Izložba
Umetnici moraju od nečega da žive
Radove za izložbu „Šta da kupim“ birali su kustosi s namerom da se uključe u kulturni dijalog, ali i da istaknu činjenicu da umetnici moraju od nečega da žive
U Beogradu i Novom Sadu, 32 koreografske postavke 18 kompanija iz celog sveta, tokom mesec dana biće dostupne na Beogradskom festivalu igre
Beogradski festival igre (BFI) prikazaće u 21. izdanju od 7. marta do 10. aprila u Beogradu i Novom Sadu 32 koreografske postavke 18 kompanija, objedinjene sloganom „Savršene različitosti“.
Predstave stižu iz Grenobla, Geteborga, Firence, Vankuvera, Ređo Emilije, Praga, Pariza, Njujorka, Kana, Čezene, Adelajda, Vizbadena, Tel Aviva, Belfasta, Sidneja, Šangaja, La Valete, a učestvuje i Balet Narodnog pozorišta u Beogradu.
„Igrači donose čistu baletsku tehniku, različite rukopise savremenih koreografa, hip hop, pantomimu, novi cirkus, pokret koji se suprotstavlja gravitaciji i najuspešnije scenske hibride koji čine igru superiornom i bogatom u odnosu na sve ostale umetničke forme“, kazala je Aja Jung, osnivač i direktorka BFI najavljujući festival.
„Naš slogan pokazuje da se kroz različitosti koje smo okupili, ogleda i bogatstvo igre kao takve“, rekla je Aja Jung.
Uvod u otvaranje festivala biće dvodnevno gostovanja čuvenog francuskog igrača i koreografa iz Grenobla Joana Buržoa 7. i 8. marta u beogradskom bioskopu „Balkan“ sa šest instalacija.
Festival zvanično počinje 9. marta, u Novom Sadu u Srpskom narodnom pozorištu, dvodnevnim gostovanjem Kompanije igre Opere iz Geteborga, sa koreografijama Damijan Žale “Proklizavanje” i Šaron Ejal “Saaba”.
Koreografkinja Šaron Ejal je jedna od umetnika koji u Beograd dolaze u ime Izraela. Kako je to rekao ambasador Izraela u Srbiji Jahel Vilaiz na predstavljanju ovogodišnjeg festivala, Izrael učestvuje uprkos ratu i taocima koje Hamas drži u Gazi.
Naveo je tri razloga takvoj odluci: Prvi je poštovanje prema Aji Jung, koja nije imala dilemu o učešću izraelskih umetnika i trupa kojima su mnoga vrata kulture u Evropi i svetu zatvorena. Zatim, to je želja izraelskih vlasti da „Beograd i Srbija vide Izrael kroz pravu prizmu, a ne samo kroz vesti o ratu“, a kao treći razlog naveo je sećanje na žrtve napada 7. oktobra.
Osim Šaron Ejal iz Izraela dolaze komad „Najvažnije stvari“ Majkla Getmana iz Tel Aviva, i koreografija izraelskog koreografa Emanuel Gata „Utopija“ u izvođenju kompanije iz Valete koja će zatvoriti ovogodišnji BFI.
Posebna atrakcija festivala je komad „Zvona i čini“ koji potpisuju i izvode naslednice Čarlija Čaplina.
Na glavnom programu je i triptih „Beskonačno” koreografa sa nekadašnjeg jugoslovenskog prostora u izvođenju Baleta Narodnog pozorišta, koji je osmišljen povodom 100. godišnjice ove baletske kuće.
Radove za izložbu „Šta da kupim“ birali su kustosi s namerom da se uključe u kulturni dijalog, ali i da istaknu činjenicu da umetnici moraju od nečega da žive
Na festivalu Horor filma obeleženo je 40 godina od premijere filma „Davitelj protiv davitelja“. Branislav Zeremski, čija je glumačka karijera tada počinjala, podelio je nekoliko uspomena na to vreme
Kopola je bio usred neverovatno plodnog kreativnog perioda kada je snimao ovaj film. Nakon što je 1972. godine pretvorio bestseler Marija Puza u iznenađujući kritički i komercijalni hit, Kopola je 1974. snimio film Prisluškivanje (The Conversation), koji je osvojio Zlatnu palmu na Filmskom festivalu u Kanu, a zatim se brzo vratio da snimi ovaj nastavak, ponovo napisan u saradnji s Puzom
Partenopa, kako je Sorentino predstavlja i usmerava, u biti je nedopadljiv lik koji je esencijalno papirnati konstrukt i ne mnogo više i šire od toga
Molijer Uobraženi bolesnik režija Nikola Zavišić Narodno pozorište, Scena “Raša Plaović”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve