Vremenska prognoza
Sneg izazvao saobraćajni kolaps u Beogradu
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Vučić posle Banjske očajnički traži manevarski prostor, kaže istoričar Milan St. Protić. „Bez obzira da li je Vučić znao ili nije znao za Banjsku, on deluje kao nepouzdan čovek.“
Predsednika Srbije Aleksandra Vučića, prema sopstvenom priznanju, ovih dana je mučila nesanica. I to zbog dolaska “moćne” Petorke koja je u Beogradu još jednom insistirala da Srbija i Kosovo sprovedu ono što je ranije dogovoreno.
Prethodno je Evropski parlament usvojio neobavezujuću rezoluciju kojom se osuđuje “teroristički” napad u Banjskoj, te poziva Beograd da sarađuje u istrazi i čak isporuči Prištini lica sa poternice.
„Stvari se menjaju, makar u retorici“, kaže za „Vreme“ istoričar Milan St. Protić, nekadašnji ambasador u Sjedinjenim Državama i Švajcarskoj.
„Vučić je pokušao da nađe prostor za manevrisanje odlaskom u Peking, tamošnjim viđanjem sa Putinom. Šalje poruku da ima alternativa i da ne zavisi sasvim od Zapada. Ne znam koliko će to biti efikasno“, nastavlja Protić.
„Uz izbore koji dolaze, njegova pozicija biće teža. Ne bih mu sada bio u koži. Mislim da je pod većim pritiskom nego što je ikad mogao da zamisli“, dodaje on.
Radoičićevo „priznanje“ nije dovoljno?
U javnost se vratio i dašak rečnika iz devedesetih – ponovo se govori o sankcijama. Evropski parlament je pozvao na uvođenje „mera“ ako i kada se utvrdi da je Vučićeva vlast umešana u „događaj“ u Banjskoj.
To, doduše, lako može biti nikad. I može biti da će ceh za Vučića i Srbiju biti manji nego što se mislilo, nakon što je grupa naoružanih Srba krajem septembra usmrtila jednog kosovskog policajca. Poginula su tada i trojica Srba.
Odgovornost je na rečima preuzeo doskorašnji funkcioner Srpske liste Milan Radoičić, čovek sa međe mutnog biznisa i kriminala. Ali, kako kaže Milan St. Protić, to nije sasvim izbavilo Vučića.
“Bez obzira da li je Vučić znao ili nije znao za Banjsku, on deluje kao nepouzdan čovek. Jer, ako nije znao, to znači da postoje sile unutar sistema koje ne kontroliše. Ako jeste znao, onda je on izvor nestabilnosti. Verujem da je to sada najveći problem koji mora da rešava”, zaključuje istoričar u razgovoru za „Vreme“.
nr/ig
Pročitajte intervju sa Milanom St. Protićem u nedeljniku „Vreme“ od četvrtka (26. oktobra)
Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve