Festival
Rediteljki Hodi Taheri nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Rodna kuća Vladislava Petkovića Disa u selu Zablaće kod Čačka proglašena je 2020. godine za znamenito mesto. Pa ipak, ni upravo završena Godina kulture nije pomogla da je Čačak spase od urušavanja
Čačak je od prošlog do ovog marta bio prestonica kulture Srbije. To vreme je iskorišćeno da se unapredi kulturni život grada mnogim izložbama, predstavama i drugim programima, da se istaknu potencijali grada – na primer Nadežda Petrović i Sonja Savić, da se pokrenu novi planovi – Muzej košarke na primer, ali se bukvalno ništa nije uradilo da se spase rodna kuća pesnika Vladislava Petkovića Disa.
Inače, „Disovo proleće“, tradicionalna manifestacija Čačka, bio je jedan od argumenata zašto je taj grad izabran za prestonicu kulture Srbije.
Rodna kuća Vladislava Petkovića Disa u selu Zablaće kod Čačka proglašena je 2020. godine za znamenito mesto, kao istorijski objekat u kojoj je rođen veliki srpski pesnik. Godinama pre toga pa i dan-danas, ona je zapuštena i oronula, i bez bilo kakvog obeležja.
U tom kontekstu prepričava se da je 2013, Peter Handke, kad je primao nagradu „Disovog proleća“ hteo da poseti kuću pesnika, ali su mu organizatori manifestacije, da se ne bi obrukali, rekli da je kuća daleko i da nema vremena za posetu.
Kuću u kojoj je rođen Dis 1880. godine, njegov otac Dimitrije prodao je 15 godina kasnije. Naslednici tadašnjih vlasnika i danas koriste veći deo kuće koji je u dobrom stanju. Međutim, ovih četrdeset kvadrata deli više od deset vlasnika i naslednika. I niko prostor ne uređuje decenijama.
Godinama unazad Čačanska uprava tvrdi da su im zbog naslednika vezane ruke, i da očekuju da problem reši Vlada Srbije. Meštani su voljni da prilozima učestvuju u finansiranju rekonstrukcije kuće.
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Svetislav Basara: Minority Report (podcast)
Dereta, Beograd, 2024.
U predstavi nije sasvim jasno kakva je veza između položaja poslušnog kulturnog radnika onda i položaja poslušnog kulturnog radnika danas. U romanu je minuciozno analiziran odnos između brutalnog staljinističkog sistema i onih koji pristaju da mu služe svojim intelektualnim radom. U predstavi se ova dimenzija romana izgubila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve