Most sa novobeogradske strane je već ograđen i u blizini su parkirane građevinske mašine kako bi u narednom periodu počeli radovi na demontiranju mosta.
„Ovo je skup upozorenja, odbrana mosta traje nekoliko godina“, rekao je Đorđe Miketić, jedan od organizatora protesta. Rekao je da se danas neće ništa raditi jer su ovi pripremni radovi i jer vlast nema rešenje o rušenju. „Žele ovo da ruše samo da bi Beograd na vodi proširili i na drugu obalu, Nema nikakvog rušenja dok se ne donese Gradski urbanistički plan“.
Zdravko Janković iz Zeleno-levog fronta kaže za „Vreme” da su građani došli da pokažu jedinstvo u borbi, jer je most zajednički, pa i opozicioni i pozicioni.
„Ovo je odbrana mosta koji je već odbranjen pre skoro 80 godina. On jeste u lošem stanju i treba da se rekonstruiše, to niko ne spori. Ali, imamo veoma ozbiljan strah da ukoliko bi oni postupili po aktuelnom projektu, što podrazumeva rušenje mosta, da novi nikada ne bi sazidali”, kaže Janković.
On dodaje da ne žele da dozvole da Aleksandar Šapić završi posao Aleksandra Lera, koji je pre osam decenija takođe bio sprečen u nameri da sruši ovaj most.
Foto: Z.J.Građani u odbrani Starog mosta
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić je pak, rekao da je most tu nelegalno 80 godina, i da je tek krajem maja upisan u katastar. Više puta se dosad zalagao za to da most sa ove lokacije treba da bude uklonjen.
Iz „Združenih inicijativa i pokreta“ su podsetili da je Stari savski most „najstarija kopnena i aktivna veza starog i Novog Beograda“ i da je „važan sadržaj i naše pop-kulture“.
Uklanjanje mosta je najavljeno u oktobru, a aktivisti poručuju da je današnji protest samo prvi korak ka odbrani još jednog od simola Beograda.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!