
Građevinarstvo
Kinezi koji su gradili srušeni soliter u Bangkoku, radili i na srušenoj nadstrešnici u Novom Sadu
Isti kineski izvođač stoji iza radova na srušenom soliteru u Bangkoku i rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu
Pravosudni sistem je, ocenjuje, dobro reagovao kada je reč o danima nakon toga i detektovanju problematičnih objava, ali sada, nakon toliko vremena neophodan je drugačiji pristup, kaže Tamara Džamonja Ignjatović
Četrnaestogodišnjakinja iz Futoga već je skoro dva meseca u pritvoru zbog toga što je, nakon masovnog ubistva u „Ribnikaru“ na školskom času, kako se sumnja, širila paniku.
Kako piše portal 021, ona nije jedina maloletna osoba koja je zbog izazivanja panike u pritvoru.
Čak osam maloletnika provelo je bar mesec dana u pritvoru u Novom Sadu nakon masakra u OŠ „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, uglavnom zbog objava na društvenim mrežama.
Prema podacima koje je 021.rs dobio od Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu putem zahteva za pristup informacijama od javnog značaja, neki maloletnici proveli su ili će provesti, najmanje dva meseca u pritvoru.
Pritvor je, u periodu od 3. maja do 26. juna, određen za jednu četrnaestogodišnjakinju, troje petnaestogodišnjaka, dvoje šesnaestogodišnjaka i dvoje sedamnaestogodišnjaka.
Samo jedan od onih kojima je određen pritvor, pušten je nakon mesec dana uz zabranu napuštanja stana, dok je ostalima pritvor određen na po dva meseca ili je naknadno produžavan.
Pravnik Milan Antonijević za 021.rs kaže da je ovo što se dešava sa maloletnicima u pritvoru „neprilično našem sistemu“, naročito kada znate da svaki od ovakvih masovnih zločina ima kasnije efekte.
„Sam zločin koji je učinjen u OŠ ‘Vladislav Ribnikar’, a posle i u Mladenovcu, nailazi na tu reakciju kod ljudi koji su na određen način skloni tome ili labilni. Držati u pritvoru ljude koji zaista ne mogu učiniti to delo, naročito ako se govori o izazivanju panike, bilo je i ostalo problematično“, kaže Antonijević.
Tamara Džamonja Ignjatović, profesorka psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu i predsednica Društva psihologa Srbije za 021.rs kaže da je, kada su u pitanju ovakvi događaji kao što je bio onaj u „Ribnikaru“, važno reagovati na svaku objavu na društvenim mrežama koja pruža podršku tom delu ili kojom se zastrašuje sličnim pretnjama.
Pravosudni sistem je, ocenjuje, dobro reagovao kada je reč o danima nakon toga i detektovanju problematičnih objava, ali sada, nakon toliko vremena neophodan je drugačiji pristup.
Ceo tekst poročitajte na portalu 021.rs.
B.G./021.rs
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Isti kineski izvođač stoji iza radova na srušenom soliteru u Bangkoku i rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu
Ruski operativci su navodno već stigli u Srbiju, dok američki FBI u odgovoru za „Vreme“ niti potvrđuje niti demantuje da je uključen u istragu huka i stampeda u Kralja Milana
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u ponedeljak (31. mart) da u sredu (2. april) počinju konsultacije o novoj Vladi i rekao da se pet ili šest lista prijavilo da dođe na razgovor
Povodom napada na dekanku niškog Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović i u znak podrške univerzitetskoj zajednici, protesti u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu
Članovi Saveta Univerziteta u Beogradu najoštrije osuđuju izjave nosilaca javnih funkcija kojima se poziva na hapšenje rektora tog Univerziteta Vladana Đokića, kao i neprimeren i socijalno neprihvatljiv pritisak na akademsku zajednicu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve