Vremenska prognoza
Sneg izazvao saobraćajni kolaps u Beogradu
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
U Skupštini Srbije je u toku sednica koja za jedinu tačku dnevnog reda ima izmene i dopune Zakona o ministarstvima. Nakon što ga vladajuća većina usvoji, sledi formiranje nove vlade Ane Brnabić koja će imati četiri ministartsva više od prethodne
Više od šest mesesi posle parlamentarnih izbora i dve nedelje pred istek roka za formiranje nove vlade, poslanici u Skupštini Srbije počeli su juče, a nastavljaju danas, raspravu o izmenama Zakona o ministarstvima, prema kojem će nova vlada Ane Brnabić imati četiri ministarstva više nego prethodna, ukupno 25.
Novina su Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine i Ministarstvo za javna ulaganja.
Dosadašnje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja biće razdvojeno i formiraće se Ministarstvo prosvete kao zasebno i Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.
Razdvojiće se i dosadašnje Ministarstvo omladine i sporta, pa će nova ministarstva biti Ministarstvo turizma i omladine i Ministarstvo sporta, a razdvajeno je i dosadašnje Ministarstvo kulture i informisanja, pa će se formirati Ministarstvo kulture i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, piše FoNet.
Najavljeno je i formiranje Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu.
Partijsko podmirivanje
Poslanik Zeleno levog kluba Robert Kozma oceno je da nacrt izmena Zakona o ministarstvima pokazuje da će građani dobiti „frankenštajn ministarstva“ i da su pretumbacije pravljene u skladu sa partijskim i personalnim podelama.
Rekao je da je jedno od „frankenštajn rešenja“ stvaranje Ministarstva turizma i omladine i da to pokazje odnos države prema mladima kojima se poručuje „znamo da će oni otići, pa neka uzmu turistički aranžman i odu iz Srbije“.
Kozma kaže da su hitne sednice, kakva je ova o Zakonu o ministarstvima, više puta u izveštajima Evropske komisije označavane kao loša praksa, a da ih nije bilo samo dok je opozicija bojkotovala parlament i izbore. Čim se vratila u Skupštinu, sednice se ponovo zakazuju za manje od 24 sata.
Kozma je rekao i da je glavna prepreka za ulazak Srbije u Evropsku uniju Srpska napredna stranka, koja kao izgovor koristi neuvođenje sankcija Rusiji, jer govori da je sve ostalo u godišnjem izveštaju EK dobro, ali da to nije tačno, jer su naglašeni problemi i u slobodi medija, borbi protiv korupcije i kriminala, energetskoj bezbednosti i životnoj sredini.
I dalje: „Ne može se očekivati od SNS da razreše korupciju, jer je oni proizvode, da prestane da vrši pritisak na novinare, jer oni izbore dobijaju zbog nejednake borbe. Borba protiv organizovanog kriminala je borba unutar vladajuće porodice. Belivuk govori o članovima familije sa kojima se razišao“.
Veća vlada za vanredne okolnosti
Opozicija je na sednici Parlamenta i konferencijama za novinare ukazivala da je predloženi broj ministarstava u izmeni Zakona o Vladi Srbije veliki i da su spajani resori koje nije logično spajati.
Šef Poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov jerekao da se Vlada „mora reorganizovati“, jer će funkcionisati u vanrednim okolnostima.
Obrazlažući predlog izmena i dopuna Zakona o ministarstvima, prema kojem bi Vlada imala 25, a ne 21 resor kao sada, Jovanov je rekao da je pred novom vladom važan i krupan zadatak da očuva svoju poziciju da slobodno odlučuje sa kime i kako sarađuje i „da svima jasno poruči da je ovo naša zemlja i naši građani, za koje se borimo.“
Zašto nema ministarstva za KiM
Predsednik Dveri Boško Obradović ukazao je da se predlaže da Srbija ima 25 ministarstava, dok Francuska ima 18, a Nemačka 16, te pitao zašto nema strateški bitnih ministarstava za Kosovo i Metohiju i za Srbe u regionu i rasejanju.
I predsednica stranke Zavetnici Milica Đurđević je tražila formiranje ministarstva za KiM i dijasporu.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve