
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Razmena linkova piratskih izdanja knjiga je svakodnevna pojava, u njoj učestvuju čak i akademske i javne ličnosti. Ipak, najveći pirati su i dalje fotokopirnice
Jedan od čini se nerešivih problema i uvek aktuelna tema ovdašnjih izdavača je piraterija. Pominju je gotovo na svakom skupu, na sajmovima knjiga godinama unazad piraterija je obavezna tema tribina i – ništa. Knjige se i dalje fotokopiraju i umnožavaju na sve ostale moguće načine.
Najnovija prilika za pričanje iste priče bio je okrugli sto na upravo završenom Sajmu knjiga, koji je održan u okviru celodnevnog programa „Kako do dobre knjige“, organizovanog u okviru predstavljanja Francuske kao zemlje počasnog gosta i Udruženja profesionalnih izdavača Srbije (UPIS).
U Srbiji veliki problem predstavljaju fotokopirnice, koje povređuju reprografska prava autora i izdavača, a internet je samo doveo do krajnjih granica iscrpljenosti klasični koncept zaštite autorskih prava, rekao je Gojko Božović, osnivač „Arhipelaga“.
„U tom pogledu nije se učinilo mnogo – ogroman broj knjiga savremenih autora i izdavača može se naći u potpuno otvorenim izdanjima na internetu ne samo u pdf-u nego i u drugim elektronskim formatima“, rekao je Božović, naglasivši da čak i akademska zajednica i pojedine javne ličnosti na društvenim mrežama objavljuju linkove ka piratskim izdanjima knjiga.
Rekao je da „za sada nema ugovora izdavača sa univerzitetima o načinu na koji se u obrazovnom procesu mogu koristiti knjige u štampanom izdanju“, i kao poseban problem naveo audio izdanja – kao piratski oblici književnih dela pojavljuju se i video snimci čitanja određenih tekstova.
Sudska praksa u odnosu na kršenje Zakona o autorskim pravima vrlo je efikasna za pojedine segmente stvaralaštva –fotografiju na primer, dok je u oblasti knjiga vrlo skromna.
Prema Božoviću, potrebna je zajednička platforma koja bi mogla da obuhvati sve moguće prakse u tom pogledu, jer “nije sve na izdavačima i autorima”.
Emina Perunić iz „Mascoma“ je ispričala da su „pre dvadesetak godina kupili autorska prava Duška Radovića, za nama nezamislive novce, u trenutku kada je na tržištu bilo bar pedesetak piratskih izdanja koja su bila tražena, dok mi naša nismo mogli da prodamo. Počeli smo krstaški pohod – pregledali sajtove, angažovali advokata, upozoravali knjižare da učestvuju u kršenju autorskih prava prodajom piratskih izdanja. Trebalo ih je edukovati da se ne sme dozvoliti objavljivanje i prodaja dela bez saglasnosti autora i odgovarajuće naknade”.
I ovog puta, kao i inače, među učesnicima nije bio niko iz bilo koje institucije vlasti u čijem domenu je ova tema.
S.Ć./SEEcult
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve