Vladimir Poznanić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i partner u Deloitte & Touche, kaže za „Vreme“ da pored trenutno aktuelnih poslova privatizacije, deo njihove klijentele su i mala i srednja preduzeća, obično privatizovana, koja angažovanjem konsultanata žele da postanu efikasnija, da uvećaju profit, što često zahteva unapređenje informacionog sistema: „Uvodi se softver za obradu podataka pomoću koga firma smanjuje troškove jer ima kvalitetne informacije i može da donosi najcelishodnije odluke. Sve najuspešnije firme imaju izuzetno razvijene sisteme za obradu podataka o svom poslovanju. Međutim, naša preduzeća još nisu u mogućnosti da ulažu u tu vrstu ‘nevidljivih’ i ‘neopipljivih’ sistema bez kojih se ne može efikasno upravljati. Konsultanti upravo pomažu prilikom uvođenja ili unapređenja takvih sistema.“
„VREME„: Šta su sve poslovi konsultanata u procesu privatizacije?
POZNANIĆ: Konsultanti obično rade dve vrste posla. Sada su najaktuelnije usluge vezane za privatizaciju, ali dolazi vreme kada će se, kao i u drugim zemljama, konsultanti uglavnom baviti unapređenjem poslovanja u privatizovanim preduzećima. U procesu privatizacije konsultanti rade za kupca ili prodavca. Kada ih angažuje prodavac, on prvenstveno želi da zna koliko preduzeće vredi, takvo pitanje postavlja konsultantima. Prodavac u svojim evidencijama takođe ima informaciju o vrednosti, ali ona obično odstupa od realnosti. Da bi znao ispod koje cene ne bi trebalo da prodaje preduzeće, on mora da ima procenjenu vrednost. Isto rade i kupci. Oni imaju svoju procenu, odnosno iznos do koga su došli takođe uz pomoć konsultanata. Deloitte & Touche je učestvovao u kupovini beočinske Fabrike cementa, na strani Lafarža, čiji smo konsultanti bili od 1997. godine kada se prvi put pojavio u Srbiji pa do 2001. kada je kupio cementaru. Bili smo i konsultanti Agrokora prilikom kupovine Frikoma, a sada smo konsultanti Agencije za privatizaciju u prodaji Severa iz Subotice, Livnice iz Kikinde i Fabrike kablova iz Jagodine. Takođe pomažemo Agenciji da proda Gošu, Fabriku vagona Kraljevo, „14. oktobar“ iz Kruševca, Trudbenik i Teleoptik iz Beograda. Dakle, radimo za državu nekoliko privatizacija, a to je procedura u kojoj se angažuju konzorcijumi konsultanata. Znači, nije samo Deloitte & Touche, već se uvek angažuje i jedna investiciona banka. Na primer, za Livnicu Kikinda, Sever Subotica i Fabriku kablova Jagodina to je Societe Generale banka, zatim advokatska kancelarija Harrison i engleska firma za tehnički konsalting Atkins. To je konzorcijum u kojem je Deloitte & Touche finansijski savetnik, investiciona banka je zadužena za pronalaženje kupca, Atkins za tehnička a Harrisonsa za pravna pitanja.
Koji su generalno najveći problemi u funkcionisanju naših preduzeća?
Uglavnom su to neefikasnosti u raznim domenima poslovanja, ali konsultanti i tu pomažu. Na primer, savetuju: šta bi trebalo menjati u proizvodnji ili u komercijalnom i finansijskom poslovanju da bi preduzeće efikasnije funkcionisalo i ostvarivalo profit. Sve te promene mogu da iniciraju i zaposleni u preduzeću, ali se u savremenim i dobro organizovanim preduzećima oni time ne bave, već uglavnom obavljaju operativne poslove. A kada se pojave problemi i kada su neophodne promene, onda se angažuju konsultanti koji predlažu unapređenje postojećeg načina rada. Drugim rečima, menadžeri u preduzećima koriste usluge konsultanta uvek kada je potrebno identifikovati probleme u poslovanju, predložiti načine za njihovo rešavanje i implementirati predložena rešenja.
Da li se često dešava da preduzeće traži konsultanta isključivo da bi im on pomogao da dobiju sredstva od banke, investitora ili fonda?
Naša preduzeća sve češće traže usluge konsultanta kada pokušavaju da dobiju kredit od banke ili da obezbede finansiranje tekućeg poslovanja i razvoja iz drugih eksternih izvora. Obično je tada potreban biznis plan ili investicioni program, pa se izrada takvih dokumenata poverava konsultantima. Uloga konsultanata u takvim situacijama ne ispoljava se samo u stručnom radu i korektnoj primeni odgovarajućih metodologija, već i u povećavanju kredibiliteta, što može znatno da pomogne preduzeću da ostvari svoj interes.
Pominjete velika preduzeća. Da li su malim preduzećima još uvek nedostižne usluge konsultanata?
Nisu nedostižne. Radili smo, na primer, za preduzeće Fresh & Co iz Subotice, koje se u međuvremenu vrlo razvilo. Njima smo uvodili sisteme za obradu podataka koje sam ranije pominjao. Pomagali smo im da unaprede vođenje evidencija o poslovanju i da uvedu najsavremenije informacione tehnologije, jer im je upravo to i bilo potrebno.