Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
U američkoj poslovnoj ikonografiji postoji institucija automata za vodu kao mesta gde se zaposleni okupljaju da tračare firmu, odnosno da razmenjuju informacije o tome šta im se sprema. Tako je barem bilo dok nije „izmišljen“ internet. Poslednjih godina automat za vodu transformisao se u veb-sajtove i diskusione grupe, najčešće usredsređene na konkretnu kompaniju gde se, mimo kontrole šefova, naširoko i naduboko razmatra radnička potlačenost. Ovaj oblik radničke komunikacije naročito je pogodan za zaposlene u velikim korporacijama gde je susretanje na „pojilu“ nemoguće, budući da su radnici međusobno udaljeni i hiljadama kilometara.
Razmena informacija je korisna, ali ne i dovoljna ako vam se radi o radnom mestu te je stoga zanimljivo na koji način internet utiče na sindikate. Ričard Frimen, profesor na Harvardu i LSE-ju, bavio se upravo ovom temom i došao je do nekoliko interesantnih zaključaka (vidi www.london.edu/e-society). Za početak, utvrdio je da su sindikati zdušno prihvatili mrežu, ne samo kao sredstvo za međusobno komuniciranje članova, već i za plasiranje sopstvenih informacija u javnost i širenje političkog uticaja. Čak i za suštinsko organizovanje, budući da neke kompanije (u SAD) ne priznaju sindikate te je jedini prostor koji tamo mogu dobiti – virtuelni.
Frimen je zaključio da sindikalne aktivnosti na internetu utiču da štrajkovi duže traju. Štrajkači su mnogo bolje obavešteni i spremniji da pritiskaju sindikalno rukovodstvo (pregovarače) da istraju. Takođe, lokalne podružnice dobijaju na značaju, budući da internet u velikoj meri decentralizuje sindikate.
Sindikalni sajtovi imaju i politički uticaj, pre svega u podržavanju sindikalnih aktivnosti poput slanja e-mail-ova na adrese političkih predstavnika u institucijama. Veliki broj korisnika pristaje da podrži ovakve akcije preuzimajući tekst poruke sa sindikalnog sajta. Usput se malo informišu i o suštini protesta i to direktno, bez medijskog filtriranja.
Jedina stvar koja podbacuje kada je internet u pitanju jeste pronalaženje posla na mreži. Frimen tvrdi da internet ne pomaže u bržem nalaženju posla, jedino je obim pretraživanja veći. Na kraju, posao se uglavnom nalazi preko oglasa u štampi uz ostale „starovremenske“ oblike regrutovanja.
Slično svojim saborcima u svetu i sindikati u Srbiji oberučke su prihvatili internet. Svi bitni sindikati imaju svoje prezentacije, recimo, Samostalni na www.sindikat.org.yu, a Nezavisnost na www.nezavisnost.org.yu. Tu se mogu naći najvažnije informacije o sindikatima, načinu organizovanja, pristupnice i slično. Budući da sindikalce pre svega krasi aktivizam, nije neobično to što su sajtovi prilično ažurni.
Fenomen je tim veći ako znamo da sindikati u Srbiji mahom okupljaju radnike koji u radu ne koriste računare, a najčešće ih nemaju ni kod kuće. Možda je nešto drugačiji Sindikat lekara i farmaceuta (www.sdlf.org.yu) koji je veoma aktivno koristio svoj sajt za komunikaciju sa štrajkačima širom Srbije. Recimo, članovi su se mogli informisati o fazama u kojima se štrajk nalazi i čak skinuti i odštampati letke koje su potom delili pacijentima. Na taj način, sa vrlo malo sredstava, stvaran je utisak velike snage i organizovanosti (uniformnost).
Srećom, do sada nijedan sindikat nije odlučio da u okviru svog protesta blokira i saobraćaj na internetu.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve