Očekuje se da će sledećeg vikenda stotine volontera i entuzijasta iz celog sveta učestvovati u najvećem organizovanom lovu na misteriozno čudovište u poslednjih 50 godina
Očekuje se da će sledećeg vikenda stotine volontera i entuzijasta iz celog sveta učestvovati u najvećem organizovanom lovu na misteriozno čudovište iz Loh Nesa još od 1970-ih, prenosi „Gardijan“.
Potragu je organizovao Centar za Loh Nes u saradnji sa volonterskim timom Loh Nes Eksplorejšn.
Oni će, kako su saopštili, rasporediti dronove opremljene kamerama koje mogu da iz vazduha prave termičke slike vode. Hidrofon će se takođe koristiti da detektuje akustične signale pod vodom.
Od dobrovoljaca će se tražiti da paze na bilo kakva pomeranja vode, uz vođstvo stručnjaka koji će ukazivati na šta treba obratiti pažnju i kako beležiti to što je nađeno.
Alan Makena, iz Loh Nes Eksplorejšna, koji će iz Centra za Loh Nes svakog jutra uživo izveštavati volontere, rekao je da se nada da će ova potraga inspirisati novu generaciju entuzijasta.
„Oduvek nam je bio cilj da snimimo, proučavamo i analiziramo sve vrste prirodnih ponašanja i pojava koje je možda teže objasniti“.
Jegulja i cirkuski slon
Legenda o čudovištu datira još iz srednjeg veka kada je irski monah Sveti Kolumba naišao na „vodenu zver“ u Nesi, reci koja teče iz jezera.
Ali kao gavna istorijska referenca uzima se 1933. godina kada je Aldi Mekej, menadžerka hotela Drumnadrochtit, jedne večeri zaprepašćena ušla u bar i rekla gostima da je bila svedok „vodene zveri“.
Upravo je ova priča, koju je tada objavio škotski list The Inverness Courier, pokrenula svetsku fascinaciju i traganje za „neuhvatljivim čudovištem“ koje je preživelo u dubinama jezera.
Foto: Pixabay/simple
Priča je takođe bila inspiracija za teorije zavere i neutemeljena objašnjenja koja su godinama nuđena. Jedna od njih je da je životinja možda bila nekako preživeli preistorijski vodeni reptil „Plesiosaurus“ – ogromna jegulja ili čak cirkuski slon koji pliva.
Šezdesetih godina prošlog veka osnovan je istražni biro za Loh Nes koji je 1972. godine preduzeo najveću pretragu jezera do sada.
Godine 1987, Operacija Deepscan je rasporedila sonarnu opremu po širini jezera i tvrdila da je pronašla „neidentifikovani objekat neobične veličine i snage“.
Lovac Stiv Feltam ušao je u Ginisovu knjigu rekorda za najduži neprekidni lov na čudovište iz Loh Nesa. Njegov lov na Nesi dolazi 90 godina nakon priče o Aldi Mekej.
Kao sa razglednice
Loh Nes se proteže od grada Invernesa na severu do Fort Vilijama na jugu.
Ima poseban oblik u odnosu na druga jezera – duguljast i tanak.
Foto: Pixabay/Eszter Miller
Sa 56 kilometara kvadratnih, ovo drugo po veličini škotsko jezero posle Loh Lomonda. Dugačko je 36 kilometara i duboko 240 metara.
Sadrži više slatke vode od svih jezera u Engleskoj i Velsu zajedno. Prosečna temperatura jezera je oko 5.5 stepeni Celzijusa.
Unutar njega nalazi se veštačko ostrvo po imenu Ostrvo Trešnje. U okolini se nalazi devet sela, kao i zamak Urkuhart iz 13. veka. U selu Drumnadrohit održava se „Loh Nes centar i izložba“.
A.E/The Guardian/BBC
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Posle četvrtog privođenja od početka studentskih protesta tviterašu Kristalu Met Dejmonu (Marko Marjanović) zabranjen je pristup društvenim mrežama, pojavljivanje na javnim skupovima, a dva puta mesečno mora da se javi u policiju
Više od 200 Ruskinja i Rusa dobilo je srspko državljanstvo van standardne procedure, odlukom Vlade u kojoj se navodi da je to „u nacionalnom interesu“ Srbije
„Pozivam studente na još snažniju blokadu, a građane da snažno podrže studente u ratu. Mi smo zemlja kojoj je režim objavio rat. U ratu nema ni Velikog petka, ni Vaskrsa, ni praznika, ni rođendana“, kaže za „Vreme“ predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević, povodom njegove izjave da je Vučić naredio hitno razbijanje blokada
U toku je četvrti dan blokade zgrada Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici u Beogradu i na Košutnjaku. Javni servis je bio prinuđen da promeni programsku šemu
Pokret Kreni-promeni tvrdi da su do sada primili prijave za čak 410 institucija koje su, navodno, vršile pritisak na zaposlene da prisustvuju mitinzima SNS-a. Među njima su najčešće škole, vrtići, centri za socijalni rad i domovi zdravlja
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!