Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Opozicija opredeljena za politiku da se protiv golog pravnog i medijskog nasilja bori nenasilnim metodama, može samo da se nada da će neki drugi vetar početi da duva iz Brisela i Vašingtona
Mogli su opozicioni poslanici koji tvrde da su izbori 17. decembra bili pokradeni danas svašta da urade, recimo da pozovu građane na blokadu oba ulaza u Skupštinu Srbije, na neodređeno vreme odlože konstitutivnu sednicu, isprovociraju reakciju bezbednosnih organa i tako izazovu malo veću pometnju, od performansa unutar skupštinske sale. Ali u društvu u kome nema spremnosti na ozbiljnije proteste za odbranu demokratije, učinili su jedino suvislo što su u ovom trenutku mogli da učine: bučno su negodovali zbog izborne krađe, stavili do znanja šta misle o skupštinskom sazivu proizašlom iz pokradenih izbora i svoje akcije sveli na simbolički nivo.
Poslanici koalicija „Srbija protiv nasilja“ i „NADA“, njih 78, najavili su da će ovako izgledati svaka naredna skupštinska sednica. Neće učestvovati u izboru i formiranju skupštinskih tela i pokušaće da opstruišu rad Skupštine na svaki mogući nenasilan način.
A ako su već krenuli ovim putem, trebalo bi onda da formiraju i „skupštinu u senci“, što su nagovestili polažući poslaničku zakltevu u holu Skupštine „pred građanima Srbije“, a kada za to dođe vreme i „vladu u senci“, instituciju poznatu u političkoj praksi.
Naprednjački i socijalistički poslanici će terati po svome, praviti da su izbori bili regularni, pa tako i da je skupštinski saziv koji su inznedrili legitiman, optuživaće opoziciju za sve i svašta i na njene akcije organizovati kontraakcije, a kontrolisani mediji će raditi svoje. Sve već viđeno.
Opozicija opredeljena za politiku da se protiv golog pravnog i medijskog nasilja bori nenasilnim metodama, može samo da se nada da će neki drugi vetar početi da duva iz Brisela i Vašingtona. Da li je ta nada realna, videće se već za dva dana kada bi Evropski parlament trebalo da izglasa Rezoluciju o srpskim izborima – stepen njene oštrine biće nagoveštaj da li bi eventualno moglo da dođe do promene politike „zapadnih partnera“ prema Aleksandru Vučiću koji zarad vlasti ruši i ono što je preostalo od pravne države i parlamentarne demokratije u Srbiji, dok polako, ali ubitačno, zaokružuje nezavisnost Kosova.
Ukoliko ne dođe do opipipljive promene odnosa „zapadnog stranog faktora“ – izvršne vlasti EU i SAD – prema izvrgavanju ruglu demokrtije u zemlji koja ima status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, opozicione stranke bi morale da se prisete da nije baš laskavo biti neko ko uvek na isti način pokušava da promeni iste stvari sa istim rezultatom.
Jer princip vladanja Vučića, manipulacija izbornim procesima, zloupotreba Skupštine, kontrola medija, policije i pravosuđa traje već bezmalo dvanaest godina.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve