Premijer Kosova Aljbin Kurti pozvao je „da se ne naseda na euforiju heroizacije i romantizacije Fatona Hajrizija“. Naglasio je da rasvetljavanje okolnosti od bekstva Hajrizija sa Kosova u centralnu Srbiju do njegovog ubistva zahteva lokalnu i međunarodnu istragu
Premijer Kosova Aljbin Kurti potvrdio je da je poređenjem otisaka prstiju pristiglih iz Beograda sa podacima policije u Prištini, utvrđeno da otisci pripadaju Fatonu Hajriziju koji je usmrćen u oružanom obračunu sa policijom, nakon što je u Loznici ubio policajca Nikolu Krsmanovića, a njegovog kolegu Vjekoslava Ilića ranio.
Kurti je na sednici vlade naveo da su od vlasti u Beogradu 22. jula godine dobili otiske prstiju jedne osobe i da su ti otisci, zajedno sa otiscima prstiju Hajrizija prosleđeni agenciji za forenziku u Prištini, gde je poređenjem utvrđeno da otisci pripadaju Hajriziju.
Kurti je naglasio da rasvetljavanje okolnosti od bekstva Hajrizija sa Kosova u centralnu Srbiju do njegovog ubistva zahteva lokalnu i međunarodnu istragu, piše Radio-televizija Srbije.
Porodica Hajrizi želi da preuzme telo ubice
On je pozvao da se ne naseda na euforiju heroizacije i romantizacije Hajrizija.
Porodica Fatona Hajrizija je ovlastila advokata Arianita Kocija da iz centralne Srbije preuzme telo.
Koci je naveo da je već kontaktirao vlasti u Beogradu i prištinskog oficira za vezu Jetiša Jašarija.
Koci je medijima u Prištini preneo da još nisu identifikovali gde se nalazi telo Hajrizija, i da su moguće opcije Beograd, Šid ili Novi Sad.
On je rekao da će otići da preuzme Hajrizijevo telo čim dobije tačne informacije, jer ima svu potrebnu dokumentaciju.
faton-hajrizi-MUPUbica Faton Hajrizi
Hajrizi prethodno pobegao iz zatvora
Policija je 18. jula ubila Hajrizija koji je bio označen kao napadač koji je na granici Srbije i Bosne i Hercegovine prethodnog dana ubio jednog policajca, a drugog ranio.
Dan posle zločina i velike potrage Hajrizi je likvidiran u okolini Loznice, na obroncima planine Gučevo.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić potvrdio je tada da je reč o osumnjičenom za napad, Fatonu Hajriziju, kriminalcu sa Kosova, koji je desetak dana pre ubistva policajca dana pobegao iz kosovskog zatvora.
Pokušavajući da pobegne, Hajrizi je ispalio devet metaka, a policija je uzvratila sa dva hica, a policija je nakon akcije medijima prosledila fotografije mrtvog muškarca koji leži potrbuške u travi, navodeći da je to ubijeni Faton Hajrizi.
Napad na granične policajce se dogodio tokom rutinske kontrole vozila na prelazu Trbušnica kod Loznice, na granici Srbije i Bosne i Hercegovine, u noći između 17. i 18. jula.
Napadač je izašao iz automobila i pucao na granične policajce, a prema saopštenju MUP u automobilu tutinskih registarskih oznaka bila su dva muškarca, dok je policija je pronašla kosovski pasoš na ime Artan Hajrizi (33) i nemačku ličnu kartu.
Istog dana Dačić je rekao da se sumnja da to nije bio Artan Hajrizi, već njegov brat Faton.
Srbija će tražiti izručenje Hajrizijevog brata Artana
I sam Artan Hajrizi negirao je da je napao policajce tako što je objavio video snimak iz policijske stanice u Nemačkoj, gde je, kako je tvrdio, došao da prijavi da su mu ukradeni pasoš i lična karta.
Artan Hajrizi je u snimku naveo da mu je brat Faton Hajrizi ukrao dokumenta i da su ona zbog toga pronađena na mestu ubistva policajca.
Dačić je 19. jula najavio je da će Srbija od Nemačke tražiti izručenje Artana Hajrizija, jer Srbija ne veruje u priču da je Faton 16. jula od brata u Nemačkoj ukrao dokumenta.
Dačić je tada upitao zbog čega bi Faton Hajrizi ukrao dokumenta u Nemačkoj, da bi zatim ilegalno stigao do Preševa, a potom ilegalno pokušao da pobegne iz Srbije u Bosnu i Hercegovinu.
Dačić je tada tvrdio da je sve bilo dogovoreno i da je Artan Hajrizi poslao svom bratu dokumenta za koja je tvrdio da su mu ukradena.
Dačić je naveo i da je prebacivanje Fatona Hajrizija u Bosnu i Hercegovinu organizovao bračni par koji je uhapšen, žena u Srbiji a muž u Banjaluci.
Oni su angažovali vozača iz Tutina da Fatona prebaci od Preševa do Loznice.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nakon dve nedelje pritvora, u petak su iz pritvora nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić, student Relja Stanojević i gradski odbornik u Novom Sadu Miša Bačulov.
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!