Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani su odali poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
U Berlinu i Vašingtonu "lažu" da je u rezoluciji o genocidu u Srebrenici "reč o individulanoj odgovornosti", zapravo žele da okrive čitav srpski narod, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da će pokretači Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija „formalno da pobede“, ali da će se „svaki građanin Srbije, bez obzira na nacionalnost, osećati ponosno“.
„Naši protivnici po tom pitanju nisu u regionu, to su Berlin, Vašington i London“, rekao je Vučić gostujući u programu Radio-televiziju Srbije. Istakao je da će Mađarska sigirno glasati protiv, da je siguran da Slovačka neće glasati za, kao ni Kipar, te da se nada da „njegovi lični prijatelji“ iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i Bahreina takođe neće glasati za rezoluciju.
„Skoro da sam siguran da će naši kineski prijatelji biti protiv rezolucije. Meni je predsednik Kine Si (Đinping) ukazao koliko mu je odvratno sve što rade protiv Srbije, on je fantastično odgovoran čovek i video sam koliko mu smeta ono što rade protiv Srbije“, rekao je Vučić.
Antisrpska rezolucija
Prema njegovim rečima, ciljevi Rezolucije o Srebrenici u krajnoj instanci su ukidanje Republike Srpske, revizija presude za odgovornost Srbije i zahtev za ratnu odštetu od Srbije.
„Što se nas tiče, nemamo problem da postoji Bosna i Hercegovina, nikada ga nismo imali i uvek smo se držali Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali naravno, i Republika Srpska mora da postoji u skladu sa tim sporazumom“, rekao je Vučić.
Kazao je i da će Srbija svaki put pružiti pijetet bošnjačkim žrtvama i saučešće porodicama, ali da ne treba očekivati od Srbije da će prihvatiti „dobrovoljno gaženje sopstvenog naroda“, te da u Berlinu i Vašingtonu „lažu da je u rezoluciji reč o individulanoj odgovornosti“, već da žele da okrive čitav srpski narod.
„Mi da dobijemo pravdu od njih nećemo, za pravdu ćemo se izboriti sami“, istakao je predsednik Srbije. A za to je od presudnog značaja da Srbija zadrži dobre odnose sa prijateljima u Aziji, Africi i karipskim zemljama.
„Moj politički instinkt je takav da znam da je rezolucija o Srebrenici strašno važna, možda važnija od svega, jer znam kakve će to teške posledice imati za buduće generacije ukoliko budu videli kako im je to prošlo lako kako su zamišljali da će im proći“, rekao je Vučić.
Rezolucija o Srebrenici nije usmerena protiv Srbije
Američka državna podsekretarka za javnu diplomatiju i javne poslove Elizabet Alen izjavila je, sa druge strane, da rezolucija Ujedinjenih nacija o Srebrenici nije uperena protiv Srbije, već je zapravo rezolucija o komemoraciji žrtava, obeležavanju zločina, o stvarnom sećanju na žrtve.
„Ne radi se tu o Srbiji ili srpskom narodu ili pripisivanju bilo kakve kolektivne krivice nekome“, rekla je Elizabet Alen u intervjuu za Radio-televiziju Srbije.
Ona je istakla da je stabilnost regiona Zapadnog Balkana nešto na čemu su SAD dugo radile svojim partnerima i na čemu nastavljaju da rade.
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani su odali poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve