Nevladine organizacije za prava dece, Centar za prava deteta, Mreža organizacija za decu Srbije i Save the Children danas su saopštile da pozdravljaju prihvatanje preporuka države, koje su ključne za unapređenje položaja dece u Srbiji i njihov rast i razvoj.
Zakonska fizičkog kažnjavanja dece, jačanje mehanizama koji obezbeđuju zaštitu dece od nasilja u svim okruženjima, jačanje inkluzivnosti u obrazovanju i poboljšanje celokupnog normativnog okvira koji se tiče prava deteta, neke su od preporuka koje je Srbija prihvatila u nedavno završenom procesu Univerzalnog periodičnog pregleda.
Među usvojenim preporukama koje su važne za dobrobit dece su i rad na unapređenju zakona i borba protiv nasilja u porodici, nasilja nad ženama i devojčicama, kao i unapređenje sistema kako bi se iskorenio dečiji brak.
Posvećenost deci ključna u ovom trenutku
“Posvećenost deci na svim nivoima društva ključna u ovom trenutku, kada se Srbija suočava sa posledicama ekstremnog nasilja u školi, velikom tragedijom koja je izazvala i niz pratećih potresa, ali i dovela do saglasnosti u vezi sa tim da se mora učiniti sve kako bi se deca zaštitila“, ističe se u saopštenju organizacije Save the Children.
Dodaje se da je „posebno važno usvajanje i ostvarivanje preporuka koje se tiču inkluzivnosti i zabrane diskriminacije, kako u obrazovanju, tako i drugde, koje pokazuju posvećenost tome da sva deca imaju kvalitetno obrazovanje i sve usluge, uključujući decu u ranjivoj situaciji kao što su deca Romi, deca izbeglice i migranti, deca sa invaliditetom“.
Univerzalni periodični pregled (UPR) je mehanizam u nadležnosti Saveta za ljudska prava Ujedinjenih nacija, specifičan po tome što države međusobno procenjuju ostvarivanje ljudskih prava, i daju preporuke kako da se ona unaprede u svakoj ponaosob.
UPR se odvija u ciklusima od pet godina, i Srbiji je ovo četvrti ciklus u kojem učestvuje.
Neophodan Ombudsman za decu
O preporukama koje nije prihvatila, Srbija ima vremena da se izjasni do kraja septembra, na narednoj sednici Saveta UN za ljudska prava.
Među tim preporukama su usvajanje Zakona o pravima deteta i uvođenje institucije Zaštitnika prava deteta. Iako Nacrt zakona o pravima deteta i Zaštitniku prava deteta postoji i prošao je fazu javne rasprave u junu 2019. godine, još uvek se odlaže proces njegovog usvajanja.
Takođe, neophodno je usvojiti i sprovesti preporuke o unapređenju socijalnih programa za decu pogođenu siromaštvom i o unapređenju zakonskog okvira koji se tiče zdrave životne sredine. Zagađenje, klimatske promene i propadanje zdravog prirodnog okruženja najviše pogađaju decu, često su u direktnoj vezi sa siromaštvom, i ugrožavaju kako zdrav rast i razvoj dece, tako i njihovu bližu i dalju budućnost.
Z.S/Save the Children
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com