„Potpisao sam u Zubinom Potoku, kao što rade drugi to ću i ja“, rekao je jedan građanin u kameru N1.
To „što rade drugi“ pa i ovaj čovek bilo je potpisivanje peticije za smenu četvorice albanskih gradonačelnika u srpskim sredinama na severu Kosova.
Ta četvorica su došli na vlast sa nekoliko desetina ili stotina glasova na lokalnim izborima koje su Srbi bojkotovali, u vreme velikih napetosti, napuštanja kosovskih institucija i barikada.
Kosovske vlasti su mislile da stvar reše administrativnim uputstvom, kojim se građani pozivaju da potpišu peticiju i traže referendum na kojem bi gradonačelnici bili smenjeni, što bi otvorilo put za nove izbore.
„Ne želim da na Severu imam četiri albanska gradonačelnika, to mi nije cilj i nije mi zabavno“, rekao je tako kosovski premijer Aljbin Kurti za bečki list „Standard“ prošlog novembra.
„Jer, zbog slabe izlaznosti na izborima ovi gradonačelnici imaju mali politički legitimitet, iako su potpuno legalno izabrani“, dodao je on.
Kvaka 22
Sada su, uz podršku Srpske liste, potpisi skupljeni i predati, ali tu tek počinju nove zavrzlame bez mnogo izgleda da se situacija normalizuje, kaže nam Milica Andrić Rakić iz Nove društvene inicijative iz Severne Mitrovice.
„Zakon o lokalnoj samoupravi predviđa mogućnost lokalnog referenduma za svrgavanje gradonačelnika“, kaže ona. „Ali na Kosovu, uprkos tome što se priča da je najprogresivnija demokratija u regionu, ne postoji zakon o referendumu.“
U tome je cela kvaka – kako da se ide na referendum ako on nije ni predviđen zakonom? Jedna mogućnost je da sada gradonačelnici sami podnesu ostavke, ali njima to izgleda ne pada na pamet.
„Pre će biti da će insistirati na referendumu kao drugom koraku, i da ćemo opet nekoliko meseci čekati novo administrativno uputstvo da definiše referendum“, kaže Andrić Rakić.
„Ili će neko poslati administrativno uputstvo o peticijama pred Ustavni sud, koji će ga sigurno oboriti. Jer, svi stručnjaci su i ranije upozoravali da je potreban zakon, a ne neko uputstvo“, kaže ona.
Odugovlačenje odgovara i Prištini i Beogradu
Kako dodaje za „Vreme“, Evropska unija je vrlo svesna tih zavrzlama, ali se ipak upustila u tu igru. I dalje pritiskaju Prištinu da „normalizuje“ stanje na Severu, što uključuje i lokalne izbore na kojima bi učestvovali Srbi.
Time se uslovljava ukidanje mera protiv Kosova i pristup evropskom budžetu plana rasta.
Na pitanje kako Beograd i Srpska lista stoje prema peticiji i smeni gradonačelnika, Andrić Rakić kaže: „Mislim da Beogradu ne odgovaraju preterano izbori sada jer bi značili unutarsrpske sukobe. Već imamo razne političke opcije koje se pojavljuju. Pretpostavljam da bi sada teže bilo da Srpska lista osvoji apsolutnu vlast.“
„Pred opšte izbore na Kosovu, kojih će sigurno biti ove godine, Samoopredeljenje ne želi da vraća vlast Srpskoj listi na mala vrata pošto je dve godine sve radilo da izgura Srbe sa vlasti“, zaključuje Andrić Rakić.
Ona upozorava da srpsku zajednicu na Kosmetu trenutno najviše brine najavljeno „ukidanje dinara“, što bi dovelo u pitanje brojne egzistencije. Zato, kaže, nema ništa od normalizacije, a i Kurtiju i Beogradu odgovara da se stvar sa smenom gradonačelnika razvuče.