img
Loader
Beograd, 26°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Niš

Tragom rimskih careva: Nastavlja se istraživanje na Arheološkom nalazištu „Medijana“

11. jul 2024, 12:40 S.Z.
Foto: Narodni muzej Niš
Copied

Arheolozi ponovo istražuju lokalitet “Medijana” u Nišu, ovog puta na trasi dugoj oko 700 metara koja do sada nije istraživana. Na tom lokalitetu se nalazila luksuzna rezidencija sedam rimskih careva uključujući Konstantina Velikog

Početkom jula prošle godine tim arheologa istraživao je lokalitet na Medijani gde je planirana izgradnja Arheološkog centra površine 2500 kvadratnih metara koji će imati naučno-vizitorski karakter.

Godina dana kasnije Narodni muzej Niš, u saradnji sa Arheološkim institutom iz Beograda, nastavio je sistematska istraživanja na Medijani u okviru istraživačkog projekta „Medijana 2023-2027“.

Istraživanjima rukovode direktorka Narodnog muzeja Niš Vesna Crnoglavac i Nadežda Gavrilović Vitas sa Arheološkog instituta u Beogradu.

Velika očekivanja

Crnoglavac je prilikom početka radova prošle godine istakla da će budući Arheološki centar imati laboratorije gde će se proučavati sve vrste arheološkog materijala.

„Arheološki centar će imati i skladišta gde će se ti materijali deponovati, i deo u kome će radnici biti smešteni, čime će biti omogućen kontinuiran rad tokom cele godine. Planirana je i sala za tematske događaje, gde će moći da se organizuju prezentacije, konferencije jer želimo da ovo bude i mesto za kulturne događaje“, rekla je tom prilikom direktorka Narodnog muzeja u Nišu.

A Gavrilović Vitas je za „Južne vesti“ rekla da očekuje raznovrsne nalaze do kraja jula, do kada će istraživanje trajati.

Antičko naselje Medijana se nalazi na udaljenosti od pet kilometara od grada Niša i predstavlja jedinstven kompleks nastao u vreme Konstantina Velikog.

Rekordan broj turista u Nišu prošle godine

U 11 meseci prošle godine Niš je posetilo nešto više od 145 hiljada turista, što je za 16 odsto više u odnosu na isti period 2022. godine, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku. Među njima prednjače strani turisti – preko 82 hiljade.

Samo u prvih pet meseci ove godine Niš je posetilo 130.228 turista, a Nišku Banju svega 1703, pokazuju najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Otvaranjem niškog aerodroma, mnogi putnici su pauzu između letova koristili da posete Niš i njegove muzeje. Većinu zanima znamenita Ćele kula. O ovom spomeniku ljudske surovosti uglavnom se zna da su se posle bitke na Čegru Turci na svirep način osvetili srpskom narodu. pa su od lobanja stradalih srpskih vojnika sagradili kulu visoku četiri metra. Od 925 lobanja, danas je ostalo 58. Prosečna starost stradalih bila je 25 godina. Kula je posle oslobođenja od Osmanlija ograđena i natkrivena. Ovaj spomenik posećuju i mnogi turski državljani.

Reakcije su im različite, neki plaču, neki ne žele da čuju bilo kakvu informaciju o ovom spomeniku, a mladi su iznenađeni, jer u svojim udžbenicima nisu učili o ovim zverstvima.

Težak utisak ostavlja ne samo Ćele kula, nego i sledeće odredište – Memorijalni kompleks „12. februar“, koncentracioni logor na Crvenom krstu. Tokom Drugog svetskog rata ovde je bilo zatočeno oko 30.000 Srba, Jevreja i Roma.

Može li se sačuvati istorija

„Medijana” je bila luksuzna rezidencija sedam rimskih careva uključujući i Konstantina Velikog.

Koristili su je kao privremeno boravište kada su putovali u udaljene delove carstva, jer se nalazila na čuvenom Via militaris, putu od današnjeg Beograda (Singidunum) preko Viminacijuma, Naisusa, do Carigrada.

Prva istraživanja na ovom lokalitetu počela su 1932, a 1961. godine urađeno je sistematsko sondiranje terena i tada je utvrđeno da se Medijana prostire na površini od 80 hektara.

Locirano je više od dvadesetak građevina, ali su ponovo zatrpane, zbog nemogućnosti konzervacije.

Time je veliki broj objekata zauvek uništen. Srušen je i vodotoranj koji je služio za snabdevanje Medijane vodom i bio jedan od retkih, dobro očuvanih iz tog perioda.

Izgrađene fabrike na arheološkom nalazištu

Prva zgrada muzeja u Nišu i veliki broj zbirki stradali su u savezničkom bombardovanju. Na arheološkom nalazištu iz rimskog perioda „Medijani” izgrađene su fabrike i ne zna se koliko je predmeta zauvek izgubljeno.

Vodič na ovom lokalitetu Jovana Stojković rekla je ranije za „Vreme” da je danas moguće videti ostatke horeuma, rimskog skladišta za hranu, dve ranohrišćanske crkve s kraja 4. i početka 5. veka – jedna od njih ima mozaik hristovog monograma na podu, zanatski centar i, naravno, najistraženiji i najreprezentativniji objekat deo Vile sa peristilom.

„Crkva se prostirala se na 6000 metara kvadratnih, od čega su 1000 bili mozaici. Tu je bila carska rezidencija koja je zidovima ograđena od ostalog ekonomskog i sakralnog dela imanja. Ulaz je bio s južne strane kroz monumentalnu kapiju i ulazilo se u atrijum, s baštom i bazenom na sredini. Oko bašte se nalazio peristil, svaka kamena baza uz stazu imala je stub od belog mermera koji je bio pokriven tremom. Podovi su ukrašeni prelepim geometrijskim mozaicima – 470 metara kvadratnih je pod mozaicima u peristilu”, rekla je Stojković.

Ona je opisala da je vila bila luksuzno dekorisana statuama od belog mermera, raznih božanstava, a na zidovima peristila su bile freskodekoracije od crvenog porfira.

Rimske terme, lekovita voda

Sa zapadne i istočne strane od peristila bile su kubikule, sobe za carevu administraciju kada je boravio ovde, a inače su bile prostorije za goste. Severni deo vile imao je rezidencijalni karakter sa tri svečane prostorije za prijem gostiju. Prva je stibadijum A sa tri sedeća mesta i fontanom u sredini, zatim aula koja je bila velika svečana prostorija gde je car primao goste sa dva prelepa figuralna mozaika na podu – glava krilate meduze u kružnom medaljonu i Herbus ili Fluvijus, rečno božanstvo, a odmah do aule, sa suprotne strane nalazi se i stibadijum B koji je takođe svečana prostorija poput trpezarije sa dva sedeća mesta i to je jedino mesto gde se sada vide mozaici.

Sve tri prostorije bile su grejane sistemom hipokausta. U svom sastavu imala je i rimske terme-kupatila sa hladnom, toplom i mlakom vodom.

Stojković je dodala da nije isključeno da je lekovita voda dovođena olovnim cevima iz Niške banje.

Izvor: Portal 018/Južne vesti

Tagovi:

Arheološka istraživanja Medijana NIS
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Turizam

25.jul 2025. Novak Marković

Veliki pad turizma: Da li su krivi protesti ili nemaština?

Osetno pada broj domaćih turista u Srbiji, još osetnije rastu cene paket-aranžmana. Za sve to prema, rečima vlasti, krivi su studenti

Junajted grupa

25.jul 2025. N. M.

Blumberg: Pobuna u Junajted grupi zbog smene Šolaka

Menadžeri Junajted grupe se ne slažu sa smenom Dragana Šolaka i glavne izvršne direktorke kompanije Viktorije Boklag, piše američka agencija Blumberg

Lični stav

25.jul 2025. Jelena Jerinić

Zašto je SNS-u važan birački spisak, a ne želi da ga menja

Zašto je SNS-u stalo do revizije biračkog spiska, a ne želi da je uradi? I šta ćemo mi sa tim, pita se u autorskom tekstu Jelena Jerinić, narodna poslanica Zeleno-levog fronta.

Stočari Srbije

25.jul 2025. Novak Marković

Zbog suše rasprodaju goveda: „Nema zarade, samo da se preživi“

Stočari u Srbiji počeli su da rasprodaju goveda, jer zbog suše nema hrane, a stoku treba gajiti do sledećeg proleća, ističu poljoprivrednici. Slobodan Brkić, poljoprivrednik iz sela Glušci u Mačvanskom okrugu, za „Vreme“ objašnjava kakva je trenutna situacija

Zdravlje

25.jul 2025. M. L. J.

Da li je pronađena pilula protiv starenja?

Lek rapamicin prikazan je kao regulator procesa starenja u naučnom časopisu o medicini Lanset. Kako on funkcioniše, da li zaista može da spreči da nam telo, a i um propada

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure