Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Snimanje porođaja na GAK-u koje je zgrozilo javnost gledalo je u jednom momentu 200 ljudi. Medicinska sestra je suspendovana i protiv nje je pokrenut disciplinski postupak, dok javnost i dalje čeka odgovor nadležnih na mnogo pitanja
Medicinska sestra iz GAK “Narodni front” iz Beograda noćas je načinila nešto što dosad nije viđeno u Srbiji: snimala je uživo porođaj koji je u jednom trenutku u prenosu gledalo više od 200 korisnika TikTok aplikacije.
Ona je u snimku koji je emitovan na TikToku gotovo profesionalno, iz ćoška sale pažljivo kadrirala trenutak koji je zgrozio javnost u Srbiji, šokiravši, kako se dan posle ispostavilo, i nadređene u “Narodnom frontu”.
Zbog ovog bizarnog postupka oni su je hitno suspendovali i pokrenut je disciplinski postupak protiv nje.
“Istovremeno se zahvaljujemo svima koji su nam blagovremeno ukazali na ovakvo dešavanje, da bi smo mogli promptno da reagujemo i preduzmemo sve neophodne mere da se tako nešto nikad ne ponovi“, navela je uprava GAK “Narodni front”.
U saopštenju se napominje da je mera zloupotrebe mobilnih telefona u porodilištu i operacionoj sali i dalje na snazi.
Nije joj prvi put
Dotična medicinsk sestra, koja se na društvenim mrežama predstavljakao „Jellena“, navodno već duže vreme deli snimke porođaja na TikTok-u, od fotografija sa porođajnog stola, preko priprema instrumenata i lekova za spinalnu anesteziju, do izvlačenja bebe iz stomaka prilikom carskog reza, pa sve do stavljanje bebe majci u naručje.
Ona se na TikTok-u hvali da je pre GAK-a 15 godina provela na Onkološkom institutu.
Pre sinoćnjeg porođaja je svojim pratiocima napisala da pripreme pitanja koja ih zanimaju.
Mnogo pitanja bez odgovora
Javnost je ponovo šokirana. Po ko zna koji put. Građani opet imaju more pitanja koja se tiču sveopšteg sunovrata srpskog društva.
“Da li je moguće da kao društvo više nemamo svesti šta je ispravno, a šta ne. Da li je moguće da neko misli da nešto tako intimno kao porođaj treba da lajv strimuje. TikTok nalog, kao i svi doktori na porođaju koji su znali da se prenosi lajv, zaslužuju da snose krivičnu, a svakako i građansku odgovornost. Narušena je privatnost pacijenta, još važnije njena čast”, navodi jedan čitalac za N1.
Mnogo je tu još pitanja na koje srpsko društvo verovatno neće dobiti odgovor: „Šta je medicinsku sestru motivisalo da snima ženu kako se porađa?”; “Zašto niko od kolega u sali koji su, bar neki, sasvim sigurno videli šta radi nije reagovao na ovaj bizaran čin?”; “Kako je moguće da je pored doktora, dakle nadređenog, koristila mobilni telefon usred porođaja?”; “Da li je imala dozvolu porodilje?”; „Zašto ta medicinska sestra nije nije razumela gde je granica pristojnosti, šta se sme, a šta jednostavno ne sme činiti?“.
S druge strane, snimanje porođaja uživo nekako se i uklapa u aktuelno nametnut profil društva koje egzistira na rijaliti programima, posetama kriminalaca osnovnim školama, uzurpiranju Skupštine Srbije nekih opskurnih voditeljki i kačenju snimaka verbalnog i fizičkog zlostavljanja drugih lica zarad lajkova. Lestvica se diže sve više i više.
Na kraju izgleda da treba naglasiti i da je unošenje mobilnih telefona u operacionu salu, dakle i u salu za porođaje, zabranjeno.
I.Đ./N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta tera vlast da tretira univerzitete kao organizovanu kriminalnu grupu? Zbog čega načelnici i inspektori ljube u ruku kapuljaške siledžije i jajare koje su, koliko jučer, hapsili? Kako su od Republike Srbije kao države preostale još nakrivljene, izgrebane i ofucane kulise. I zašto je naprednjački režim pred neizbežnom implozijom
Dragan J. Vučićević je za Vučića ono što trenutno Kim Džong Un uvodi kao posebnu instituciju, koja ima za cilj da decu uzrasta od sedam do 16 godina instruiše kako se pravilno voli Vođa. “Informer” se očigledno ne bi usrećio sa mladima, pa je njegov zadatak da neprekidno širi mržnju i strah u Vučićevom izbornom telu
Osnovno svojstvo funkcionalne porodice predstavlja dobra komunikacija među njenim članovima i ko god je usvojio ova ponašanja u detinjstvu imaće velike šanse da i u širim društvenim grupama uspe sebe da predstavi i izrazi, odnosno da druge sasluša i razume
Svakog 2. aprila obeležava se Svetski dan osoba sa autizmom. O njihovim životima i problemima sa kojima se suočavaju u svakodnevnom životu, govori se malo
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve