Komentarišući poskupljenje struje, stručnjak za energetiku Miodrag Kapor izjavio je za Euronews Srbija da je zbog dosadašnjeg neracionalnog upravljanja resursima i situacijom u EPS-u ovo davno bilo neophodno, kao što je potrebna i reorganizacija ovog preduzeća.
„Povećanje cena je davno bilo neophodno. To niko ne voli, ali ona je odavno bila socijalna kategorija i još uvek je. Mi i dalje plaćamo najjeftiniju cenu eletkrične energije. Ne zbog toga što smo mi daleko produktivniji od ostatka Evropa, već zbog politike ove države. Dakle, tu subvencionisanu cenu plaćaju svi građani. Trošili je više ili manje. Mi nerentabilno i neracionalno upravljamo našim resursima i sada smo došli u situaciju kada nam je MMF rekao da, zbog situacije u EPS-u i gubitaka, mi prosto to moramo to da uradimo, jer će u suprutnom posledice biti mnogo gore za građane“, rekao je Kapor.
Plaća se i kad se ne troši
Čak i kad su im svi uređaji isključeni, građani plaćaju račun za struju. Svakog meseca plaćaju se tarife za “trošak garantovanog snabdevača” i “obračunsku snagu”, bez obzira na to da li je na mernom mestu bilo potrošnje električne energije ili ne.
Šta više, potrošačima je račun dodatno veći jer se na akcizu od 7,5 odsto na struju obračunava PDV, tako da se u ovom slučaju plaća porez na porez.
Direktor Instituta FEFA Goran Radosavljević kaže da je ipak sve po zakonu.
„Zakon je propisao da se na cenu u koju su uračunati i drugi porezi ili nameti (akcize, naknade i sl.) plaća PDV. To je pravilo u svim zemljama koje imaju porez na dodatu vrednost kao oblik poreza na potrošnju“, objasnio je za “Politiku”.
Iako je plaćanje poreza na dodatu vrednost na akcizu apsurdno jer nema dodate vrednosti u porezu, ovo pravilo je ustaljeno i više ga niko ne dovodi u pitanje, naglašava.
„Razlog je jednostavan. Država time ubira mnogo veće prihode. Akciza je inače davno prestala da bude poreski oblik koji ima za cilj smanjenje negativnih eksternalija već je postala sredstvo za punjenje budžeta. To je posebno odlika srednje i niže razvijenih zemalja u kojima su indirektni porezi (pre svega akcize i PDV) dominantni“, istakao je tada Radosavljević.
Uz sve to na računu za struju nalazi se i pretplata za RTS.
Osim struje od danas je i gas skuplji za 10 odsto.
B.G./Euronews Srbija/Politika
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com