Izraelska vojna komanda naredila je potpunu blokadu Pojasa Gaze. Niko više ne može da uđe, niti da izađe. Obustavljena je isporuka goriva i hrane. Izrael je obustavio i snabdevanje električnom energijom. Bez struje ne može da se prečišćava voda, što znači da će uskoro ponestati i vode za piće. Preko dva miliona Palestinaca na ovom uskom prostoru hrli u humanitarnu katastrofu.
Izraelski borbeni avioni celog dana lete u pravcu Gaze i gađaju ciljeve za koje se pretpostavlja da imaju neke veze sa Hamasom. Reporter Al Jazeera izveštava da su pogođena i dva najveća univerziteta, da ima najmanje 560 mrtvih i blizu 3000 ranjenih i povređenih. Skloništa su krcata, a i ona ne pružaju veliku sigurnost. Bolnice jedva da imaju slobodnih kreveta.
Sa teritorije Gze takođe celog dana lete rakete u pravcu izraelske teritorije.
Priprema za kopnenu ofanzivu
Izrael gomila trupe na granici sa Gazom. Snimljeni su oklopni transporteri i tenkovi. Izraelska komada pozvala je Palestince da se evakuišu iz oblasti duž granice. Sve ukazuje na pripreme za izraelsku kopnenu ofanzivu.
Prevashodni cilj Izraelaca je da pokušaju da oslobode oko 100 talaca koje je Hamas uspeo da odvede u Gazu. Potom bi trebalo da usledi „uništenje Hamasa“. Kako, to nije jasno.
Stejt dipartment je potvrdio da među stradalima u napadu Hamasa ima i 9 Amerikanaca.
Bezbednosna pitanja
Jedno od glavnih pitanja je i dalje kako su izraelskim obaveštajnim službama promakle obimne pripreme za napad Hamasa, za koji mora da su znale desetine, ako ne i stotine ljudi. Da ništa nije procurelo govori o ozbiljnoj komandnoj strukturi i disciplini unutar Hamasa, kakva do sada nije bila viđena.
Sa jedne strane. Sa druge govori o državi uljuljkanoj u osećaj sopstvene snage – Hamas već dve godine nije ispalio ni jednu raketu na Izrael – i obuzetoj unutrašnjim političkim previranjima. Očigledno je da je popustila pažnja na spoljnu opasnost.
Snimci pokazuju da su se borci Hamasa u automobilima, pikapovima i na motorciklima bukvano ušetali na teritoriju Izraela, nakon što je bagerima probijena zaštitna granična ograda. Na jednom mestu onesposobljeno je automatsko mitraljesko gnezdo.
Jedan snimak pokazuje i kako neko na paraglajderu iz Gaze preleće granicu, dok pokraj njega desetine ispaljenih raketa gore u vazduhu.
Nakon što su upali na izraelsku teritoriju počeli su odmah da pucaju na sve što im se našlo na putu. Ko nije ubijen, zarobljen je i prebačen u Gazu. Na cestama se vide izrešetani i izgoreli automobili.
Pitanje je i kako je veliku broj palestinskih terorista nakon masovnih ubistava i otmica uspeo da se vrati u Gazu. Očigledno su imali isplaniranu i odstupnicu.
Dok je Jomkipurski rat pre tačno pola veka za Izrael bio egzistencijalna pretnja, ovaj napad Hamasa je velika emocionalna i psihološka pretnja za izraelsko društvo koje nije bilo pripremljeno za ovakvu ranjivost države.
J.H./CNN/BBC/Al Jazeera
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com