Projekat "Licenciranje radionica u ruralnim područjima" ima cilj da uspostavi standarde u proizvodnji, oživi tradicionalnu izradu rukotvorina i podstakne samozapošljavanje žena
Etno mreža je tokom prethodnih devet meseci, u saradnji sa nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju (GIZ) u pet opština u Srbiji (Veliko Gradište, Kladovo, Negotin, Boljevac, Soko Banja) sprovodila projekat pod nazivom „Licenciranje radionica u ruralnim područjima“, sa ciljem da uspostavi standarde u proizvodnji i oživi tradicionalnu izradu rukotvorina. Projekat podrazumeva edukaciju žena iz oblasti starih zanata: tkanja, pustovanja vune, veza, pletenja, keramike i grnčarije. Neke od ovih tehnika su zaboravljene, ali je Etno mreža uspela da ih očuva kao važan deo tradicije. Ciljevi projekta su samozapošljavanje žena i mladih u ruralnim područjima, stvaranje uslova za njihovo ekonomsko osnaživanje, obogaćivanje turističke ponude, podizanje kvaliteta rukotvorina i revitalizacija tradicionalnih tehnika izrade. Prilikom posete novinara umetničko-zanatskoj zadruzi „Jefimija“ u Velikom Gradištu i „Zanart“ u Negotinu, Snežana Jovanović, projekt menadžer Etno mreže, kazala je da je domaće tržište zanatskih predmeta neuređeno, da se uglavnom prodaju na tezgama i da je ovo jedan od pokušaja da se uvede red u oblast koja predstavlja nacionalno blago Srbije. Pored edukacije, projekat je podrazumevao i opremanje radionica, kao i izdavanje brošure. Radionice su opremljene sa 14 razboja, tri grnčarska točka, 25 izlagačkih panoa i deset setova za pustovanje vune. Edukacijom iz oblasti starih zanata obuhvaćeno je 200 žena, a njih 30 (učešćem u radu pet radionica) sada postaju edukatori u okviru licenciranih radionica. Projekat je završen svečanom dodelom licenci radionicama za izradu rukotvorina u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja 29. septembra. Etno mreža namerava da ovaj projekat u narednom periodu proširi i na druge delove Srbije.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
“Svesni toga da su cene prehrambenih proizvoda možda i najvažnija stavka kućnog budžeta i od izuzetnog značaja za održavanje životnog standarda građana, odlučili smo da upravo pred praznike, u novembru i decembru, ponudimo još povoljnije cene redovnog asortimana i tako pokažemo potrošačima da smo tu za njih u svim tržišnim okolnostima”
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!