Društvenim mrežama već nekoliko dana unazad kruži spisak od 14.000 navodnih bot naloga Srpske napredne stranke (SNS). Analizom objavljene tabele sa imenima, prezimenima, okrugom i linkovima ka profilima na Tviteru, utvrđeno je da u Srbiji “botuje” oko 3.162 osobe. ”Vojska botova” nije izmišljena u Srbiji, a jedna od najpopularnijih je kineska “Brigada 50 centi” koja “zapošljava'' čak 2 miliona ljudi
Direktor saobraćajnog preduzeća „Lasta“ i član glavnog odbora SNS-a Vladan Sekulić, objavio je pre nedelju dana na svom instagram nalogu video spot pod nazivom “Stop stranoj propagandi” u kojem se targetiraju novinari i voditelji N1, Nove S i novina Nova.
U videu direktor “Laste” poručuje da se „moramo suprotstaviti ovom zlu“ uz snimke skakavaca i drugih insekata štetočina.
Društvenim mrežama već nekoliko dana unazad kruži i spisak od 14.000 navodnih bot naloga , ljudi koji su bili plaćeni da kreiraju i dele ovakve i slične sadržaje.
Profili za pisanje pohvala SNS-u i kritičnih i uvredljivih komentara na račun opozicije, uglavnom su lažni i pod drugim imenima, dok neki „botuju“ sa svojih pravih profila, gde objavljuju i fotografije sa štandova SNS-a, kao i u majicama sa stranačkim obeležjima.
O spisku naprednjačkih botova pisali su i regionolani mediji koji su ga okaratkerisali kao „spisak Vučićevih ratnika“, „Vučićevu internet brigadu koja truje Srbiju“ i „nezapmaćeni skandal“.
Nezvaničan spisak SNS botova
Tabela nije zvanična i nije moguće utvrditi da li su podaci u potpunosti tačni, ali su na spisku objavljena imena i prezimena, okrug i linkovi ka tviter profilima te su pojedinci lako zaključili da se radi o njihovim sugrađanima, komšijama ili rođacima.
Svi su članovi SNS-a, a uglavnom su zaposleni u državnim preduzećima, te im je, kako je jedna žena sa spiska svedočila za N1 , “botovanje” u opisu posla.
Foto: Tviter/@protivdictature
Zadatke su prihvatali iz različitih razloga, ali većinom jer su ucenjeni ili u strahu da ne izgube posao.
Botuju 3.162 osobe
Prema objavljenom spisku “botova”, 27. juna ove godine, Srpska napredna stranka ima na raspolaganju oko 4.800 bot-naloga na Tviteru, dok je broj takvih naloga na Fejsbuku, Instagramu i Tiktoku prilično ujednačen i iznosi oko 3.200.
Iz tabele se zaključuje da jedna osoba obično je zadužena za vođenje više naloga i predstavlja se pod različitim lažnim identitetima. Novinari Fake news tragača su utvrdili ukupan broj individua koje su angažovane u ovom sistemu i došlo se do 3.162 osobe, tako što se tražio broj unikatnih kombinacija polja „ime i prezime“ i „opština“.
Ovu procenu treba uzeti s manjom rezervom, budući da postoji šansa da dve različite osobe iz iste opštine nose isto ime i prezime.
Analizom je uvtđeno i da je najaktivnije bot-žarište u Kruševcu (87 osoba), a slede Šabac (70) i Leskovac (63). Prosečan broj botova po aktivnoj opštini / gradu je dvadeset, s tim da su – ako je verovati podacima – sve opštine Kosova i Metohije, kao i Bosilegrad, Crna Trava, Doljevac, Gadžin Han, Preševo, Trgovište i Tutin trenutno bez angažovanih botova.
Brigada 50 centi
“Botovanje” i “trolovanje” komentarima na internetu nije izmislila Srspka napredna stranka. Širom sveta, vladajuće političke partije zloupotrebljavaju društvene mreže na ovaj način. Političke partije koriste botove za razne „prljave kampanje“, a u poslednje vreme ih čak zamenjuju i veštačkom inteligencijom.
Brigada od 50 centi, takođe poznata kao vojska od 50 centi, žargonski je izraz u Kini, za grupu onlajn botova zaposlenih u Komunističkoj partiji Kine (KPK) za koje se kaže da su plaćeni 50 centi (US$ .07) za svaki pro-Kineski post.
Prema izveštajima medija, KPK angažuje oko 500.000 do 2 miliona “botova ”, a najviše posla imaju tokom događaja kao što je Dan državnosti Kine, preneo je VOA News.
„Nije važno da li je godišnjica Kulturne revolucije ili Komunističke partije ili Dan državnosti – to je uvek napet trenutak. To je tačka kontrole,” rekao je David Bandurski, urednik Kineskog medijskog projekta Univerziteta u Hong Kongu.
“Atntibotovski zakon”
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) ocenio je da je „neuspešna medijska trasformacija od Srbije napravila ‘botovsko društvo'“. BIRODI i Građanski preokret zatražili su u saopštenju usvajanje „antibot zakona“, kao preduslova za razvoj modernog, građanskog, demokratskog društva u Srbiji.
Kako su objasnili, „stubovi botovskog društva su mediji”, jer je zbog nepostupanja REM-a i niskog uticaja strukovnih udruženja na primenu Kodeksa novinara, „botovsko ponašanje postalo legitimno i legalno“.
Pozvali su SNS „da rasformira svoju fabriku botova“, a Vladu Srbije, javna preduzeća, ustanove i lokalne samouprave da izvše internu kotrolu osoba koje su na spisku botova SNS-a“.
Zatražili su od državne revizorske institucije i budžetske inspekcije da naprave kontrole dobijanja i realizacije ugovora između organa vlasti i osoba koje se nalaze na objavljenom spisku.
Traže i da Republičko javno tužilaštvo odredi organ koji bi postupao s tim u vezi, a od Ministarstva informisanja i telekomunikacija da započne rad na izradi „antibot zakona“.
Od Zaštitnika građana, Agencije za sprečavanje korupcije i poverenice za ravnopravnost traže da naprave izveštaje sa preporukama i pokretanu postupke iz svoje nadležnosti.
Informacije o spisku botova koji je dospeo u javnost niko iz Srpske napredne stranke do sada nije ni potvrdio ni demantovao.
Z.S/Fake news tragač
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Sumanuto je da se uđe u parlament i da se održi sednica kao da je sve u redu, a ništa nije u redu. Ako se blokira, dajte sve da blokiramo. To je pitanje doslednosti i efikasnosti“, kaže lider Novog DSS-a Miloš Jovanović
Dok prosvetni radnici ove nedelje odlučuju šta će dalje, ministarka prosvete Slavica Đukić-Dejanović ispovedila je na televiziji da je predsednik Aleksandar Vučić s pravom bio ljut na nju
Izjava poslanika SNS Vladimira Đukanovića da je „dete vlasništvo države do punoletstva“ kosi sa svim domaćim i međunarodnim pravnim aktima i konvencijama o pravima deteta, saopštila je Unija studenata socijalnog rada Fakulteta političkih nauka
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Botovi u Srbiji su – provaljeni. Ne samo kao generalna pojava već i poimence. To se dogodilo ne samo zato što ruski model nije primenjiv na malenu Srbiju, jer je naše online mnjenje daleko manje a broj korisnika društvenih medija donekle konačan i saglediv, već zbog grešaka ljudskog faktora: bukvalnog izvršavanja bukvalno shvaćenih zadataka
Politički život – spisak mogućih svedoka-saradnika
Dve odmetnute žene koje su priznale da su bile botovi vlasti, jedan haker i nekoliko ultradesničarskih organizacija čija je tačka preseka poslanik Vladimir Đukanović, dokazuju ono što smo slutili: vladajuća većina je ledeni breg, samo vrh se vidi iznad površine, dok je najopasniji i najubitačniji deo skriven u dubini
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!