
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Prema zvaničnim podacima koje je dobio Pokret obnove Kraljevine Srbije, broj glasača je u Novom Sadu od 17. decemebra porastao za skoro tri hiljade ljudi. Iz Crte kažu da se nove migracije birača ne mogu sprečiti ako institucije ne počnu da rade svoj posao
Opozicija se još bori za ponavljanje izbora zbog navodne seobe birača u Beograd, a već se javljaju nove optužbe pred lokalne izbore na proleće.
Za nekoliko meseci trebalo bi da budu održani redovni lokalni izboru u velikom broju gradova i opština. Među njima je i Novi Sad.
Pokret obnove Kraljevine Srbije, pozivajući se na podatke koje su dobili od Gradske uprave za opšte poslove Novog Sada, a na osnovu Zahteva za pristup informacijama od javnog značaja, saopštio je da je broj glasača u ovom gradu u roku od 23 dana porastao za 2.805 osoba.
Kako navode, u periodu od 17. decembra do 9. januara je broj birača rastao u proseku za 122 osobe dnevno.
Moželi se sprečiti?
Decembarske izbore obeležila je fiktivna selidbe birača za koju se sumnja da se događa u režiji vladajuće stranke.
Posmatračka misija Crte je odmah nakon izbora saopštila da su te migracije verovatno presudno uticale na ishod veoma tesnih izbora za Skupštinu Beograda.
Pitanje je da li se ovako nešto može sprečiti.
U intervjuu za aktuleni broj „Vemena“, programski dirketor Crte Raša Nedeljkov na pitanje da li nam se može ponovo desiti izborni inženjering i “selidbe” birača i da li je to moguće sprečiti, odogovara: „Sa postojećim načinom rada institucija, to se ne može sprečiti.“
„Jedino ako se institucije probude i počnu da štite javni interes, onda je to moguće. Ukoliko bude postojao politički interes da se u nekim opštinama radi izborni inženjering, u opštinama gde stranke iz vlasti imaju loš rejting možemo očekivati takvu vrstu “intervencija”.
“Mi više nemamo nikakvo poverenje u birački spisak. Mi ne znamo da li isti ljudi mogu fiktivno da glasaju na više biračkih mesta u različitim delovima Srbije na jednim izborima“, dodao je Nedeljkov.
Šta će biti dalje?
Aleksandar Radovanović, predsednik Izvršnog odbora Pokreta slobodnih građana, uveren je da će borba “Srbije protiv nasilja” dovesti do toga da na narednom glasanju izborni uslovi budu bolji.
„Bitno je da se ne dozvoli zamka režima da se izbori u Beogradu ponavljaju zbog nemogućnosti da se formira gradska vlast. Vlast se ne formira zato što smo ih uhvatili u krađi“, rekao je Radovanović za Dojče vele.
Ponavljanje izbora u Beogradu nije dovoljno, dodaje, „ukoliko ćemo ići ponovo na izbore s biračkim spiskom po kom je po 150 osoba upisano na adresu na kojoj ne postoje uslovi za život bilo koga“.
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve