Nedelja
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Vlada Srbije je na telefonskoj sednici, u subotu 23. januara, donela zaključak o potrebi angažovanja Ministarstva unutrašnjih poslova u slučaju blokada saobraćajnica i objekata. Jednostavnije rečeno: policija će na silu moći da oslobodi blokirane puteve, pruge, preduzeća. Ova odluka, u najmanju ruku, nije naišla na pohvale kod radničkih sindikata, opozicije, ali ni kod dva reprezentativna policijska sindikata. Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je: „Niko neće da tuče narod.“
Čašu su prelile višečasovne blokade pruga Niš–Preševo u Leskovcu i Niš–Sofija u Nišu, kojima su vojni rezervisti tražili isplatu ratnih dnevnica za vreme bombardovanja SRJ. U Leskovcu je bilo i probijanja policijskog kordona nakon čega je na šinama naložena vatra, koja je ugašena 12 časova posle, kada su protestanti čuli za nova ovlašćenja policije.
Da se pretnja pendrekom shvata ozbiljno videlo se i dan kasnije na protestu valjevskih ratnih rezervista. Nakon što su se okupili na železničkoj stanici koju je čuvala policija sa punom opremom za razbijanje demonstracija, rezervisti su mirno šetali gradom. Nije bilo incidenata, ali se pričalo o aktuelnoj Vladinoj politici: „Vaša partija (SPS) nas je, gospodine Dačiću, vodila u rat, a sada naređujete batinanje građana. Svoje ‘koferče’ ćete morati da otvorite kad-tad“, rekao je vođa valjevskih štrajkača Ljubomir Bradić.
U subotu su neisplaćene zarade tražili i rezervisti iz Kruševca. Za razliku od Niša i Leskovca tamo nije bilo blokada i incidenata. U ponedeljak je policija sprečila 170 radnika trgovinskog preduzeća „Zapadna Morava“, u nameri da ispred svoje firme blokiraju magistralni put Pojate–Kraljevo. Desetak zaposlenih je, kao odgovor, započelo štrajk glađu.
Sporni zaključak u opozicionoj Srpskoj naprednoj stranci objašnjavaju kao dokaz da Vlada na „sve načine brani fotelju“, a protiv „batinanja gladnih“ su i sindikati onih koji nose pendrek. „Policija treba da hvata one koji su radnike otpustili i doveli do ivice egzistencije, a ne da ide protiv ljudi koji su kao krajnju meru očaja izabrali blokadu puteva“, kaže Veljko Mijailović, predsednik Policijskog sindikata Srbije, i još kaže da se problemi radnika moraju rešavati za stolom.
Ministar Dačić rekao je da policija nije kriva za probleme nezadovoljnih građana i da će sredstva prinude biti upotrebljena kao krajnja mera. „Niko neće da tuče narod, ali moraju da postoje neka pravila da bi država mogla da funkcioniše. Pre svega, imamo ogromne zahteve iz Evropske unije da ti koridori budu slobodni, jer drugačije država ne može da funkcioniše. Srbija postaje označena kao ‘crna rupa’ u Evropi, gde na svakih 100 kilometara postoji blokada. Ostaje još samo da se blokira vazdušni saobraćaj“, rekao je Dačić.
Zaključak Vlade o upotrebi prinude u razbijanju nezakonitih demonstracija je samo aktivirao prethodnu Vladinu odluku o uvođenju reda u štrajkove i proteste donetu u sklopu Plana socijalne sigurnosti, u avgustu prošle godine.
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve