
Valjevo
Četvorica uhapšenih pušteni na slobodu: Računajte na brucoše
Među četvoricom uhapšenih koji su u subotu pušteni u Valjevu je i Lazar Geratović, kome su građani megafonom javili da je primljen na FTN u Novom Sadu
„U hrvatskoj politici se vodi računa o stvaranju sanitarnog korodona oko HDZ-a, umesto da se on stvara oko Domovinskog pokreta, radikalne desnice“, kaže za „Vreme“ profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu i na FPN u Beogradu Dejan Jović i dodaje da za to odgovornost snosi levica
Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) premijera Andreja Plenkovića osvojila je najveći broj poslaničkih mandata (61 od ukupno 151) na parlamentarnim izborima u Hrvatskoj. Samostalno, ipak, ne može da formira vladu.
Kako će i u kom pravcu teći koalicioni pregovori za “Vreme” govori profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu i na FPN u Beogradu Dejan Jović.
Smatra da će, uprkos brojnim mogućnostima, Plenković pokušati sve da formira neku vladu koja ne bi billa taoc radikalnog nacionalizma. Ali upozorava i da je klizanje udesno moguće.
Klizanje udesno je moguće (i) zato što nitko s ljevice ili centra ne želi koalirati s Plenkovićem, nego im je, izgleda, draže da HDZ skrene udesno i da DP uđe u vladu. Postaju žrtve vlastitih konstrukcija. A na kraju bi mogli dobiti i korupciju i radikalnu desnicu.
— Dejan Jovic (@DejanFpzg) April 18, 2024
„Rezultati su bliži predizbronim anketama nego što je bio slučaj prošli put. Mislim da su se partije pripemile na moguće scenarije o tome šta se može dogoti nakon izbora.
Za sada izgleda da se radi o još eventualno tri četiri mandata koje bi HDZ trebalo da obezbedi. Jer ako, na primer, idu sa sadašnjom koalicijom, sa manjimama i malim partijama, tu se radi o dva, tri mandata i mislim da bi to bila stvar koju HDZ najviše želi“, objašnjava Jović.
Svi žele da zatvore pregovore
Ocenjuje da Plenković želi da ojača dosadašnju koalciju sa centralno-liberalnim partijama. Da ne ide desno u potragu za koalicijom sa Domovinskim pokretom.
„Međutim, ako to nje bude bilo moguće i ako ne nađe nikakvog partnera na centru i levici onda ćemo videti šta će biti dalje. Da li će biti moguće da se Domovisnki pokret podeli u neke grupe, ili možda da se ne formira vlada“, kaže on.
Svi pokušavaju, dodaje, da brzo zatvore pregovore.
„Problem je jednim delom što Plenković ne može naći partnera na levici ili u centralnom području. Pokušao je sa Hrvatskom narodnom strankom svojevremeno, ali ona se rascepila po tom pitanju i on je uspeo uzeti jedan broj ljudi, drugi broj je otišao iz partije.
Mislim da se u hrvatskoj politici sad dosta vodi računa o stvaranju nekog sanitarnog korodona oko HDZ-a umesto da se on stvara oko Domovinskog pokreta, radikalne desnice“, kaže Jović.
Podeća da tu postoji i odgvornost levice jer ne želi da pomogne Plenkoviću da održi centralni kurs.
„Ako će on morati da ide u kolaciju sa Domvinskim pokretom tu se otvara pitanje da li će uopšte ostati taj koji će formirati takvu koaliciju ili će prepustiti vođenje HDZ-a nekom ko je desniji od njega i veći nacionalista i možda otići u evropsku politku“, kaže Jović.
Ukradeni šou
Predizborna kampanja je bila žestoka. Aktuelni premijer Andrej Plenković i predsednik Hrvatske Zoran Milanović vređali su se do samog kraja izborne trke.
Milanović je Plenkovića nazivao „plamenim jazavcem“, a ovaj mu uzvratio da je „54-godišnji šmrkavac“ (aluzija na navodno konzumiranje kokaina).
Častili su jedan drugoga da su „herojski zec“, „piroman“, „iskompleksirani“, „ljubomorni“, „loš, nerazuman, neracionalan“, „zbrisao je ko zadnja vjeverica“, „onaj koji nema posla i s jarićima nešto radi”.
Iako su oni bili u centru pažnje, izborni rezultati su pokalazi da su im šou oduzele manje stranke, sa mnogo manje uloženog truda. Od njih sada sve zavisi.
Među četvoricom uhapšenih koji su u subotu pušteni u Valjevu je i Lazar Geratović, kome su građani megafonom javili da je primljen na FTN u Novom Sadu
Posle vrelog dana, u južnim i istočnim delovima Beograda očekuje se nevreme, upozava RHMZ
U većem delu zemlje na snazi crveni meteo-alarm, a temperatura će dostizati 43 stepena Celzijusa
Protesti u Srbiji postaju sve intenzivniji. Čini se da oštar odgovor vlasti dodatno podstiče ljude da im se priključe. Uskoro, kad prođe žetva, mogli bi da im se pridruže i seljaci, piše nemački javni servis ARD
Svi državni univerziteti rade, izjavio je premijer Srbije Đuro Macut, dodavši da je ovo najveća obrazovna kriza u istoriji zemlje
Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)
Najgore je iza nas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve