img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Deca sa smetnjama u razvoju

Nadrilekarstvo: Kursevi za lečenje autizma na Instagramu za 497 evra 

17. avgust 2023, 13:28 Sanja Zrnić
Foto: Unsplash
Copied

Na društvenoj mreži "Instagram", protekle nedelje je u centar pažnje dospeo profil "Reši autizam”. Na njemu jedna žena, roditeljima dece sa autizmom i drugim razvojnim poremećajima nudi "kurseve" za rešavanje njihovih problema i to ne za sitan novac

Tridesetdvogodišnja žena predstavlja se na Instagramu kao majka dva dečaka, od 10 i šest godina. Kaže da je po struci dirigent i vodi hor za decu i odrasle pri jednoj crkvi u Beogradu. Ali, kako kaže,  primarno joj je da radi na edukaciji roditelja sa decom sa autizmom i drugim neurorazvojnim poremećajima.

Tvrdi da se godinama edukuje na tom polju, na čemu je masterirala sa svojim starijim sinom.

Ona nudi dva kursa. Jedan se zove “Autizam čita” i sastoji se od dva „Zoom razgovora“ i propratnih materijala, po ceni od 197 evra. Dok se drugi zove  “Reši autizam” i u njemu nudi svoje sedmogodišnje lično iskustvo rada sa savremenim metodama. Taj kurs traje četiri nedelje, dobiju se materijali, može se čak četiri puta po jedan sat razgovarati na „Zoom-u“ sa njom, a mejlom joj možete i postavljati dodatna pitanja za 497 evra. 

Rodtelji dece sa autizmom ostavljeni u pustom polju

Roditelje dece sa autizmom je uzmenirilo oglašavanje ovakvih metoda, te su se obratili i udrženju “Autizam – Pravo na život” kako bi javno ukazali na ovaj problem. S obzirom da promoterka pomenutih kurseva nema potrebne kvalifikacije, predsednik ovog udruženja Dario Rosi, govorio je za portal “Vremena” o tome da li su ovakve ponude na tržištu dozvoljene i regulisane.

“I sistem i društvo su od autizma digli ruke. Dali su porodicama po čuturicu vode i ostavili ih na pustom polju da se vrte u krug. Smernice o autizmu Ministarstva zdravlja su možda mogle, ali ih nažalost nikuda nisu usmerile. Na deo o alternativnim metodama nedokazanog ili štetnog delovanja, tržište je reagovalo kao bik na crveni plašt. Zato što su smernice neobavezne, bez instrumenata evaluacije i kontrole i bez ikakve želje da se na divljanje tržišta utiče, ili se kojim slučajem tržišno orijentisanim kolegama zameri”, kaže za portal Vremena Rosi.

On dodaje da tržište najbolje zna  koliko ljudska muka zna biti profitabilna.

“Tržište k’o tržište, gladno. Još ako je muka celoživotna, ihahaj. Naše tržište podešeno je na turboliberalno, gde te niko ne pita ni ko si bre ti, ni šta od škole imaš, nit’ da li si uopšte pismen, je’l imaš neku referencu. Nego te pusti da po njemu mlatiš lasno k’o po gloginjama. A sistem ćuti, društvo žmuri, roditelji pasivni… Ima li šta gore? Ima ! Gore je kad roditelj postane proaktivan, ali na potpuno pogrešan način. Na stranu roditelji manekeni autizma, ali ima i onih koji hoće da štrpnu komad tržišta. I naplate svoje roditeljsko iskustvo i svoju roditeljsku ostručenost. I to ne od sistema, tajkuna, IPA i drugih fondova, nego od crkavice drugih roditelja”, kaže Rosi.

Komenatri roditelja na Instagramu

Na Instagram objavama profila “Reši autizam” mogu se videti i komentari roditelja koji su se našli u neverci što se ovakve stvari olako prodaju, za ne tako mali novac.

“Da li ima neko da nas zaštiti, osim našeg zdravog razuma, koji je nekada zamućen mukom i željom da pomognemo svom detetu”, jedan je od komentara roditelja na društvenim mrežama povodom usluga koje nudi pomenuta majka.

Druga majka se pita:  “Zar ne bi svako od nas, ukoliko bi našao rešenje za svoje dete, na razglas išao i svim roditeljima pomagao besplatnim savetima”, dok je jedan otac upitao zašto ova osoba do sada nije dobila Nobelovu nagradu, jer izlečenje od autizma zaslužuje ovo prestižno priznanje.

Nije poznato koliko ljudi ima sa autizmom

Iz udruženja “Autizam-Pravo na život” navode da su u februaru 2020. godine, poslali dopis Institutu Batut s pitanjem koliko ima dece sa smetnjama u razvoju.

“Odgovorili su nam da u Srbiji ima 57 dece sa smetnjama u razvoju. Ja sam upoznao 2000 dece sa autizmom, a nisam se mnogo kretao”, kaže Rosi i ističe da su to isto pitanje Batutu opet postavili u februaru prošle godine i da je ovog puta njihov odgovor bio –  164.

U Zakonu o zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva, član 56,  piše da će se novčanom kaznom u iznosu od 50.000 do 2.000.000 dinara kazniti za prekršaj zavod za javno zdravlje osnovan za teritoriju Republike Srbije ako ne vodi registar lica obolelih od bolesti od većeg javno-zdravtsvenog značaja. Koliko je poznato, do sad ni jedna kazna nije izrečena.

“Već godinama imam ozbiljnu dilemu u rangu onog zapitanja šta je starije, koka ili jaje. Razmišljam da li je totalni stručni sistemski amaterizam posledica toga što smo se kao društvo osebičili i prozlili, pa postali nezainteresovani za bilo šta mimo svoje guzice. Ili je takav sistem izbušen favorizovanjem poslušne neukosti prestao da se društvom bavi, zapustio ga i ostavio samog sebi. Što nikada i nigde na dobro nije izašlo”, kaže Rosi.

Iz ovog udruženja kažu da bi sistemsku promenu mogao da donese samo roditeljski bunt.

Sanja Zrnić

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Autizam deca sa smetnjama u razvoju
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Valjevo

26.jul 2025. S.Ć.

Četvorica uhapšenih pušteni na slobodu: Računajte na brucoše

Među četvoricom uhapšenih koji su u subotu pušteni u Valjevu je i Lazar Geratović, kome su građani megafonom javili da je primljen na FTN u Novom Sadu

Vremenske nepogode

26.jul 2025. K. S.

RHMZ upozorava: Stiže nevreme

Posle vrelog dana, u južnim i istočnim delovima Beograda očekuje se nevreme, upozava RHMZ

Ekstremne vrućine

26.jul 2025. K. S.

Vrhunac toplotnog udara: Ove subote do 43 stepena

U većem delu zemlje na snazi crveni meteo-alarm, a temperatura će dostizati 43 stepena Celzijusa

Politička kriza i protesti u Srbiji

Protesti u Srbiji

26.jul 2025. Dijana Roščić / DW

Nemački javni servis: Vruća srpska jesen u najavi

Protesti u Srbiji postaju sve intenzivniji. Čini se da oštar odgovor vlasti dodatno podstiče ljude da im se priključe. Uskoro, kad prođe žetva, mogli bi da im se pridruže i seljaci, piše nemački javni servis ARD

Đuro Macut: Određene kvote za upis na fakultete

Visoko obrazovanje

26.jul 2025. K. S.

Macut: Najveća obrazovna kriza u istoriji Srbije

Svi državni univerziteti rade, izjavio je premijer Srbije Đuro Macut, dodavši da je ovo najveća obrazovna kriza u istoriji zemlje

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Povezane vesti

Intervju

17.april Milica Srejić

Dario Rosi: Ovo društvo ne zna čak ni koliko dece boluje od autizma

“Sve je isto kao i kada je moj sin imao tri godine, i sada, kada ima 20 godina, priča je identična. O odnosu društva prema njemu, ništa se nije promenilo”

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure