img
Loader
Beograd, 20°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Analiza

Nacionalni udžbenici: Da li će država umeti da napiše istinu

12. август 2022, 15:33 Sonja Ćirić
Foto: Tanjug
Copied

Nova školska godina će početi bez nacionalnih udžbenika iz istorije, geografije i srpskog, zato što Ministarstvo prosvete čeka mišljenje predsednika. Stranke nacionalno orjentisane traže da se izbace inostrani izdavači, a ne znaju da u Srbiji takvih ni nema. U nameri da se ostvari predsednikova inicijativa i napišu nacionalni udžbenici, niko ne pominje naučnu istinu

Nova školska godina će početi bez nacionalnih udžbenika najavljenih pre više od godinu dana.

Nakon što je prošle godine u februaru premijero emitovana Dara iz Jasenovca, u vreme kad su se polemike o kvalitetu i svrsi ovog filma stišavale, ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin  je u Parlamentu 24. februara izjavio da „udžbenik istorije mora da napiše država Srbija“, apostrofirajući događaje iz Drugog svetskog rata i ratove na prostoru bivše Jugoslavije. Poslanicima je poručio „nemojte da nam drugi pišu istoriju“.

Sutradan je, na istom mestu, ministar prosvete Branko Ružić predložio da se Dara iz Jasenovca emituje u srednjm školama.

Odmah nakon njih dvojice, to isto ponovio je predsednik Aleksandar Vučić ali kao da je to njegova ideja i inicijativa, i na svoj način objasnio narodu zašto srpska deca treba da uče istoriju, maternji jezik i geografiju iz udžbenika koji će im napisati i pripremiti država. Rekao je da su to udžbenici od posebnog nacionalnog interesa za osnovnu i srednju školu.

Već prvog marta 2021, ministar Branko Ružić je dao nalog da se formira radna grupa koja će realizovati inicijativu predsednika.

Objasnio je da bi zbog toga trebalo izmeniti Zakon o udžbenicima, pozvati autorske timove „koji će pripremiti i izraditi udžbenike uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja“. I, posle toga kao da nacionalni udžbenici više nisu bili važni.

Kod predsednika na proveri

Prošle nedelje, povodom početka školske godine, setili su ih se mediji kao još jedno od neispunjenih predsednikovih akcija/obećanja.

Tim povodom, Ministarstvo prosvete je referisalo javnosti da je u maju prošle godine pripremljen Nacrt izmena i dopuna Zakona o udžbenicima, i poslat je kabinetu predsednika Vlade i predsedniku Republike Srbije „radi konsultacije na višem nivou

Onda su se. najverovatnije podstaknuti medijskim napisima baš danas  a ne bilo kog prethodnog dana od prošlogodišnjeg marta, članovi koalicije NADA opsetili da se nacionalni udžbenici uklapaju u njihovu skrb za nacionalno utemeljenje, te je Miloš Jovanović, jedan od lidera, u ime koalicije, zatražio od Ministarstva „da donese odluku da sve školske udžbenike štampa državni Zavod za udžbenike, a ne da to rade stranci.“

Ova odrednica „stranci“ odnosi se na izdavačku kuću „Klett“. „Klett“ je u Srbiji od 2004. godine, deo je nemačke izdavačke grupe, jedne od najvećih na svetu, i poslednjih godina izdavač čiji su udžbenici najtraženiji. U vreme kad je „Klett“ postao konkurencija Zavodu za udžbenike, čaršija je pričala o povezanosti ove kuće sa Angelom Merkel, tadašnjom premijerkom Nemačke, što se poklopalo sa uspostavljanjem dobrih odnosa Merkel-Vučić.

U današnjem zahtevu Ministarstvu, Miloš Jovanović traži da Zavod za udžbenike definiše, piše i distribuira sve udžbenike jer je to pitanje javnog interesa i strateškog nacionalnog i identitetskog utemeljenja. „Na taj način ćemo sprečiti strance da vrše uticaj na obrazovanje naše dece u cilju njihovog interesa, a suprotno našem.“ Koji je naš interes? Da deca misle ono što država propisuje? Nauka kao da ne postoji.

U Srbiji udžbenike pripremaju, objavljuju i distribuiraju domači izdavači registrovani u APR.u, tako je po Zakonu o udžbenicima član 14. Stranci ne mogu da se bave ovim poslom. Najpoznatiji izdavači su Zavod za udžbenike , Klett, Kreativni centar, Eduka, Gerundijum i BIGZ.

Autori udžbenika koje oni objavljuju su univerzitetski profesori i nastavnici osnovnih škola iz Republike Srbije, stručnjaci. Oni su stanovnici Srbije, a angažovao ih je izdavač iz Srbije.

Dakle, udžbenike iz kojih uče srpski osnovci i srednjoškolci ne pišu niti objavljuju stranci.

Takođe, ako je povodom kredibiliteta autora bilo šta trebalo da bude upitno, onda bi to mogla da bude samo njihova stručnost, mesto porekla – nikako.

Isto pravilo bi trebalo da važi i za nameru da država utiče na informacije i sadržaj udžbenika. Naime, deluje da pravac kojim  se sprovodi ova predsednikova inicijativa, ne vodi ka stručnosti kao kriterijumu, već ka državnom viđenju naše istorije, naše geografije, i našeg jezika.

Istinu niko ne pominje. Šteta. Zato što je u školama neophodno da se predaje šta je bilo u Jasenovcu i gde su granice Srbije, ali samo onako kako to školi i priliči: istinito, dakle tačno i nepristrasno. Drugačije neće valjati.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

 

 

 

 

Tagovi:

Deca Jasenovac udžbenik Vučić
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure