena „Pandorina kutija“ zbog koje će „kosturi iz ormara“ ili „kosti ispod tepiha“, koje je vlast mislila da uspešno skriva, početi da ispadaju.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve